חודשיים אחרי כניסתו לכלא: בקשה לייצוגית בסכום של 90 מיליון שקל נגד נוחי דנקנר

בעל מניות לשעבר באי.די.בי מבקש לתבוע את בעל השליטה לשעבר בחברה, שהורשע בהרצת מניות והחל לרצות את מאסרו בתחילת אוקטובר

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוחי דנקנר נכנס לכלא
נוחי דנקנר נכנס לכלאצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה
יסמין גואטה

כחודשיים אחרי כניסתו של נוחי דנקנר לכלא, בעקבות הרשעתו בפרשת הרצת מניות אי.די.בי, מגיעה התביעה הייצוגית. בעל מניות לשעבר בחברה הגיש היום (ד') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסכום של 90 מיליון שקל נגד דנקנר ושותפו לעבירה איתי שטרום - שגם הוא מרצה בימים אלה עונש מאסר.

התובע הייצוגי, אריה רהב, רכש 210 מניות רגילות של החברה ב-23 בפברואר 2012 (היום בו עברה הנפקת החברים לשלב הציבורי), ומכר אותן ב-3 במאי 2012. באמצעות עורכי הדין סיני אליאס ואיתן חיימוביץ הוא טוען כי בעקבות הרשעתם של דנקנר ושטרום בפלילים קמה עילה להגשת תביעה אזרחית נגררת להרשעה.

התובע הייצוגי צירף לבקשה חוות דעת כלכלית של פרופ' אשר בלס, שחילק את הנזק הכולל שנגרם לבעלי המניות של אי.די.בי בעקבות הרצת המניות לשלושה חלקים: נזק בסך כ-46.5 מיליון שקל שנגרם למשקיעים שרכשו מניות בהנפקה; נזק בסך כ-10.5 מיליון שקל שנגרם למשקיעים שרכשו מניות בבורסה במהלך תקופת ההרצה; ונזק בסך 33 מיליון שקל שנגרם לכלל ציבור המשקיעים שרכשו מניות החל ב-21 בפברואר 2012 ועד ההודעה של רשות ניירות ערך ב-27 לנובמבר 2012.

דנקנר ושטרום הורשעו בעבירות תרמית בניירות ערך על ידי השופט חאלד כבוב מבית המשפט הכלכלי בתל אביב ביולי 2016. כבוב גזר על דנקנר עונש של שנתיים מאסר בפועל, שנת מאסר על תנאי וקנס של 800 אלף שקל. על שטרום, שותפו לעבירה, גזר שנת מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 500 אלף שקל.

באוגוסט האחרון החמיר הרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון (ניל הנדל, ג'ורג' קרא ודוד מינץ) את עונשם של השניים. השופטים דחו את הערעורים שהגישו דנקנר ושטרום – על דנקנר הם גזרו שלוש שנות מאסר בפועל, ועל שטרום גזרו שנתיים מאסר בפועל.

הנדל התייחס בפסק הדין לחברת אי.די.בי, שעמדה במרכז הפרשה. "הפרשה שלפנינו מורכבת ולא שגרתית עקב זהות חברת האחזקות שבמרכזה. מדובר בחברה אשר הייתה בעת ביצוע המעשים חברה ציבורית והקונצרן הגדול במשק הישראלי, תוך שהחזיקה בעשרות חברות שהעסיקו אלפי עובדים", כתב.

במרכז הפרשה עמדו שלושה ימים בפברואר 2012, שבהם על פי הנטען, פעל דנקנר בניגוד לחוק כדי להגדיל את היקפי המסחר במניות אי.די.בי, ולהעלות את שוויין לקראת הנפקת מניות החברה בבורסה. ההנפקה זכתה לכינוי "הנפקת החברים", מפני שרבים מהמשתתפים בה נחשבו לחברים של דנקנר, או לפחות לחברים במועדון האלפיון העליון.

הפרקליטות טענה כי לפני ההנפקה הסכימו דנקנר ושטרום ביניהם כי שטרום יבצע רכישות גדולות של מניות אי.די.בי בבורסה במטרה למנוע את המשך ירידת מחיר המניה ואף להעלותו, וכן להגדיל את מחזורי המסחר. המטרה היתה ליצור מצג של התעניינות במניה מצד קונים משמעותיים.

כבוב קיבל את עמדת הפרקליטות, "הראיות הנסיבתיות הרבות שעליהן הצביעה הפרקליטות הביאו אותי, ללא צל של ספק, למסקנה הגיונית אחת ויחידה: אין מדובר בהשקעה שנועדה לבניית פוזיציה כלכלית, אלא בתוכנית של שטרום, שבבסיסה רצון אמיתי וכן לסייע לדנקנר ולאי.די.בי. עם זאת, האופן שבו פעילות זו התבצעה אינו לגיטימי בלשון המעטה, והוא כרוך ושזור ברצון להשפיע על השער ועל מחזורי המסחר במניה", כתב.

כבוב ציין גם כי הסכומים שנוגעים לפרשה מגיעים לכדי עשרות מיליוני שקלים, והוסיף כי באותה תקופה היה מצבה של אי.די.בי קריטי ונשקפה סכנה ממשית להמשך יכולתו של דנקנר לשלוט בה. לדבריו, דנקנר ראה בהנפקה זו ניסיון אחרון לחלץ את אי.די.בי מהקשיים שבהם היתה נתונה, וגם ניסיון קריטי להמשיך להחזיק בשליטה - והקים מעין חמ"ל כדי להבטיח את הצלחת ההנפקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם