בקשה לתביעה ייצוגית נגד וונטייז: "הטעו משקיעים בעסקת דסילו"

בסופה של סאגה מתמשכת לא נמכרו מניות וונטייז לאולפן הסרטים דסילו, שהתגלה כחברת קש - מה שהביא לצניחת המניה ב-75% מהשיא ■ בבקשת תביעה לפיצוי על סך 33 מיליון שקל נטען: "לא יכול להיות שבעלי השליטה לא היו מודעים להטעיה" ■ וונטייז: התביעה טרם נמסרה לנו

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם יוספידיס, מבעלי וונטייז
נועם יוספידיס, מבעלי וונטייזצילום: עופר וקנין
גיא ארז
גיא ארז

ביטולה של העסקה למכירת וונטייז לפי שווי של 50 מיליון דולר היה אמור להיות הסצינה האחרונה במותחן שסיפקה החברה למשקיעיה, אך בעקבותיו עשוי להגיע הדרן - בבית המשפט.

ל-TheMarker נודע כי לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה אתמול (ראשון) בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת שירות תוכני הטלוויזיה, בין היתר בגין עושק בעלי המניות מהציבור. הבקשה לתביעה בסך כ-33 מיליון שקל נובעת מדיווחי וונטייז השנה על מכירת חלק ממניותיה לחברת דסילו האמריקאית. הדיווחים הביאו לזינוק במחיר מניותיה, אך העסקה בוטלה לבסוף לפני שבועיים על ידי וונטייז עצמה. זאת, לאחר שרשת CBS תבעה את דסילו ובעליה בשל חשד לשימוש במותג החברה לצורך הטעיית משקיעים. דסילו התגלתה כחברת קש ללא קשר למותג האולפנים בעל שם זה.

וונטייז, הנסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי של 23 מיליון שקל בלבד, הודיעה במארס כי סיכמה עם אולפן דסילו על מכירת 8% ממניות החברה שהוחזקו על ידי בעלי השליטה נועם יוספידיס, אורן לוי ודין סלומון. דווחאז כי המכירה תתבצע לפי מחיר של כ-490 אגורות למניה, בעוד המניות נסחרו ב-82-52 אגורות בלבד, מה שהביא לנסיקת מניות החברה ולגידול במחזורי המסחר בה. הוצאת העסקה לפועל התעכבה במשך חודשים, כשהחברה מדווחת לבורסה על עיכובים בביצועה ממגוון סיבות, עד ביטולה הסופי בתחילת החודש.

כתב הבקשה לתביעה, שהגיש משרד עו"ד קלעי רוזן ושות', קובל על כך שבעלי השליטה מכרו מניות לאחר קפיצת המניה ובהמשך בצעו הנפקת מניות תוך ניצול המחירים הגבוהים שלהן. המשרד מצביע על כך שהחברה ובעלי השליטה שלה הפרו חובות דיווח והטעו בדיווחיהם ("במעשה ובמחדל"); הפרו את חובת הזהירות והאמונים של נושאי המשרה בחברה; ביצעו עושק של בעלי המניות מהציבור ו"עשו עושר על חשבונם. לא זו בלבד שהמשיבים הפרו את חובת האמונים שלהם וניצלו הזדמנות עסקית, אלא שהם אף אותתו בצורה ברורה לשוק כי מצוי בידיהם מידע (שאינו גלוי לציבור) ממנו".

עוד לפי התביעה, "ניתן ללמוד כי החברה נסחרת בדיסקאונט משמעותי ביחס לשווייה. בעלי השליטה, שהם גם נושאי המשרה וחברי דירקטוריון, מיהרו לנצל את העלייה המסחררת במחיר מניות החברה, ויומיים בלבד לאחר הפרסום מכרו חלק ממניותיהם ב-1.7 מיליון שקל. משמע, בעלי השליטה עצמם סברו כי המחיר בבורסה מחיר מנופח ולא ריאלי". עם הדיווח בזמנו על מכירות אלה, ציינה וונטייז כי הן נועדו לתשלום מס בקפריסין.

"בעלי השליטה היו מודעים להטעיה"

לפי הבקשה לתביעה, מאחורי המחיר המנופח שננקב בעסקת מכירת מניות החברה לא עמד דבר: "העסקה בוצעה מלכתחילה עם מי שהואשם בארה"ב בסדרת נוכלויות ומעשי מרמה. לא בלבד שהתשלום הראשון בקשר עם העסקה לא עבר, אלא שהיא כולה בטלה", נכתב.

בכך מאשימים התובעים את וונטיז כי הציגה מצג שווא, כאילו הרוכש הוא אולפן הסרטים האמריקאי, אף שהבעלים הנסלי מעולם לא עסק בהפקות קולנוע או הפקות אחרות. "בכל הדיווחים כולם הוסתר המידע האמיתי - כי הנסלי עצמו הוא עבריין מורשע בארה"ב, וכי מופנות אליו טענות חמורות ביותר מצד צדדים שלישיים".

בהקשר זה ציין יוסיפידיס בשיחה עם TheMarker לאחר ביטול העסקה כי "לא נכון שבעל מניות כזה יהיה בחברה".

עורכי הדין טוענים כי אין ספק שבעלי השליטה עצמם היו מודעים להטעיה שבהודעתם, או שהיה עליהם להיות מודעים לה. "בכך עשו עושר על חשבון בעלי המיעוט עת שלשלו לכיסם למעלה ממיליון שקל".

על רקע זה, הבקשה עומדת על פיצוי של בעלי המניות שקנו מניות בשוק המשני בסך 31.2 מיליון שקל; פיצוי את בעלי המניות שקנו מניות בבורסה בכ-1.7 מיליון שקל; ופיצוי כלל בעלי המניות למעט בעלי השליטה בסך כ-3 מיליון שקל.

מניות דסילו צנחו ב-75% ממארס

דסילו הוקמה בשנות ה-50 ונחשבה לאולפן חלוצי וחדשני, שהפיק בין השאר עבור CBS את הסדרות הפופולריות "לוסי אהובתי" ו"מסע בין כוכבים". במהלך שנות ה-60 נמכרו רוב נכסיה לאולפנים שונים, והספרייה שהחזיקה נמכרה ל-CBS. ואולם בניגוד לעברה המפואר, ההווה של דסילו היה עמום למדי. שחקנים בכירים בענף התקשורת בישראל לא הכירו את החברה, היא לא החזיקה באתר אינטרנט שמרמז על פעילות ענפה כלשהי, וכבר עם רצונה להשקיע בוונטייז היה ידוע כי זו תבעה את CBS בשל שימוש בסימנים מסחריים שלה.

בראיון עבר נשמע יוספידס נלהב למדי לגבי שיתוף הפעולה עם האולפן האמריקאי. "דסילו מתכננים להנפיק את עצמם, לפי ההערכות, לפי שווי של כ-2 מיליארד דולר. אם זה יתבצע בפחות מזה, אנחנו נקבל יותר אחוזים מהחברה המאוחדת. אם השווי יהיה יותר מכך, כמו שהיה עם דרופבוקס, המניה תטוס מעלה. יש כאן רק אפסייד, הדאונסייד מגודר".

מאז השיא בשווי החברה בעקבות הדיווחים במארס, צנחו מניות החברה בכ-75%, והיא נסחרת לפי שווי של 22.5 מיליון שקל בלבד.

מוונטייז נמסר: "כתב התביעה טרם נמסר לנו, למדנו על הגשתו מפנייתכם. לפיכך לא נוכל להתייחס בשלב זה לגופן של הטענות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר