בזכות המורים והגננות: תשובה הצליח למחוק את דלק אנרגיה – בעסקה של מיליארד שקל

דלק אנרגיה הודיעה הערב כי 8.7% מבעלי המניות נענו להצעת הרכש שפירסמה החברה האם, קבוצת דלק, מתוך 11.77% מבעלי המניות של דלק אנרגיה ■ הגוף שנענה לראשונה להצעת הרכש – קרנות המורים והגננות

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: גדעון לוין
ערן אזרן
ערן אזרן

אחרי עשרות ניסיונות – יצחק תשובה מצליח למחוק את דלק אנרגיה מהמסחר. דלק אנרגיה הודיעה הערב כי 8.7% מבעלי המניות נענו להצעת הרכש שפירסמה החברה האם, קבוצת דלק , מתוך 11.77% מבעלי המניות של דלק אנרגיה אליהם הופנתה ההצעה. לפיכך, קבוצת דלק תרכוש את המניות מהניצעים שנענו, ותתבצע רכישה כפויה על מחזיקי המניות שלא נענו להצעה.

הגופים המוסדיים הגדולים שמחזיקים במניות דלק אנרגיה הם קרנות ההשתלמות של המורים והגננות, (2.1%), כלל ביטוח (1%), פסגות (0.9%) וילין לפידות (0.8%). הגוף שנענה לראשונה להצעת הרכש של תשובה היה קרנות ההשתלמות של המורים והגננות, שמנוהל בידי פסח לנדסברג (מנכ"ל) ואייל גבאי (יו"ר). מדובר בגוף שבאופן היסטורי הצביע נגד המחיקה - והכשיל את הצעות הרכש הקודמות. גם קרנות הנאמנות של פסגות נענו להצעה.

גורם באחד הגופים המוסדיים אמר: "ניהלנו שיח עם קבוצת דלק, ובסופו של דבר גם לנו לא היה כדאי מניה לא סחירה לאורך זמן. היה חשוב לנו מרכיב מזומן ולהתקרב לבאר בדלק קידוחים. הפחתנו את מרכיב המזומן בעסקה כי אנחנו מאמינים בעסקי הגז ומעוניינים בחשיפה. כיום, אחרי שהתמלוגים הונפקו וקיבלו שווי (חברת דלק תמלוגים, ע"א), הכי נכון היה לקבל את הנכסים עצמם – כלומר, דלק קידוחים ודלק קבוצה - ולא להחזיק דרך חברת צינור".

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, אמר בתגובה, ציין כי מדובר במהלך משמעותי: "מחיקת דלק אנרגיה מהמסחר תאפשר פישוט מבנה האחזקות וביטול שכבה בקבוצה, ותשיא ערך רב למחזיקי מניות קבוצת דלק וכן למחזיקי מניות דלק אנרגיה, שנענו להצעה. המהלך בוצע כחלק מאסטרטגיית הקבוצה למקד את פעילותה בתחום האנרגיה, וליהפך לשחקן מוביל בשוק הבינלאומי".

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלדצילום: Ariel Jerozolimski / בלומברג

מחיקת דלק אנרגיה היא מהלך מבני שאמור לסייע בהצפת ערכה של קבוצת דלק. ביטול השכבה בפירמידה יקצר את המרחק בין הקבוצה לבין הנכס העיקרי שלה, דלק קידוחים, המחזיקה בין היתר במאגרי תמר ולווייתן. ללא חוליה מתווכת (דלק אנרגיה), הפרמיה השלילית המיוחסת לחברות אחזקה, שבה נסחרת קבוצת דלק, עשויה להצטמצם. המחיקה היא גם הישג לברטפלד עצמו, שהוביל את המהלך שנים ארוכות.

קבוצת דלק הציעה לבעלי המניות מקרב הציבור לרכוש את מניותיהם, בתמורה ל-55 יחידות של דלק קידוחים , 0.92 מניות קבוצת דלק ועוד 640 שקל במזומן. ערב פרסום ההצעה, מדובר היה בסכום של 1,736 שקל, הגבוה בכ-20% ממחירה של דלק אנרגיה. המחיר בהצעת הרכש שיקף שווי של כ-9.5 מיליארד שקל לדלק אנרגיה. בסך הכול מדובר בעסקה בשווי של מיליארד שקל.

קבוצת דלק החזיקה ב-88.23% מדלק אנרגיה, כך שהצעת הרכש הופנתה לכ-11.8% מהון המניות המוחזק בידי הציבור. כדי שהמהלך יצליח, הקבוצה היתה זקוקה להיענות חיובית מצדם של לפחות כ-7% מכלל המחזיקים בחברה - שכן חוק החברות מאפשר לבצע רכישה כפויה אם מושגת הסכמה לרכישת מניות שתביא להחזקה כוללת של יותר מ-95%.

בין 2006 ל-2014 קבוצת דלק ניסתה לרכוש בעלות מלאה בדלק אנרגיה ולמחוק אותה מהבורסה – מספר רב של פעמים. דלק התקרבה מאוד ליעדה, אבל כשלה.

הצעת הרכש הקודמת של קבוצת דלק פורסמה במארס 2018; אז הציעה הקבוצה לכל בעל מניה בדלק אנרגיה שבידי הציבור 636.4 שקל במזומן, 45 יחידות השתתפות של דלק קידוחים ו-0.85 מניות של קבוצת דלק – ובסך הכול "חבילה" בשווי של 1,669 שקל. בעקבות קפיצה במחיר מניית דלק אנרגיה במסחר בשוק, קבוצת דלק שיפרה את מרכיב המזומן בהצעה בכ-67 שקל, לכ-704 שקל למניה, אך עדיין לא הצליחה להשלים את המהלך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות