האם בג"ץ ישחרר את הרוצח השקט?

בית המשפט אמור לפסוק היום בעתירה של חברות הביטוח, הדורשות למנוע את מכרז קרנות ברירת המחדל בענף הפנסיה

אסא ששון
אסא ששון
השוואת מחירי ביטוחים
השוואת מחירי ביטוחים
אסא ששון
אסא ששון

בג"ץ אמור לפסוק היום בעתירה של חברות הביטוח, הדורשות למנוע את מכרז קרנות ברירת המחדל. מדובר בקרנות פנסיה מוזלות, שאמורות לתת פתרון לחצי מיליון ישראלים המשלמים לחברות דמי ניהול מקסימליים של 6% מההפקדות ו–0.4%–0.5% מהצבירה - לפי נתוני רשות שוק ההון. מבחינת חצי מיליון החוסכים, זוהי פגיעה בכשליש מהחיסכון הפנסיוני שלהם. לא בכדי מכונים דמי הניהול "הרוצח השקט", שכן מבלי משים הם גובים כשליש מהחיסכון הפנסיוני שלנו.

חברות הביטוח כבר הביעו לא פעם את חוסר שביעות רצונן מקרנות ברירת המחדל. הסיבה לכך היא פשוטה: כיום מנהל שוק קרנות הפנסיה 292 מיליארד שקל; נתון מרשים לאור העובדה שב–2011 נוהלו בתחום הפנסיה רק 98 מיליארד שקל - גידול של פי 2.9 ועלייה ממוצעת של 20% בשנה. עם קופות גמל וביטוחי מנהלים הגיע ענף החיסכון ארוך הטווח לכמעט טריליון שקל.

משה ברקתצילום: עופר וקנין

חלק בלתי מבוטל מהגידול בנכסים נובע מהחלת חוק פנסיה חובה. בעקבות העלייה בהיקפי הנכסים, עלו גם ההכנסות של חמש החברות הגדולות והעיקריות בענף הפנסיה - מנורה מבטחים, מגדל, הראל, כלל ביטוח והפניקס. ההכנסות המצרפיות שלהן ב–2011 הסתכמו ב–948 מיליון שקל, וב–2017 הן הסתכמו ב–1.5 מיליארד שקל. העלייה בהכנסות של חברות הפנסיה נפגעה מירידה חדה בדמי הניהול. דמי הניהול מהצבירה הסתכמו ב–0.97% ב–2011, לעומת 0.52% ב–2017 - ירידה של 46%.

המצב נראה בעייתי יותר כשבוחנים את התפלגות נתחי השוק לפי רווח לפני מס. התפלגות הרווח לפני מס ב–2011 נראתה כך: מנורה עם 43% מההכנסות, הפניקס עם 2%, כלל ביטוח עם 14%, הראל עם 14% ו מגדל עם 27%. כיום התפלגות הרווח לפני מס נראית כך: מנורה עם 68%, כלל ביטוח עם מינוס 2%, הראל עם 19%, הפניקס עם 8% ומגדל עם 7%. כלומר, מנורה והראל מחזיקות ב–87% מהרווח בענף הפנסיה. כלומר, שוק הפנסיה נשלט בידי שני ענקים, שיכולים להגיב לכל מהלך תחרותי של המתחרים - שכן יש להם את האוויר הכלכלי לחנוק את מהלכי היריבים, ובוודאי כל מהלך של קרנות ברירת המחדל.

ההתנגדות של חברות הביטוח לכל שינוי בענף מובנת, השאלה מה יעשו שופטי בג"ץ - האם יאפשרו לרשות שוק ההון להכניס תחרות לשוק הפנסיה, שהוא מהותי לכל אזרח בישראל, או לחלופין יגלגלו את ההחלטה לממונה החדש על שוק ההון, משה ברקת.

ברקת זכה לברכות על המינוי מכל קצות ענף הביטוח, ולא מעט מתוך הערכה כי אולי הסנטימנט ברשות ישתנה מטובת הצרכן לטובת היצרן. אם אכן הדיון על קרנות ברירת המחדל יגיע לשולחנו, נקווה שברקת יזכור את חצי מיליון הישראלים שדמי הניהול "רוצחים" שליש מהפנסיה שלהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"