מה מאותת בנק ישראל בהחלטה המפתיעה על העלאת הריבית

ההחלטה להעלות את הריבית, לראשונה מזה שבע וחצי שנים, מסמנת שבנק ישראל מאמין שצמיחת המשק יציבה ■ ריבית שתקועה כבר כמה שנים על 0.1% אינה מצב הגיוני, והופכת את הכסף לזול מדי

סמי פרץ
סמי פרץ
מימין: קרנית פלוג ונדין בודו טרכטנברג
מימין: קרנית פלוג ונדין בודו טרכטנברגצילום: אמיל סלמן
סמי פרץ
סמי פרץ

מרגע שנודע שבנק ישראל יישאר למשך כמה שבועות ללא נגיד, בעקבות פרישתה של ד"ר קרנית פלוג וכניסתו של פרופ' אמיר ירון לתפקיד רק ב-24 בדצמבר, עלתה התהיה אם הבנק המרכזי יצליח לשדר למשק שהכל בשליטה. לכן החלטת מ"מ הנגידה, ד"ר נדין בודו טרכטנברג, להעלות את הריבית ב-0.15% לראשונה מזה שבע וחצי שנים, היא איתות חזק שהעסקים כרגיל.

קשה למצוא סיבות מוצקות להעלאת הריבית דווקא כעת. לא חלה לאחרונה שום התפתחות דרמטית שמצדיקה את הצעד - האבטלה עדיין נמוכה, הצמיחה נחלשה מעט, והאינפלציה לגמרי בשליטה. אבל יש שני נתונים ששכנעו את הוועדה המוניטרית להעלות את הריבית יותר מכל: כניסת האינפלציה לתחום היעד של 1%-3% באמצע 2018, לאחר כמה שנים שבהם היא גירדה את היעד מלמטה, ועליית הריבית בארה"ב, שהשפיעה על היחלשות השקל וגמלה את בנק ישראל מההתערבות שלו בשוק המט"ח.

כשהצמיחה במשק נמצאת בסימן שאלה, לא נהוג להעלות ריבית, וההחלטה הנוכחית מאותתת שבנק ישראל מאמין שהיא איתנה. כאמור - הציבור הישראלי במצב טוב, השכר שלו עולה, שווי הדירות שלו זינק בעשור האחרון וכרגע לפחות, לא נראה שיש אירוע שמאיים על תחושת העושר הזו. במצב כזה, אפשר להתחיל לחזור למה שמכונה "נורמליות". ריבית שתקועה כבר כמה שנים על 0.1% אינה מצב נורמלי. היא הופכת את הכסף לזול מדי ועלולה ליצור בועות נכסים. הזינוק במחירי הדירות בעשור האחרון מיוחס בחלק משמעותי ממנו לכסף הזול.

איש לא שיער בספטמבר 2008, כשכל הבנקים המרכזיים הורידו את הריבית לאיזורי האפס, שהיא תישאר ברמה הזו כל כך הרבה שנים. אבל הפדרל ריזרב נתן את האות לחזרה לנורמליות לפני שלוש שנים, כשהחל לעלות את הריבית בהדרגה מאפס ל-2.125%. ביפן ובגוש היורו, הריבית של הבנקים המרכזיים עדיין שלילית, וזה לא מצב רגיל, אבל גם מדדי המחירים לצרכן מתחילים קצת לעלות.

את החלטת הריבית הבאה יקבל בנק ישראל כשבראשו יעמוד הנגיד החדש. הוא יצטרך להחליט אם להמשיך במורשת פלוג ולהיתקע עם שיעור הריבית החדש זמן רב, או לאמץ את מורשת טרכטנברג-בודו ולהדביק את פער הריבית מול הבנק המרכזי האמריקאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"