מאיפה הוא יביא מיליארד שקל? חברה של מוטי בן משה התמוטטה

האם איש העסקים שצריך מיליארד שקל כדי לרכוש את אפריקה ישראל מחק לפחות 105 מיליון יורו על פעילותה של אקסטרה אנרג'י באנגליה? ■ בן משה: הפעילות הופסקה לאור הצעדים הלא כלכליים שכופה הרגולטור האנגלי

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בן משה
מוטי בן משהצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

חדשות רעות למוטי בן משה, שצריך להביא מיליארד שקל כדי לסגור את עסקת הענק לרכישת אפריקה ישראל : חברת האנרגיה אקסטרה אנרג'י אנגליה, שנמצאת בבעלותו של איש העסקים, הפועלת בבריטניה, התמוטטה. כך עולה מפרסומים בעיתונות האנגלית.

נכון לסוף פברואר 2018, אקסטרה אנגליה חייבת לאקסטרה גרמניה 105 מיליון יורו, שכעת מתברר שלא יוחזרו - כך עולה מהדו"חות הכספיים של שתי החברות.

עם מחיקת חובות אלה, שמצטרפת למחיקת יותר מחצי מיליארד שקל בגין ההשקעה הכושלת של בן משה באי.די.בי אחזקות, האיש שאף אחד לא ידע את שמו לפני חמש שנים בישראל כבר רושם הפסד של קרוב למיליארד שקל.

מצבה הכספי של חברת האנרגיה בבריטניה, אשר החלה לשווק חבילות חשמל וגז ללקוחות פרטיים ועסקיים בשוק האנגלי ב-2014, נראה מאתגר עוד מהתחקיר שפירסם TheMarker לפני כשבועיים. בתחקיר, שהסתייע בחברת דאטה צ'ק (DataCheck), נחשף לראשונה מצבן הפיננסי של החברות הפרטיות של בן משה - חברת האנרגיה בגרמניה אקסטרה אנרג'י (Extraenergie), החברה האם שלה אקסטרה הולדינג (ExtraHolding), וחברת האנרגיה בבריטניה שקרסה, אקסטרה אנרג'י.

כעת, לאור סגירת הפעילות, ברור למה חברת אנדול ריפורטס, המספקת דו"חות אשראי ללקוחותיה, המליצה להם על תקרת אשראי של 54 אלף ליש"ט בלבד לחברה.

סכומי עתק עבור שירותי IT

בסוף 2016 הציגה החברה הבריטית הפסד תפעולי. הרווח התפעולי הפעוט של 1.2 מיליון ליש"ט שרשמה ב–2015, הפך כשנה לאחר מכן להפסד תפעולי של 13.6 מיליון ליש"ט. החברה התמודדה עם גירעון בהון העצמי של 40 מיליון ליש"ט. חלק מההפסד התפעולי נגרם בשל הוצאות אחרות, שחוו צמיחה עזה מ–18 מיליון ליש"ט ב–2014, ל–30 מיליון ליש"ט ב–2015, ול–52.6 מיליון ליש"ט ב-2016.

מההודעה לעיתונות שפירסם היום בן משה, עולה כי את 2017 סגרה החברה עם הפסד של 17 מיליון פאונד, בעיקר בשל הוצאות שיווק והשקעה במערכות הטכנולוגיה IT בילינג ו-CRM, שעזרו לחברה האנגלית לבצע תימחור אנליזה ומסחר באנרגיה. לדברי בן משה, המערכות פותחו בקבוצה על ידי אקסטרה אנרג'י בקפריסין. בגין הרישיון והתמלוגים על הקניין הרוחני, העבירה החברה באנגליה סכומי עתק של כ-30 מיליון יורו בשנה לחברה האחות בקפריסין, והחברה האחות הגרמנית העבירה לחברה הקפריסאית סכומים גבוהים אף יותר של כ-70 מיליון יורו.

לב לבייב. בן משה רכש נכסים שבשליטתוצילום: עופר וקנין

כתוצאה מכך עולה חשש כי התמוטטות של חברת האנרגיה באנגליה עלולה להשפיע על פעילותה של חברת האנרגיה הגרמנית, ובפרט להעלות שאלות בנוגע לסכומי העתק שאותם מעבירות החברות לקפריסין עבור שירותי IT.

את מחזיקי איגרות החוב של אפריקה, שכנראה חוששים לאור הקריסה, ניסה בן משה להרגיע בכך שאמר כי החברה הגרמנית עדיין יציבה, שכן "על פי הדו"חות המבוקרים, את שנת 2017 סיכמה עם רווח נקי של 38 מיליון יורו, לאחר הפחתה של חיוב דמי רישיון ותמלוגים על קניין רוחני לחברה האחות בקפריסין בהיקף של למעלה מ-70 מיליון יורו". בן משה הדגיש כי "המימון של הפעילות באנגליה הגיע דרך הלוואות בעלים מחברות הקבוצה ולא מחוב פיננסי כלשהו".

איך הוא יממן את כל החגיגה?

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, ב–13 בדצמבר אמורה חברת אלון רבוע כחול שבבעלות בן משה לרכוש במזומן את השליטה (56%) באפריקה נכסים תמורת 1.3 מיליארד שקל, ועוד 130 מיליון שקל שישולמו בעתיד.

לצד עסקה זו אמורה להיסגר אחת נוספת, במסגרתה חברה פרטית ישראלית אחרת של בן משה תרכוש ב–340 מיליון שקל את יתרת הנכסים של קבוצת אפריקה ישראל, שהיתה בשליטתו של לב לבייב — החברות דניה סיבוס, אפריקה מגורים ואחזקות אפריקה בכביש 6.

כעת נשאלת השאלה, איך הוא יממן את כל החגיגה הזאת. לאחר גיוס של 280 מיליון שקל באג"ח קצרות ובריבית גבוהה יחסית, התוכנית של בן משה היא שאלון רבוע כחול תגייס עוד חוב עצום של כ–700 מיליון שקל. בן משה רוצה לגייס אותם בחו"ל, אבל יש להניח שיחפש את הכסף בכל מקום שיוכל — החל במוסדים הישראליים, דרך הבנקים בישראל ועד לבנקים מעבר לים. חלק נוסף אמורה לממן קופת אלון רבוע כחול באמצעות היתרות השוטפות שנצברו בה, וכן מדיווידנדים של החברות הבנות דור אלון , רבוע נדל"ן ודור גז.

בנוסף לכל זה, בן משה אמור להעביר לחברה הון עצמי בנכסים ובמזומן, בשווי של כ–300 מיליון שקל (חלק מאותם נכסים הן מניות חברת הכוח IPM שכבר הועברו לחברה), והשאלה שחוזרת היא מאיפה הוא ישיג את הסכומים האלה, בעיקר לאור העובדה שאנחנו יודעים שהוא כבר השקיע כאן סכומים לא מבוטלים.

ממוטי בן משה נמסר בתגובה: "חברת הבת של מוטי בן משה בשוק האנרגיה הבריטי, אקסטרה אנרג'י, הודיעה אתמול לרגולטור האנרגיה האנגלי כי לנוכח השינויים המהותיים בכללי הרגולציה האנגלית בתחום אספקת החשמל והגז מסוף חודש אוקטובר - ובפרט יישומה של רגולציה חדשה של מחיר המקסימום (Price Cap) - וכן כללים חדשים לתחרות, החליטה הקבוצה, הפועלת בעיקר בשוק האנרגיה הגרמני, על הפסקת הפעילות הנוכחית בשוק האנגלי.

"בן משה החליט להפסיק לסבסד את הפעילות לפיתוח השוק האנגלי של הקבוצה, ולהחזיר את הרישיון לרגולטור האנגלי (OFGEM). זאת לאחר שבחודשים האחרונים החליט הרגולטור - למרות שימוע שקיים לכלל החברות הפועלות בשוק הבריטי, וכנגד עמדתן - כי כל מספר חודשים הרגולציה תקבע מחיר מקסימלי חדש שספקי אנרגיה יוכלו לגבות מלקוחותיהם, לקוחות ללא חוזה קבוע (מוצר שספקי אנרגיה חייבים להציע). מחיר המקסימום מהווה בעצם הפחתה של 8%-10% במחירי השוק לאותו סגמנט של לקוחות, מה שמהווה פגיעה קשה - שמתבטאת רובה ככולה בשורת הרווח. שיעור הלקוחות שנמצאים בסגמנט הלקוחות הנ"ל מהווה כ-70%-80% אצל ששת המונופולים הגדולים, ואצל הספקים האלטרנטיביים האחוזים נעים בין 25%-55%, תלוי בוותק שלהם בשוק.

"בן משה החליט על הפסקת הפעילות של חברת הבת האנגלית, לאחר שחמש חברות אנרגיה קרסו בשבועות האחרונים לנוכח הצעדים הלא כלכליים שכופה הרגולטור. יצויין כי גם חברת בריטיש גז, ספקית האנרגיה הגדולה ביותר בשוק (והרווחית ביותר), נאלצה לפרסם אזהרת רווח והפסד צפוי בסך של 72 מיליון פאונד לרבעון הראשון בעקבות יישום הרגולציה החדשה.

"הצעד ננקט בתיאום עם הרגולטור, שמחוייב לספק פתרונות חלופיים ללקוחות. יודגש כי בניגוד לחברות אחרות שהגיעו לפשיטת רגל, לאקסטרה אנרג'י (אנגליה) אין חובות פיננסיים חיצוניים. אקסטרה אנרג'י אנגליה מומנה על ידי אקסטרה אנרג'י גרמניה ואקסטרה אנרג'י קפריסין, אשר מספקת את כל פתרונות הטכנולוגיה של החברות בקבוצה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"