בזכות המורים והגננות: תשובה הצליח למחוק את דלק אנרגיה – בעסקה של מיליארד שקל

דלק אנרגיה הודיעה הערב כי 8.7% מבעלי המניות נענו להצעת הרכש שפירסמה החברה האם, קבוצת דלק, מתוך 11.77% מבעלי המניות של דלק אנרגיה ■ הגוף שנענה לראשונה להצעת הרכש – קרנות המורים והגננות

ערן אזרן
ערן אזרן
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: גדעון לוין
ערן אזרן
ערן אזרן

אחרי עשרות ניסיונות – יצחק תשובה מצליח למחוק את דלק אנרגיה מהמסחר. דלק אנרגיה הודיעה הערב כי 8.7% מבעלי המניות נענו להצעת הרכש שפירסמה החברה האם, קבוצת דלק , מתוך 11.77% מבעלי המניות של דלק אנרגיה אליהם הופנתה ההצעה. לפיכך, קבוצת דלק תרכוש את המניות מהניצעים שנענו, ותתבצע רכישה כפויה על מחזיקי המניות שלא נענו להצעה.

הגופים המוסדיים הגדולים שמחזיקים במניות דלק אנרגיה הם קרנות ההשתלמות של המורים והגננות, (2.1%), כלל ביטוח (1%), פסגות (0.9%) וילין לפידות (0.8%). הגוף שנענה לראשונה להצעת הרכש של תשובה היה קרנות ההשתלמות של המורים והגננות, שמנוהל בידי פסח לנדסברג (מנכ"ל) ואייל גבאי (יו"ר). מדובר בגוף שבאופן היסטורי הצביע נגד המחיקה - והכשיל את הצעות הרכש הקודמות. גם קרנות הנאמנות של פסגות נענו להצעה.

גורם באחד הגופים המוסדיים אמר: "ניהלנו שיח עם קבוצת דלק, ובסופו של דבר גם לנו לא היה כדאי מניה לא סחירה לאורך זמן. היה חשוב לנו מרכיב מזומן ולהתקרב לבאר בדלק קידוחים. הפחתנו את מרכיב המזומן בעסקה כי אנחנו מאמינים בעסקי הגז ומעוניינים בחשיפה. כיום, אחרי שהתמלוגים הונפקו וקיבלו שווי (חברת דלק תמלוגים, ע"א), הכי נכון היה לקבל את הנכסים עצמם – כלומר, דלק קידוחים ודלק קבוצה - ולא להחזיק דרך חברת צינור".

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, אמר בתגובה, ציין כי מדובר במהלך משמעותי: "מחיקת דלק אנרגיה מהמסחר תאפשר פישוט מבנה האחזקות וביטול שכבה בקבוצה, ותשיא ערך רב למחזיקי מניות קבוצת דלק וכן למחזיקי מניות דלק אנרגיה, שנענו להצעה. המהלך בוצע כחלק מאסטרטגיית הקבוצה למקד את פעילותה בתחום האנרגיה, וליהפך לשחקן מוביל בשוק הבינלאומי".

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלדצילום: Ariel Jerozolimski / בלומברג

מחיקת דלק אנרגיה היא מהלך מבני שאמור לסייע בהצפת ערכה של קבוצת דלק. ביטול השכבה בפירמידה יקצר את המרחק בין הקבוצה לבין הנכס העיקרי שלה, דלק קידוחים, המחזיקה בין היתר במאגרי תמר ולווייתן. ללא חוליה מתווכת (דלק אנרגיה), הפרמיה השלילית המיוחסת לחברות אחזקה, שבה נסחרת קבוצת דלק, עשויה להצטמצם. המחיקה היא גם הישג לברטפלד עצמו, שהוביל את המהלך שנים ארוכות.

קבוצת דלק הציעה לבעלי המניות מקרב הציבור לרכוש את מניותיהם, בתמורה ל-55 יחידות של דלק קידוחים , 0.92 מניות קבוצת דלק ועוד 640 שקל במזומן. ערב פרסום ההצעה, מדובר היה בסכום של 1,736 שקל, הגבוה בכ-20% ממחירה של דלק אנרגיה. המחיר בהצעת הרכש שיקף שווי של כ-9.5 מיליארד שקל לדלק אנרגיה. בסך הכול מדובר בעסקה בשווי של מיליארד שקל.

קבוצת דלק החזיקה ב-88.23% מדלק אנרגיה, כך שהצעת הרכש הופנתה לכ-11.8% מהון המניות המוחזק בידי הציבור. כדי שהמהלך יצליח, הקבוצה היתה זקוקה להיענות חיובית מצדם של לפחות כ-7% מכלל המחזיקים בחברה - שכן חוק החברות מאפשר לבצע רכישה כפויה אם מושגת הסכמה לרכישת מניות שתביא להחזקה כוללת של יותר מ-95%.

בין 2006 ל-2014 קבוצת דלק ניסתה לרכוש בעלות מלאה בדלק אנרגיה ולמחוק אותה מהבורסה – מספר רב של פעמים. דלק התקרבה מאוד ליעדה, אבל כשלה.

הצעת הרכש הקודמת של קבוצת דלק פורסמה במארס 2018; אז הציעה הקבוצה לכל בעל מניה בדלק אנרגיה שבידי הציבור 636.4 שקל במזומן, 45 יחידות השתתפות של דלק קידוחים ו-0.85 מניות של קבוצת דלק – ובסך הכול "חבילה" בשווי של 1,669 שקל. בעקבות קפיצה במחיר מניית דלק אנרגיה במסחר בשוק, קבוצת דלק שיפרה את מרכיב המזומן בהצעה בכ-67 שקל, לכ-704 שקל למניה, אך עדיין לא הצליחה להשלים את המהלך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"