ענת גואטה

יו"ר רשות ניירות ערך

איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

כמה בעלי תפקידים, משפיעים בדרך כלל, נעדרים השנה מרשימת "100 המשפיעים", פשוט כי הם עומדים לסיים את תפקידיהם וטרם מונה להם מחליף. נגיד בנק ישראל, מפכ"ל המשטרה, הרמטכ"ל, יו"ר רשות הביטוח ושוק ההון – כל התפקידים הללו ממתינים לאיוש, ורק לאחריו ניתן יהיה להעריך אם ה"ראש" החדש הוא איש ממסד שמנהל את סיכוניו האישיים ובורח מעימותים, או שהוא רפורמטור המגיע עם תפישת עולם משלו ונכונות להוציא אותה לפועל.

גם לאחר שהרגולטור החדש נבחר, קשה לעתים לזהות לאיזה משני סוגי האנשים הוא שייך – וכזו היא ענת גואטה, היו"רית החדשה של רשות ני"ע. במבט ראשון, גואטה אינה משאירה רמזים לכך שהיא מעוניינת לשנות סדרי עולם. היא הגיעה מהמגזר העסקי של שוק ההון, וכיהנה כמנכ"לית אנטרופי, חברת ייעוץ לגופים מוסדיים. נכון להיום, היא יוצרת רושם שעיקר עניינה הוא בהגדלת הפעילות בשוק ההון: יותר חברות שנסחרות בבורסה, יותר מכשירים, ויותר "מחזורי מסחר". הרציונל המוצהר לגישתה זו הוא ש־95% מהציבור אינם נוטלים חלק ישיר בפעילות המסחר הזו, אלא פועלים רק באמצעות הגופים המוסדיים המקצועיים המנהלים את כספם, ולכן אין באמת צורך לשתק את שוק ההון כדי להגן על הציבור. שווקים גדולים, עמוקים ונזילים הם דבר טוב למשק לכלכלה, כך סבורה גואטה, ולכן יש לשאוף ליצור כאלה.

אלא שאם גואטה תישאר אך ורק עם גישה זו, הרי שברשות לניירות ערך יישב בשנים הקרובות רגולטור שהוא בעיקר עובד של התעשייה הפיננסית. מדוע? כי בעוד החוקרים והאקדמאים חלוקים בשאלה כמה ערך כלכלי אמיתי נוצר ממחזורי מסחר ערים ו"קצף" פיננסי, איש לא חולק על הקביעה שמי שנהנה מכל אלה הם בעיקר פעילי השוק: הבנקים, מנהלי ההשקעות, הברוקרים, החתמים, וכל מי שעוד מתפרנס מהזזת כספים של אחרים ממקום למקום ובחזרה.

אבל גואטה גם יכולה להפתיע, כפי שדורית סלינגר, היו"רית היוצאת של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, הגיעה מהשוק הפרטי, וכנגד כל ההערכות המוקדמות נהפכה לרפורמטורית הבולטת של השנים האחרונות. גואטה יכולה לצמוח לתוך התפקיד, לצבור ביטחון, ואז לשים על השולחן שינויים שבהם היא מאמינה אך כרגע אינה בטוחה שמתפקידה להוביל אותם. גואטה מסכימה, למשל, שחברות הביטוח הן קבוצת ריכוז לא בריאה למשק ולמשקיעים, שיש ליצור ביניהן יותר תחרות, ושראוי לשקול להפריד אצלן את פעילות הביטוח מפעילות ניהול ההשקעות. אם תפנים שה"לקוחות" שלה הם כל עם ישראל, ולא רק הפעילים והמהמרים הפיננסיים, ואם היא תרצה להשאיר חותם כלשהו, היא עשויה לעלות לקדמת הבמה, ליצור קואליציה עם הרגולטורים האחרים – ובכל זאת לשים על השולחן רפורמות משמעותיות.

צילום: ענבל מרמרי

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן