פרזניוס הגרמנית מצטרפת להתמודדות על רכישת מיגדה של טבע

מתמודדות נוספות על מיגדה: מעברות וחברת B Brown הגרמנית, שנחשבת למובילה במירוץ ■ טבע העמידה את מיגדה למכירה כחלק מכוונתה לגייס 700-500 מיליון דולר ממכירת נכסים שאינם בליבת עסקיה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל מיגדה של טבע בקרית שמונה. משווק ל–25 מדינות
מפעל מיגדה של טבע בקרית שמונהצילום: גיל אליהו
יורם גביזון
יורם גביזון

טבע מנהלת מגעים למכירת מיגדה מקרית שמונה לפי שווי מוערך של 80 מיליון דולר, זאת על רקע דרישת יו"ר ועד עובדי החברה שהרוכש יתחייב שלא להעביר את המפעל במשך 5 שנים לפחות. מי שמתמודדות על קניית החברה הן החברות פרזניוס ו-B Brown הגרמניות, ומעברות הישראלית.

פרזניוס, שנסחרת בבורסה בגרמניה בשווי של 37.6 מיליארד יורו, משווקת ציוד רפואי ומספקת שירותי רפואיים בתחומי הדיאליזה העירוי והאבחון וכן בתחומי הפלזמה והזנה בנוזלים. החברה סיימה את הרבעון השני של 2018 ברווח מתואם של 472 מיליון יורו במחזור של 8.4 מיליארד יורו.

באוקטובר 2015 רכשה החברה מטבע וממור, שבבעלות קופת חולים כללית, את נפרומור, שמפעילה מכוני דיאליזה בפריסה ארצית תמורת 350 מיליון שקל.

מעברות, שנסחרת בבורסה בשווי של 395 מיליון שקל, מכרה ביוני 2017 את אחזקתה (49%) במטרנה, שמייצרת תחליפי חלב אם תמורת 565 מיליון שקל והיא מחזיקה בעודף נכסים פיננסיים של 300 מיליון שקל, גם לאחר שביצעה השקעה של 9 מיליון יורו ב-54% ממניותיה של Algaia הצרפתית, שמפתחת, מייצרת ומשווקת חומרי גלם שמופקים מאצות ומיועדים לתעשיית המזון, תוספי המזון והקוסמטיקה. מעברות חברה לחברה לייצור תבניות פלסטיק, שבבעלות משפחת בן שבת.

המתמודדת המובילה לרכישת מיגדה היא חברת B Brown הגרמנית, המפיצה של המוצר באירופה ובארה"ב, שהציעה לרכוש את החברה על פי שווי של 90-80 מיליון דולר, כשמעברות ובן שבת הגישו הצעה נמוכה יותר. המו"מ עם B Brown מתנהל על רקע דרישות עובדיה של מיגדה לביטחון תעסוקתי.

מאיר בן-אלול, יו"ר ועד עובדי חברת מיגדה, אמר שהעובדים תובעים כי הרוכש יתחייב שלא לבצע פיטורים במשך 3 שנים לפחות ולהודיע מראש כמה מעובדי החברה בכוונתו לפטר - עוד לפני החתימה על העסקה. עובדי החברה אף דורשים שהרוכש יתחייב שלא להעתיק את פעילותה של החברה מקרית שמונה במשך 5 שנים לפחות.

מיגדה, שמעסיקה 260 עובדים, מייצרת ציוד למעבדות ומוצרים רפואיים מתכלים. המוצר המוביל שלה הוא טבע אדפטור, מערכת להגנה על רוקחים ואחיות מפני חשיפה לתרופות מסוכנות, בעיקר תרופות נגד מחלות סרטן שניתנות בעירוי.

החשיפה לתרופות אלו עלולה להתרחש באמצעות מגע או שאיפה ולגרום לתופעות לוואי חמורות. על פי הערכות מכירות המוצר הסתכמו ב-30-25 מיליון דולר לשנה. טבע העמידה את מיגדה למכירה כחלק מכוונתה לגייס 700-500 מיליון דולר ממכירת נכסים שאינם בליבת עסקיה. העיקרי שבהם: חברת מדיס (Medis) האיסלנדית שעשויה להימכר תמורת 500 מיליון דולר. מדיס עוסקת בפיתוח ובייצור תרופות גנריות עבור חברות אחרות ומחזור מכירותיה נאמד ב-450 מיליון דולר. מכירת הנכסים נעשית כחלק ממאמציה של טבע להקטין את החוב הפיננסי נטו של החברה שהסתכם ב-27.9 מיליארד דולר בסוף אוגוסט 2018, בעקבות רכישתה של חברת אקטוויס באוגוסט 2016 תמורת 39 מיליארד דולר.

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים