הבורסה בת"א פועלת לצירוף משקיעים בינלאומים

שר האוצר משה כחלון אישר שורה של הקלות בתנאי הכשירות לחברות רחוקה בבורסה ■ ההקלה המרכזית היא שינוי בדרישה להון עצמי מינימלי ■ "יגדיל את הנזילות בשוק ההון"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסחר בבורסה
מסחר בבורסהצילום: בלומברג
יסמין גואטה
יסמין גואטה

הבורסה לניירות ערך בתל אביב יוצאת במהלך שאמור לאפשר את צירופם של חברי בורסה מרחבי העולם. כחלק מהמהלך אישר היום (ד') שר האוצר, משה כחלון, שורה של הקלות ושינויים משמעותיים בתנאי הכשירות לחברות רחוקה בבורסה.

חברי בורסה הם גופים, בנקים או ברוקרים, המחוברים ישירות למחשבי הבורסה בתל אביב. החיבור מאפשר לפתוח חשבונות עבור לקוחות ולבצע באמצעותם פעולות קנייה ומכירה של ניירות ערך. הגופים מפוקחים על ידי הבורסה ורגולטורים נוספים.

בעקבות האישור ייכנסו לתוקפם הקלות ושינויים בתנאי הכשירות לחברות רחוקה. בבורסה סבורים כי הדבר יפתח את הדלת לחברות זרות רבות להיהפך לחברי בורסה.

"כחלק מהמהלך ההיסטורי להנפקתה של הבורסה והפיכתה לציבורית, נפתחים שעריה לחברי בורסה ומשקיעים מכל רחבי העולם", אמר מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב. "מהלך זה יאפשר לגופים רבים שקודם לכן לא עמדו בתנאי הסף להיהפך כעת לחברי בורסה", הוסיף, "כך הוא יגביר את התחרות, יאפשר חשיפה גדולה יותר למשקיעים הבינלאומיים ויגדיל את הנזילות בשוק ההון הישראלי".

ההקלה המרכזית שתוענק לחברים רחוקים היא שינוי בדרישה להון עצמי מינימלי. עד היום, הדרישה להון מחבר רחוק היתה לפחות מיליארד דולר, לעומת דרישת הון של 22 מיליון שקל לפחות מחברי הבורסה המקומיים.

שר האוצר משה כחלוןצילום: אלכס קולומויסקי

בבורסה אומרים כי דרישת המינימום של ההון העצמי גבוהה גם ביחס לדרישות ההון מחבר רחוק, המקובלות בבורסות שונות בעולם. כדי להשוות בין הדרישות מחבר רחוק לדרישות מחבר מקומי, אושרה הפחתה של הדרישה, כך שההון העצמי הנדרש מחבר רחוק לא יפחת מההון העצמי הנדרש ממנו במדינה בה התאגד, או במדינות שבהן הוא פועל כחבר בורסה ומהן הוא מבקש לפעול בבורסה בתל אביב, או מההון העצמי הנדרש מחבר בורסה שאינו תאגיד בנקאי, על פי הגבוה מהם.

שינוי נוסף שנכנס לתוקפו הוא הרחבה של מדינות ההתאגדות של חבר רחוק. לפני השינוי, חבר רחוק יכול היה להיות גוף ממדינה מערבית מפותחת, בהתאם לרשימת מדינות ספציפית הקבועה בתקנון הבורסה, בהן ארה"ב, בריטניה, גרמניה, שווייץ, יפן, קנדה, אוסטריה, צרפת, נורווגיה, הולנד, שוודיה, דנמרק, פינלנד, בלגיה ואוסטרליה.

במסגרת השינויים הורחבה רשימת המדינות, כך שתכלול את כל המדינות החברות באיחוד האירופי וכן את סינגפור והונג קונג. נוסף על כך, בוצע עדכון של רשימת הבורסות ותקופת החברות בהן. על פי תקנון הבורסה, גוף המבקש להתקבל כחבר רחוק נדרש להיות חבר בורסה במשך עשר שנים לפחות באחת או יותר מתוך שבע בורסות מובילות בעולם. כעת, צומצמה הדרישה לתקופה מינימלית והוחלט כי תהיה שלוש שנים בלבד.

חבר רחוק לא ישדל לקוחות ישראלים לפעול באמצעותו

לצד ההקלות, נקבעו תנאים נוספים שיחולו על חבר רחוק. בין היתר, נקבע כי חבר רחוק לא ישדל לקוחות ישראלים לפעול באמצעותו, כלומר לא יוכל לפנות ביוזמתו ללקוחות ישראלים ולהציע להם את שירותיו. כמו כן נקבעו חובות דיווח שונות לחבר רחוק בהיבטים של מיידיות ותקופתיות. חבר רחוק בבורסה ימשיך להידרש לעמוד בתנאי כשירות וקבלה שונים, בהם דרישות בנושאים של ביטוח, פיקוח של רשויות במדינות שבהן הוא התאגד ופועל כחבר בורסה, ומערך טכנולוגיות מידע המאפשר את פעילותו בבורסה בתל אביב.

במקביל הודיעה יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, כי התחילה לקדם כמה מהלכים שנועדו ליצור תשתיות לכניסתם של שירותים פיננסיים טכנולוגיים, כדי להפוך אותם לנגישים לכל המעוניין, בעלויות נמוכות יותר. גואטה התייחסה לתחום צריכת שירותי הברוקראז' והדגישה כי אחת הבעיות בתחום היא שכמעט כל השוק מסופק על ידי הבנקים, אף כי יש בבורסה עוד שמונה חברים, חלקם בתי השקעות גדולים ישראלים, שהיו יכולים ליצור להם תחרות.

"לדעתי, הסיבה לכך נעוצה בשני גורמים עיקריים", אמרה גואטה. "הראשון הוא ריכוזיות שוק ההון והתלות האפשרית של בתי השקעות במערך ההפצה של הבנקים, למרות קיומם של כלים טכנולוגיים להפצה מלאה ועצמאית. השני הוא חסמי ידע, המונעים מהציבור נגישות לשירותים בעלויות נמוכות יותר. אני מקווה שפרסום העמלות באתר הבורסה ישפר את המצב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"