תשובה: "דלק תיסחר בחו"ל עם שלוש זרועות - הים התיכון, הים הצפוני ומפרץ מקסיקו"

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, אמר בכנס משקיעים בתל אביב: "יש הרבה מתעניינים ברכישת הפניקס. אנו מתכוונים למכור את גרעין השליטה כמקשה אחת לרוכש שיענה לדרישות"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום
ערן אזרן
ערן אזרן

כנס המשקיעים שערכה הבוקר (א') קבוצת דלק, בשליטתו של יצחק תשובה, הצליח להפיח אופטימיות מסוימת בקרב משקיעי הגז והנפט בבורסת תל אביב, ששאבו אופטימיות לנוכח סיכויי התממשות חוזי היצוא למצרים. שותפות דלק קידוחים , המחזיקה במאגרי הגז תמר, לווייתן ואפרודיטה, עולה ב-2%, ו קבוצת דלק עולה בשיעור דומה.

"2019 תהיה שנה שבה נפיק את הגז מלווייתן. בחודשים הקרובים נשלים את חיבור הצנרת לירדן, ולווייתן ייהפך לספק אנרגיה גדול במזרח התיכון. חתמנו על הסכמים עם EMG לאספקת גז למצרים, ואנו מעריכים שייחתמו הסכמים נוספים לצרכנים מקומיים ולמתקני ההנזלה במצרים", אמר תשובה. תשובה הדגיש כי קבוצת דלק תפעל לרישום מניותיה בחו"ל, עם פעילת בשלוש זרועות: הים התיכון, הים הצפוני ומפרץ מקסיקו.

לדברי תשובה, "אנו פועלים למכור את אחזקותינו בתמר עד 2021, ואנו תקווה שזה יקרה קודם לכן. אנחנו מקדמים תוכנית פיתוח לאפרודיטה שתוביל להפקת 8-6 BCM בשנה. המחירים באירופה היום גבוהים מהמחירים בישראל ב-40% - וזאת בשורה לפיתוח משק הגז. אנו נמצאים לקראת סיום קידוח במפרץ מקסיקו, ונבחן המשך הרחבת הפעילות באזור זה", הוסיף תשובה.

אסי ברטפלדצילום: Ariel Jerozolimski / בלומב?

במהלך הכנס פירטו מנהלי דלק על פתרונות תפעוליים שיאפשרו יצוא ממאגרי תמר ולווייתן לדולפינוס המצרית. בין היתר, מנהלי דלק התייחסו לראשונה לבעיית הקיבולת בצנרת של נתג"ז הישראלית, המאפשרת להעביר כמות של 2-3 מיליארד מ"ק של גז בשנה למצרים דרך היציאה הדרומית; וכן לעובדה שמצרים עושה כעת שימוש בצנרת הגז בסיני ליצוא גז לירדן.

בין היתר, בדלק התייחסו לפרסום הבוקר ב-TheMarker, לפיו הצינור שאמור להעביר גז מישראל לדולפינוס תפוס על ידי גז שמצרים מעבירה בכיוון ההפוך לירדן. יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, טען שמצרים תייצא גז לירדן אך ורק בשנת 2019. "אתם בוודאי תראו עוד פרסומים על אספקת הגז ממצרים לירדן, אבל מדובר רק על 2019. במצרים לא רוצים לייצא גז לפני שמתמלאת כל האספקה הנדרשת למשק המקומי", אמר.

ביחס לעובדה שהצינור שדרכו אמורות השותפות בלווייתן ותמר לייצא גז למצרים תפוס כרגע, אמר אבו: "הצינור בסיני יכול להעביר גז בשני הכיוונים, בלחיצת כפתור. כבר היום מצרים מספקת גז לירדן באמצעות עסקאות SWAP - מצרים היא זו שמקבלת דרך הנמל הירדני את הגז המונזל".

אבו התייחס לעסקת EMG, שבה רכשו דלק ונובל יחד עם שותף מצרי 39% מצינור הגז הימי מישראל למצרים: "היה חשוב לנו לראות כסף מצרי בעסקה, כזה שמבטיח את הוודאות של העסקה לטווח ארוך. לכן הכנסנו כשותף חברה בעלת קשר לממשלת מצרים. השותפה שלנו בעסקה, חברת EastGas, היא החברה המצרית הגדולה בתחום באזורה, ומתפעלת גם את הצינור הפאן ערבי והזרמת הגז מירדן למצרים.

"יחד יצרנו שותפות שמאפשרת לנו, מעל הכול, שליטה מלאה על תפעול הצינור, בנטרול כלל הסיכונים הכרוכים בהתחברות עם חברה כמו EMG, המעורבת במספר תביעות משפטיות מהעבר. יצרנו בעסקה מבנה כזה שיאפשר לנו את הזרמת הגז בלי קשר להתרחשויות ב-EMG, שהפכה לחברה פיננסית בלבד. כך הבטחנו את הזרמת הגז מישראל למצרים למשך 20 השנים הקרובות".

בהמשך התייחס אבו לבעיית הקיבולת בצינור של נתג"ז, שלא מאפשרת מימוש מקסימלי של חוזי לווייתן ותמר לדופינוס, והציג את הפתרונות הנבחנים. אחד מהפתרונות לדבריו, הוא שימוש בצינור הגז הפאן ערבי – אליו תתחבר תשתית ההולכה של ישראל בסמוך לכינרת.

"מעבר לתשתית המוכרת דרך צנרת נתג"ז ו-EMG, יש לנו אפשרות להעביר כמות גדולה של גז דרך מערכת ההולכה הירדנית, שבשליטת השותפה המצרית שלנו. בנוסף, כשיהיה צורך, אחרי שנת 2021, נשקלת אפשרות להקים צינור ייעודי ישיר (HotTap) אשר יחבר בין מאגר לוויתן - לצינור EMG ומשם לגריד המצרי, ובכך ייחסכו העלויות העודפות בהעברת הגז דרך הגריד הישראלי או הירדני", אמר.

"70% מפיתוח לווייתן הושלמו"

במקביל למאמץ למימוש חוזי היצוא, מנהלי דלק ציינו כי הקמת פלטפורמת ההפקה ממאגר לווייתן ביוסטון מתקדמת: "הפרויקט מתקדם בהתאם ללוחות הזמנים והתקציב שהגדרנו. כמעט 70% מהפיתוח כבר הושלם, ורגלי האסדה צפויות להגיע לארץ כבר בתחילת ינואר הקרוב. בראשית הרבעון הרביעי של 2019 נתחיל את הזרמת הגז מלווייתן למשק הישראלי ולמדינות השכנות", אמר אבו.

אבו ציין כי כבר במאי 2019 תורכב הפלטפורמה כולה על רגלי האסדה, ואחריה התחלת תתחיל הזרמה ניסיונית של הגז למשך מספר חודשים, לקראת הפקה מלאה בסוף 2019. "לאחר שהשלמנו את מכירת הגז הטבעי במסגרת שלב 1א' במאגר, אנו נקדם הסכמים נוספים על מנת לבסס את התנאים לקבלת החלטת השקעה לגבי שלב 1ב' עוד במהלך שנת 2019, במסגרתו נגדיל את תפוקת הגז מלוויתן", הוסיף אבו.

אבו התייחס לסך הביקושים לגז במשק הישראלי: "לפני שנה צפינו ששנת 2018 תסתיים עם ביקושים של 10.4 BCM. והנה היום אנחנו כבר יכולים לומר ששנת 2018 תסתיים עם כמעט 12 BCM ביקושים (שלא כולם מולאו). מבחינת התחזיות שלנו, שנת 2020 תסתיים עם ביקושים של כ-14 BCM במשק המקומי, בעיקר בשל הפחתת השימוש בפחם. כיום, הפחם הוא דלק יקר יותר מגז טבעי, וזה עוד לפני שקלול העלויות הסביבתיות שלו."

ביחס לביקושים בשוק המצרי, אבו אמר: "במצרים צפויים ביקושים מתגברים לגז טבעי, וזאת במקביל להפקה במאגר זור. לאחר שיצליחו לספק את צרכי המשק המקומי כיום, אשר נמצא במחסור של לפחות 10 BCM בשנה, תחל ההפעלה מחדש של מתקני ההנזלה ואלו לבדם מייצרים ביקושים ל 20 BCM בשנה.

"סביר מאוד להניח שתהיינה תגליות גז נוספות במצרים אבל הביקוש גבוה והולך וגדל, ואנחנו כבר היום עובדים על עסקות נוספות עם מצרים. הגז הישראלי יאפשר להפוך את מצרים להאב (HUB) אזורי אשר יספק גז טבעי למשק המצרי המקומי ולמדינות נוספות באזור ובעולם", אמר.

"מכירת האחזקות בתמר - בחו"ל"

במהלך הכנס ציין מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, כי דלק נערכת למכירת אחזקותיה בתמר (22%) באמצעות הנפקה בחו"ל, כנראה בבורסת יורונקסט האירופית, במודל ההנפקה של תמר פטרוליום: "אנו בוחנים את הנפקת חלקה של דלק בתמר או באמצעות גוף פיננסי גדול שיקנה את כל הכמות, או באמצעות הנפקה בחו"ל"ף אמר.

אבו הוסיף באותו עניין: "אנחנו בוחנים מספר אפשרויות למכירת חלקנו בתמר, כפי שהתחייבנו במתווה הגז. אחת האופציות שנשקלת, כפי שגם דיווחנו בדוחות השנתיים, היא הנפקת חברה ייעודית (SPV), דומה למה שעשינו בתמר פטרוליום, בבורסה בחו"ל. אפשרות נוספת שנבחנת היא הנפקת חוב בלבד. ברור שיש עניין גדול בשוק, ואנחנו מאמינים שנצליח להשלים את המהלך במהלך 2019", אמר.

ברטפלד התייחס לעסקת למכירת אחזקות יה של דלק בחברת הביטוח הפניקס, שסוכלה פעמים רבות על ידי הממונה על שוק ההון. קבוצת דלק מחויבת למכור בהתאם ל"חוק הריכוזיות". לדברי ברטפלד, "ההסכמים שחתמנו עם רוכשים פוטנציאליים לא התממשו לא מפני שלא היה קונה או שלא רצינו למכור, אלא בגלל מניעה של הרגולטור.

"עם זאת, אנחנו התקדמנו - בחודשים האחרונים ביצענו שלוש עסקאות Swap עם בנקים מקומיים, שבמסגרתן הכנסנו לקבוצה כ-850 מיליון שקל. יש הרבה מתעניינים ברכישת הפניקס. אנו מתכוונים למכור את גרעין השליטה כמקשה אחת, לרוכש שיענה לדרישות שהגדרנו", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש