למה נתתם אשראי לנוחי דנקנר לפני הקריסה בלי בטחונות? פינטו: "לא נענה על שאלות אישיות"

בכירי בנק הפועלים, המנכ"ל אריק פינטו והיו"ר עודד ערן, התייצבו הבוקר בוועדת האשראי לטייקונים ■ יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל: "הבנקים וגורמים ממשלתיים לא רוצים שהוועדה תעשה את עבודתה, הסתיימה תרבות הסמוך וה'יהיה בסדר'"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו ויו"ר הדירקטוריון עודד ארן בדיון
מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו ויו"ר הדירקטוריון עודד ארן בדיוןצילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

בבנק הפועלים לא זילזלו אתמול בישיבה של ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים (המכונה גם ועדת פישמן). בבנק ודאי לא בירכו על כך שיו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), הודיע בסוף הדיון כי ההמשך יבוא.

התייצבותם של מנכ"ל הבנק, אריק פינטו, ויו"ר הבנק, עודד ערן, גררה עניין מיוחד, מכיוון שהפועלים הוא הבנק עם החשיפה הגבוהה ביותר לקבוצות הלווים הגדולות במשק. בין היתר, נתן הבנק אשראי לקבוצת פישמן, לאי.די.בי (בתקופת נוחי דנקנר), ליורוקום (בתקופת שאול אלוביץ'), לדלק (שבשליטת יצחק תשובה); וכן למוטי זיסר, שלמה אליהו, בני שטיינמץ וקבוצת אלון. בשיאם, הגיעו החובות של הקבוצות הללו ושל בעליהן לסכום של 13 מיליארד שקל לכל הפחות.

בעשור האחרון מחק הפועלים במאזניו את רוב החובות האלה, כך שהם לא מסכנים את יציבותו. הבנק אף גבה סכומים לא מבוטלים מהחובות שנמחקו, ורשם בעקבות כך ריקבריס. החובות שממשיכים להעיב על הבנק הם של פישמן ויורוקום.

ערן ופינטו הביאו עמם סוללה כבדה של תותחים, שכללה את מנכ"ל חברת הלוביסטים פוליסי, ארז גלהר, בכבודו ובעצמו. לפני שהתחיל הדיון לקח גלהר את פינטו לתדרוך פרטי. עורך הדין הבכיר רלי לשם, המלווה את בנק הפועלים — שכל שעת ליווי שלו עולה מאות דולרים — התייצב גם הוא לדיון. היתה גם מעיין נשר, יוצאת משרד האוצר שעברה לפני כשנה לעבוד במחלקת הרגולציה של הבנק. אפילו ברי רוזנברג, אחראי הרגולציה בבנק לאומי המתחרה, הגיע לדיון, כדי להבין מה צפוי לבוסים שלו כשיגיעו לוועדה בעוד שבוע.

חלק מרכזי בישיבה עסק בימים שבהם שלטו נוחי ודני דנקנר במשק. חלקים אחרים עסקו בהלוואות שנתנו לטייקונים נוספים. פישמן, אילן בן דב ואלוביץ' כבר לא מרשימים את רוב אזרחי ישראל, שני הדנקנרים מוכרים בעיקר כמי שמכירים את הכלא מבפנים, ונציגי הפועלים, כמו נציגי הבנקים האחרים שיגיעו בקרוב לוועדה, לא ישבו על כסאם בתקופות הרלוונטיות. למרות זאת, שליטת הטייקונים במשק והתהליכים ארוכי השנים שאיפשרו אותה הם שעמדו על הפרק אתמול.

כבל פתח את הדיון בהאשמה חריפה: "לאחר חודשים שבהם אנו מבקשים לקבל את החומרים, אני יכול לקבוע: מישהו לא רוצה שנעשה את העבודה שלנו. המישהו הזה הוא כמובן הבנקים, אבל גם גורמים ממשלתיים. קיימת מחשבה בקרב פקידים ואולי גם שרים, שהבנקים הם מועדון סגור מורם מעם. שוב ושוב אנו מקבלים מכתבים ותירוצים של עורכי דין שכל כולם בריחה. מערכת הבנקאות בישראל מאותרגת. דווקא המוסדות שתחתם אירעו המעשים הנבדקים מאתרגים את הבנקים. הם טועים. תרבות ה'סמוך' וה'יהיה בסדר' הסתיימה".

בשלב זה הועברה זכות הדיבור לפינטו וערן. ערן הצטרף לבנק רק ב–2016, אבל לפני כן שימש עורך הדין של נוחי דנקנר וליווה את קונצרן אי.די.בי בעסקות. הוא הסביר לוועדה בקצרה כי "הממשל התאגידי בתהליך הענקת האשראי נעשה בהליך מוקפד וראוי".

"הפקת לקחים עצמית"

פינטו, המנכ"ל, התמודד עם עיקר האש. הוא עובד כבר 40 שנה בבנק הפועלים, ומכהן בהנהלת הבנק מאז 2009. עם זאת, פינטו לא היה חלק ממעגל קבלת ההחלטות בתקופה שבה היו"ר לשעבר, דני דנקנר, קיבל הלוואות תמוהות מהבנק שבראשו עמד. פינטו כן שימש בתפקידים בכירים בשנים שבהן הבנקים הגדולים במשק גילגלו עבור הטייקונים את האשראי שאיפשר לפירמידת הקבוצות הגדולות להמשיך לשלוט במשק גם אחרי שהקרקע נשמטה מתחת לבעליהן.

בפתח דבריו, פינטו עידכן את הנוכחים במגמות הרלוונטיות בבנק בשנים האחרונות: ירידה בחלקם של הלווים הגדולים באשראי; צמצום בהפסדי האשראי; העובדה שבניגוד לעבר, הרווחיות של הבנקים מהלקוחות הקטנים כבר אינה מסבסדת את הרווחיות הנמוכה מהלקוחות הגדולים; ובאופן כללי, הצמצום הגדול של ההלוואות ללקוחות הגדולים. לדבריו, "בעבר מבנה המשק היה ריכוזי. כיום המשק נהפך למבוזר. המערכת הפיננסית מימנה פירמידות שליטה, כולל את השכבות הגבוהות שלהן. כיום המערכת הפיננסית מממנת מספר רב של לווים, ועיקר המימון הוא מול חברות שיש להן פעילות עסקית".

בשלב זה החלו חברי הכנסת לנסות להוציא תשובות מפינטו וערן לגבי מקרים ספציפיים של הענקת אשראי לא תקין בעבר.

כבל: "האם גורם רגולטורי פנה אליכם בעשור האחרון בנוגע לחשש מפגיעה בתחרות?"

פינטו: "כן, גם בנק ישראל וגם הממונה על ההגבלים העסקיים".

ח"כ איילת נחמיאס־ורבין (המחנה הציוני) הציגה דו"ח של בנק ישראל בנוגע להלוואה חריגה שהעניק הפועלים בתחילת שנות ה–2000, למי שהיה סגן יו"ר וכיו"ר הבנק: "מדובר על דו"ח המפרט שיעור הלוואה חריג ללא התבססות על ביטחונות. על היעדר בדיקה בנוגע ליכולת הפירעון. לא צוינה מטרת ההלוואה ולא פורטו מטרות ההחזר. האם היתה סנקציה של הבנק למאשרי ההלוואה הזו? כיצד טופלו באופן פנימי הנהלים שהופרו?"

פינטו: "יש במדיניות החדשה שלנו מענה להסתכלות על מתן אשראים שהיתה נהוגה בעבר. אם בעבר אפשר היה להסתמך על האדם, על ניסיונו, פועלו, תעודת היושר שלו, או פרמטרים כאלה ואחרים במתן אשראי, היום אנו מסתכלים על כל בקשת אשראי לכשעצמה. הדבר לא אומר שסיכונים לא יתממשו. האם יש לי ידיעה על מעשים לא תקינים של בכירים בבנק? לי אין ידיעה כזאת".

נחמיאס־ורבין: אתה לא יודע על מצב שבו מנכ"ל הבנק הוציא אנשי מקצוע בזמן שיחות שערך עם נוחי דנקנר בנוגע להענקת אשראי?"

פינטו: "לי אישית אין ידיעה כזאת. ממה שראיתי והתרשמתי — וגם, לעניות דעתי, על פי מה שבנק ישראל אומר — אלה אשראים שהוענקו בתנאי הסביבה התחרותית שהתקיימה בזמנו, ותואמים את הוראות האשראי של הבנק".

נחמיאס־ורבין: "בטיוטת הדו"ח נאמר כי ההלוואות האלה ניתנו, על פניו, בתנאים מועדפים ללא הצדקה מבחינה עסקית. האם ננקטו סנקציות נגד מי שאישר זאת?"

פינטו: "אנו מדברים על משהו שאירע לפני שני עשורים. לא ידוע לי שהיו סנקציות על המעורבים".

ח"כ יואב קיש (הליכוד) אמר: "אותנו מטריד מאוד איך ייתכן שציון קינן ישב באותן ועדות, וקודם אחר כך לתפקיד מנכ"ל הבנק". הוא שאל את פינטו: "הממונה על הבנקים העירה לבנק על מתן אשראי לגופים קשורים. האם בעקבות אותן הערות נעשו שינויים בנוהלי הלוואה לגופים קשורים?" ופינטו השיב: "כל השינויים שביצענו היו הפקת לקחים עצמית, כאלה שנבעו מדו"חות ביקורת פנימיים".

"אירועים נקודתיים"

בהמשך הדיון, שאל ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) את נציגי הבנק: "בהלוואה שהענקתם למפעלים פטרוכימיים במאי 2008, ציינתם בדו"ח שתזרים הדיווידנדים של מקבלת ההלוואה לא יספיק כדי לפרוע את חוב החברה במלואו, אלא ישרת את תשלומי הריבית בלבד. המשמעות היא שנבנתה פירמידה באמצעות אשראי שנתתם מראש — כשאתם יודעים שהמזומנים של החברה יספיקו רק לריבית. הייתי קורא לכך הליך פזיז בלי בדיקה ראויה. כמה זה מאפיין את התנהלותכם?"

צחי כהן, משנה למנכ"ל הפועלים והממונה על החטיבה העסקית, ענה: "בעוד בעבר בחנו את הבטוחות ואת שיעור מימון הביטחונות במתן הלוואות כאלה, לאור הלקחים שצברנו העמקנו הסתכלות על צד תזרים המזומנים ויכולת הפירעון מהתזרים השוטף של החברה. אין מצב שבו לא גבינו את כל החוב בסופו של דבר. בתקופה הזאת היו מצבים שבהם מומנה רכישת אמצעי שליטה תוך הסתמכות לא רק על תזרים המזומנים, אלא גם על שווי הנכס".

חנין הקשה: "כשאתם מקבלים דו"ח מבנק ישראל עם שורה ארוכה של כשלים, מה עושים ביחס לאותם בכירי הנהלה וועדות דירקטוריון?"

פינטו: "אתה לוקח אירועים נקודתיים ומציג תמונה חלקית מפרקטיקה שהיתה מקובלת. יש הבדל בין השאלה אם אדם נוהג על פי מדיניות אשראי מקובלת, או מקבל החלטה משיקולים זרים. היו בכירים ועובדים שחרגו מסמכויות הענקת האשראי שלהם, אבל לא במקרים האלה. אני מעדיף להמשיך להאמין באנשים, וכל עוד אני רואה שאדם ממשיך לשרת את המוסד — אתן לו תמיכה. אנו בתקופה של הסתה פרועה נגד הבנקים. תזכרו שיש 42 אלף עובדים המשרתים את המערכת הזאת. אני אפילו מצפה ממנהלים עם ראש גדול לקבל החלטות לפעמים מחוץ לנהלים. יש פה מצב שבו לוקחים שניים־שלושה מקרים, ומתעלמים מכך שבנק הפועלים מתנהל עם רמת ניהול סיכונים הגבוהה מהבנצ'מארק הבינלאומי".

ח"כ רועי פולקמן (כולנו) התעניין בתהליך שעמד מאחורי האשראי שהעניק הפועלים ל"מעריב" בתקופה שבה נשלט העיתון על ידי עופר נמרודי, אלא שהדיון הופסק מאחר שחלק מחברי הוועדה מיהרו לאירועי הזיכרון ליצחק רבין. כבל, כאמור, הבטיח כי ההמשך יבוא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם