יוניטרוניקס מאיצה לקראת הפיצול: זכתה בחוזה של 10 מיליון ד' בבוסטון; המניה מזנקת

חטיבת החניונים הרובוטיים, שתפוצל מיוניטרוניקס לחברה עצמאית, השלימה חתימה על חוזים בסכום מצטבר של 40 מיליון דולר ב-12 החודשים האחרונים

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חניון אוטונומי של יוניטרוניקס
חניון אוטונומי של יוניטרוניקס
יורם גביזון
יורם גביזון

חטיבת החניונים הרובוטיים של יוניטרוניקס חווה צמיחה מואצת לקראת פיצולה לחברה נפרדת. יוניטרוניקס, שבשליטת קרן פימי (49.99%) וחיים שני, המייסד והמנכ"ל (21.9%), חתמה על הסכם בסך 10.1 מיליון דולר עם לקוח אמריקאי להקמת חניון אוטונומי במבנה בבוסטון. מניית יוניטרוניקס עולה ב-7.8% בעקבות הדיווח על החוזה החדש.

יוניטרוניקס תקבל את התמורה עבור הפרויקט בהתאם לאבני דרך בביצועו, ואילו החברה תכיר בדו"חות הכספיים בהכנסה מהפרויקט לפי שיטת התשומות, כלומר, על פי החלק היחסי של ההשקעה שבוצעה ביחס לעלות ההקמה הכוללת הצפויה. יוניטרוניקס מעריכה שהקמת הפרויקט תושלם ב-2020. הפרויקט בבוסטון יהיה החניון האוטונומי ה-16 שיוניטרוניקס מקימה בצפון אמריקה - שישה מהחניונים כבר פועלים ועשרה בהקמה.

החוזה הנוכחי נחתם שישה שבועות לאחר שהחברה זכתה בחוזה להקמת חניון אוטונומי במבנה ביוסטון, טקסס, תמורת 15.7 מיליון דולר. גם פרויקט זה צפוי להסתיים במהלך 2020. שני הפרויקטים הגדילו את סכום החוזים שבהם זכתה יוניטרוניקס בתחום החניונים האוטונומיים ל-40 מיליון דולר ב-12 החודשים האחרונים. זו אינדיקציה לביקוש הגובר לחניונים המציעים חיסכון ניכר בשטח, שכן החניון האוטנומי מייצר פי 3-2 מקומות חניה בחלל נתון, ומקטין את עלויות התפעול הביטוח ואת פליטת החומרים המזהמים.

תהליך החניה בחניון אוטומטי דומה לאחסון ושליפה של סחורה במחסן אוטומטי: כלי הרכב מגיע אל תא או מפרץ חניה, שם יוצאים ממנו יושביו, והמערכת האוטומטית משנעת ומאחסנת את הרכב בחניון. הרכב חוזר לבעליו על פי דרישה. המוצר של יוניטרוניקס מתחרה עם הפתרון של החברה הגרמנית Wohr, שלהערכת יוניטרוניקס נחות מהפתרון שלה ויקר ממנו פי שניים, עם חברת Lodige הגרמנית ועם החברה היפנית IHI.

הצורך בפתרונות חניה אוטונומיים גובר בשל העלייה בייצור מכוניות ל-100 מיליון בשנה. ההכנסות משוק החניה בארה"ב מוערכות ב-30-25 מיליארד דולר בשנה. הלקוחות הישירים של מערכות החניה האוטומטיות הם בדרך כלל יזמי נדל"ן שמשלבים אותן בבנייני משרדים ומגורים, וכן רשויות מקומיות ולקוחות אחרים מהמגזר הפרטי.

יוניטרוניקס החליטה בסוף אוגוסט 2018 לפצל את פעילותה לשתי חברות: חברה חדשה שתיקרא יוטרון, ותקלוט את הפעילות של פיתוח תכנון ייצור הקמה ותחזוקה של חניונים אוטומטיים ומרכזי הפצה ממוכנים; ויוניטרוניקס עצמה, שתישאר עם פעילות של פיתוח ייצור ושיווק של בקרים לניהול מערכות אוטומטיות, כולל אוטומציה תעשייתית, מערכות לוגיסטיות וניהול רצפות ייצור.

יוניטרוניקס הסבירה שהפיצול יאפשר לה להתמקד בשוק האמריקאי, שהוא שוק היעד העיקרי של החברה, ולהשקיע משאבים ניהוליים בהאצת צמיחתה. יוניטרוניקס העריכה גם שהפיצול יאפשר לתמחר בנפרד את שתי הפעילויות, ויביא לגידול בשווי השוק הכולל של החברה בהשוואה למצב הנוכחי, שבו המשקיעים מחזיקים בשתי פעילויות שאין קשר מהותי ביניהן, צומחות בקצב שונה ובעלות פוטנציאל צמיחה שונה.

להערכת יוניטרוניקס, הפעילות של החניונים האוטונומיים תמשוך משקיעים שמעוניינים בחברות צמיחה, ויוניטרוניקס עשויה להיות נכס אטרקטיבי למשקיעים שמעוניינים בנכסים רווחיים ובעלי סיכון נמוך. יוניטרוניקס דיווחה בשבוע שעבר שההון העצמי של החברה המפוצלת יהיה 46.9 מיליון שקל, כולל מזומנים בסכום של 15 מיליון שקל שיועברו מיוניטרוניקס ליוטרון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר