הבודקת בפוקס לא נפגשה עם המתלוננות - אך קבעה: "לא היו הטרדות מיניות בחברה"

השופטת בדימוס אורנית אגסי, הבודקת החיצונית שמינתה פוקס לבדיקת העדויות שפורסמו בחדשות עשר על הטרדה מינית לכאורה מצד המנכ"ל הראל ויזל, הגישה את ממצאיה לדירקטוריון וקבעה כי ויזל לא הטריד מינית עובדות ■ הדירקטוריון אימץ את הדו"ח

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המנכ"ל והבעלים של פוקס, הראל ויזל
המנכ"ל והבעלים של פוקס, הראל ויזלצילום: שוקה כהן
ערן אזרן
ערן אזרן

השופטת בדימוס אורנית אגסי, הבודקת החיצונית שמינתה חברת האופנה פוקס לבדיקה העדויות על הטרדה מינית לכאורה מצד המנכ"ל הראל ויזל, הגישה את ממצאיה לדירקטוריון וקבעה כי ויזל לא הטריד מינית עובדות בחברה.

ועדת הביקורת, ולאחריה דירקטוריון פוקס, קיימו דיון בדוח של אגסי, שלא פורסם לעיון המשקיעים והציבור, ולאחריו אימצו את מסקנותיו. מניית פוקס עולה הבוקר בכ-4% - לאחר שהחברה מחקה 150 מיליון שקל משוויה בעת הפרסומים על הטענות להטרדה מינית.

לפי הדיווח לבורסה, הבודקת קבעה ש"לא מצאה כי היו אירועי הטרדה מינית בפוקס על ידי בכירי החברה ומנכ"ל החברה, כי החברה מתנהלת בהתאם להוראות החוק למניעת הטרדה מינית באופן קפדני ויעיל וכי לא נמצא פגם בהתנהלות החברה ומנהליה בהקשרים האמורים לעיל".

לפני כחודשיים פורסם תחקיר בתוכנית "המקור" בערוץ עשר, שכלל עדויות על הטרדות מיניות מצדו של ויזל. במסגרת התחקיר, שהכה גלים בענף הקמעונות הישראלי, הובאו עדויות קשות של שלוש נשים שונות על הטרדות מיניות לכאורה. העדויות כללו סיפורים על הצעות מיניות מילוליות. מאוחר יותר פורסמה עדות נוספת.

בדיווח לבורסה מסרה פוקס, כי "במסגרת הדוח, פירטה הבודקת באריכות את תהליך הבדיקה המקיף, אשר בוצע על ידה באופן עצמאי ובהתאם לשיקול דעתה המוחלט ותחת חיסיון. תהליך הבדיקה כלל, בין היתר, פגישות עם עובדות ועובדים בחברה על פי החלטתה, לרבות בכירות ובכירים בחברה ומנכ"ל החברה, וכן בדיקה של נהלי החברה והתנהלותה בקשר עם כלל הטענות שהופנו כלפי מנכ"ל החברה, בכירי החברה והחברה עצמה".

אחת העדויות, כפי שהובאה בחדשות עשרצילום: ערוץ עשר

"במסגרת הדוח, ציינה הבודקת כי נקטה בצעדים ופעלה לשם מתן הזדמנות למתלוננות ככל שישנן לפנות אליה, ובמסגרת זו, אף נפגשה עם רביב דרוקר כתב חדשות ערוץ 10, לצורך בירור טענות, אשר נותרו אנונימיות. הדירקטוריון מייחס חשיבות רבה לנושא מניעת הטרדה מינית והנחה את הנהלת החברה להמשיך לפעול על מנת להבטיח סביבת עבודה מכבדת ובטוחה", נכתב.

הדו"ח של השופטת סולל את הדרך להמשך כהונתו של ויזל – על אף שענן החשדות לא התפזר בשל החלטת המתלוננות שלא להיחשף בפני הבודקת.

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אמרה בתגובה: "מסקנות הדו"ח מעוררות שאלות באשר לתוקפה של הבדיקה כולה. כאשר, על פי הפרסומים, לא זו בלבד שהבודקת לא כללה את עדותיהן של העובדות שהעידו בתחקיר 'המקור', שהוביל לפתיחת הבדיקה - אלא אף לא המתינה לקבל את תשובתן אם יסכימו לבוא ולדבר.

"במצב עניינים זה, עולה החשד שמא הבדיקה אינה מהווה בדיקת גרסאות - אלא אשרור מראש של הגרסה המועדפת. ניתן היה לצפות לניסיון אקטיבי יותר לרדת לחקר הדברים, או לכל הפחות - להודיע כי לא התאפשר למצות את הבדיקה. הקביעה הנחרצת כי לא היו הטרדות מיניות כלל נדמית, לאור הנסיבות, כמרחיקת לכת. אנו קוראות לחברה לפרסם את הדו"ח, ובפרט - את התייחסותו לטענות שעלו בתקשורת ואת המאמצים שהושקעו בפנייה לנפגעות", אמרה סוליציאנו.

דירקטוריון פוקס - שבחר לאמץ את ההמלצות כאמור - כולל שורה של בכירים, המכהנים במקביל בתפקידים בחברות ציבוריות. יו"ר הדירקטוריון הוא אבי זלדמן, המכהן בין היתר כמנכ"ל זרוע ההשקעות של בנק לאומי, לאומי פרטנרס, ויו"ר בנק לאומי למשכנתאות; אסנת רונן (דירקטורית בלתי תלויה); אלון כהן (דירקטור חיצוני) ודן רימוני (דירקטור חיצוני). שני דירקטורים נוספים הם בעלי השליטה - אברהם פוקס וויזל עצמו.

ויזל הוא האיש החזק והדומיננטי בקבוצת פוקס ובמידה רבה הוא האחראי לכך שהחברה הפכה לאחת מקבוצות האופנה המובילות בישראל, הנסחרת לפי שווי של מעל למיליארד שקל. כיום מפעילה פוקס יותר מ-450 חנויות ברחבי ישראל ומתרחבת גם בחו"ל. המותגים כוללים בין היתר את פוקס, פוקס-הום, מנגו, ללין, סאקס, יאנגה, נייקי, חנויות בישראל ובקנדה, פוט לוקר ואחרים.

ויזל מחזיק בכ-25% ממנותיה של פוקס, לצדה של משפחת פוקס, שמחזיקה ב-24.6% נוספים. לאורך חמש השנים האחרונות סבלה המניה מתנודתיות, על רקע הסביבה המאתגרת בשוק האופנה, שכוללת תחרות עזה בענף ונטישה של צרכנים את החנויות המסורתיות לטובת רכישות באינטרנט ובחו"ל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים