דקסיה דחתה את הצעת הרכישה של בנק ירושלים - וחתמה עם דיסקונט

אם רשות ההגבלים העסקיים תאשר את המיזוג של דקסיה עם מרכנתיל - דיסקונט ישלם 670 מיליון שקל ■ בנק ירושלים עשוי לשפר את ההצעה

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנק דקסיה
בנק דקסיה
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

דירקטוריון בנק דקסיה ישראל, בראשות היו"ר לבנה שיפמן, דחה אתמול (ג') את ההצעה של בנק ירושלים לרכוש את השליטה בדקסיה במסגרת עסקת מיזוג בין שני הבנקים.

במקביל, דקסיה ישראל חתמה על הסכם עם בנק דיסקונט שלפיו דיסקונט ירכוש את מלוא הבעלות בדקסיה ישראל תמורת 670 מיליון שקל במזומן - מחיר המגלם לדקסיה מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ-1.1. התוכנית של דיסקונט היא למזג לאחר מכן את דקסיה לתוך החברה הבת, מרכנתיל דיסקונט.

בהצעה של בנק ירושלים, הנמצא בשליטת משפחת שובל ומנוהל על ידי גיל טופז, דובר על תשלום במזומן של 350 מיליון שקל והקצאה של 27% מהון המניות של הבנק הממוזג. חברת הייעוץ העסקי גיזה זינגר אבן הערכיה את המניות בכ-380 מיליון שקל, כלומר לפי שווי של כ-1.4 מיליארד שקל - זאת תוך הנחה כי הבנק הממוזג ייסחר לפי מכפיל הון 1. ואולם כיום בנק ירושלים, המשיא תשואה להון סביב 5%- 6%, נסחר לפי שווי שוק של כ-450 מיליון שקל - הנמוך בכ-50% מהונו העצמי שעמד נכון לסוף יוני 2018 על כ-860 מיליון שקל, כשדקסיה נסחרת לפי מכפיל הון 1.

עם זאת, בגיזה העריכו כי בעקבות הגדלת הסחירות במניית הבנק הממוזג (הציבור היה מחזיק בו כ-40% לעומת החזקה של 10% כיום בבנק ירושלים) והסינרגיות שיווצרו בעקבות המיזוג שיביא לחיסכונות של עשרות מיליוני שקלים בשנה, הבנק הממוזג ייסחר לפי מכפיל הון 1. בנק ירושלים אף ציין בהצעה כי ההצעה שלו ניתנת לשיפור.

דירקטוריון דקסיה לא הסכים לקיים משא ומתן מול בנק ירושלים, ולאחר שקיבל ייעוץ מבנק השקעות ווליו בייס וחוות דעת מפרופ' אמיר ברנע - החליט לדחות את ההצעה של ירושלים ולחתום עם דיסקונט.

בנק מרכנתיל דיסקונט

עם זאת, אין הדבר אומר שהעסקה אכן תיסגר עם דיסקונט. ייתכן שבנק ירושלים יתעקש ויגיש הצעה משופרת לדקסיה, שכן עבורו מדובר בעסקה מהותית. אם בנק ירושלים יצליח להשלים את העסקה - הדבר צפוי להגדיל את רווחיו בכמה עשרות מיליוני שקלים.

משיחות עם בעלי המניות בדקסיה עולה כי הם מצפים שבנק ירושלים ישפר מהותית את מרכיב המזומן בעסקה. תיאורטית בנק ירושלים יכול להגיש את מלוא ההצעה במזומן, אך בכדי שזה יקרה עליו להגדיל את ההון באמצעות הנפקת מניות כך שמשפחת שובל תצטרך בתרחיש שכזה להביא מהבית כ-150 מיליון שקל.

מעבר לכך, כדי להשלים את העסקה על דיסקונט לקבל אישור מידי המפקחת על הבנקים, חדוה בר, והממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין. באחרונה אף התבטא שר הכלכלה, אלי כהן, כי יפעל לכך שהגבלים עסקיים יתנו את אישור רכישת דקסיה בכך שדיסקונט יחויב להיפרד מחברת כרטיסי אשראי כאל (72%).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי