סוארי מסיים את ההשקעה ההיסטורית של אלייד באשטרום, באקזיט של 200 מיליון שקל

בעלי השליטה באשטרום רכשו כ-14.5% ממניות החברה, לפי מחיר הגבוה בכ-10% משווי אשטרום בבורסה ■ אלייד, שהשקיעה באשטרום ב-1965, הרחיבה בעשור האחרון את פעילותה העצמאית בתחומי הנדל"ן והתשתיות – ועל כן העדיפה לממש את אחזקתה

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק סואדי
פרופסור יצחק סואריצילום: עופר וקנין
ערן אזרן
ערן אזרן

בעלי השליטה בקבוצת אשטרום , המשפחות נוסבאום, גירון, משורר, ליפשיץ ורובין, הגדילו את אחזקותיהם במניות הקבוצה – במחיר הגבוה בכ-10% ממחיר השוק. יונדקו, חברה פרטית המוחזקת על ידי בעלי השליטה באשטרום, רכשה כ-14.5% מהון המניות של החברה מידי קבוצת ההשקעות אלייד בתמורה לכ-200 מיליון שקל.

העסקה התבצעה לפי מחיר של 16.5 שקל למניה. המחיר בעסקה משקף שווי של כ-1.36 מיליארד שקל לאשטרום. לאחר העסקה, תחזיק יונדקו בכ-73.2% מאשטרום, מניות בשווי שוק של כ-900 מיליון שקל, בעוד אלייד תישאר עם אחזקת מיעט של 4.5%. שיעור אחזקות הציבור, כולל אחזקת המיעוט של אלייד, יעמוד כ-26.75%. מניית אשטרום עולה ב-4.2% בתגובה לעסקה.

יונדקו מוחזקת בבעלות מלאה על ידי החברה הפרטית מרגן נכסים ואחזקות, שבעלי המניות שלה הם גיל גירון (מנכ"ל אשטרום) ודפנה לוי (33.3%), אברהם נוסבאום ומיכל זהבי (33.3%) ליפא ויהודית משורר, ירון משורר וסיגל משורר (15.3%) יונתן רובין, יורם רובין ונעמה (רובין) לימון (10.9%), ונורית מור וורדה ליפשיץ (7.1%). יונדקו תממן את רכישת המניות מאלייד ממקורותיה העצמאיים, ובאמצעות הלוואות מגופים מוסדיים ובנקים.

אלייד, שמנוהלת על ידי יגאל שרייבר (מנכ"ל) ורו"ח יצחק סוארי (יו"ר), פועלת בענפי הנדל"ן, האלקטרוניקה, התשתיות והרכב. הקבוצה הוקמה בתחילת שנות ה–60 על ידי איל ההון אהרן גוטווירט, שמת בראשית שנות ה–80 ולא השאיר אחריו יורשים, כך שהחברה מנוהלת כיום כנאמנות. מאז 2006 משמש סוארי כיו"ר חבר הנאמנים, שמונה לתפקיד לכל חייו. דירקטורים אחרים כוללים את שרייבר, יורם רובין (מבעלי אשטרום), עו"ד יורם טורבוביץ (לשעבר הממונה על ההגבלים וראש לשכתו של אהוד אולמרט) ורו"ח מוטי זינגר, לשעבר סגן יו"ר ארנסט אנד יאנג ישראל.

בין היתר, אלייד היא בעלת השליטה בין היתר ביבואנית הרכב צ'מפיון מוטורס; UPS ; אמקול, אלייד לוגיסטיקה, אוטודיל, אשטרום, יבואנית האלקטרוניקה ניופאן, מיניליין, מנהרות הכרמל ועוד. באחרונה הודיעה הקבוצה על הקמת אלייד תשתיות - חברה בת חדשה שתשקיע בתחום התשתיות, בניהולו של עמי לנדאו, מי ששימש עד לאחרונה מנכ"ל חטיבת הזכיינות בשיכון ובינוי; אלייד תשתיות תצטרף לאלייד נדל"ן, שעוסקת בייזום, פיתוח, השכרה וניהול שטחי משרדים, תעשייה, לוגיסטיקה ומרכזי מסחר.

ההשקעה של אלייד באשטרום היא היסטורית ובוצעה ב-1965, שנתיים לאחר הקמת אשטרום. טרם ההנפקה של אשטרום בבורסה, ההחזקה של אלייד עמדה על 25%, ודוללה לאחר מכן לכ-19%. ההחלטה של אלייד לממש את אחזקותיה נובעת מההתרחבות שלה בתחומי התשתיות והנדל"ן. מכירת האחזקות תאפשר לאלייד להתמודד על מכרזים בתחומי הנדל"ן והתשתיות, ללא השותפות באשטרום, שמשמעותה היא ביצוע עסקות בעלי עניין. לאחר המכירה, אלייד ואשטרום צפויות להמשיך ולשתף פעולה – ולגשת למכרזים יחד, כשני גופים נפרדים.

קניון בת יםצילום: ניר כפרי

קבוצת אשטרום, שנוסדה ב–1963, עוסקת בקבלנות בניין ותשתיות, ייזום בנייה למגורים (באמצעות חברת אשדר) ונדל"ן מניב (באמצעות חברת אשטרום נכסים ). הקבוצה דיווחה בשבוע שעבר על תוצאותיה הכספיות ברבעון השני של 2018, מהן עולה כי רשמה גידול בהכנסותיה וברווחיה.

הקבוצה סיימה את הרבעון עם עלייה של כ-13.8% בהכנסותיה לכ-948 מיליון שקל, לעומת כ-832.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בנוסף רשמה ברבעון האחרון גידול של כ-85% ברווח הנקי לכ-136.3 מיליון שקל (כ-89.7 מיליון שקל מיוחס לבעלי המניות), בהשוואה לכ-73.6 מיליון שקל (כ-42.9 מיליון שקל מיוחס לבעלי המניות) ברבעון המקביל אשתקד. כמו כן, דיווחה הקבוצה על עלייה בצבר העבודות שלה, להיקף של כ-8.4 מיליארד שקל.

רמי נוסבאוםצילום: ערוץ 1

במקביל, החברה הבת של קבוצת אשטרום - אשטרום נכסים - השלימה בהצלחה את השלב המוסדי של הנפקת סדרה חדשה של איגרות חוב (סדרה 11). במסגרתו, זכתה החברה לביקושי יתר של כ-861 מיליון שקל, מתוכם בחרה לגייס בשלב זה סכום של כ-260 מיליון שקל. סדרת האג"ח מגובה בשעבוד חלקה של אשטרום נכסים בקניון בת ים (50%). שוויו של הקניון, נכון לסוף המחצית הראשונה של 2018, נאמד בכ-704.4 מיליון שקל - כאשר חלקה של אשטרום הוא 352.2 מיליון שקל.

רמי נוסבאום, יו"ר קבוצת אשטרום, ומבעלי השליטה בקבוצה, מסר: "לאחר שנים ארוכות של שותפות מוצלחת עם קבוצת אלייד, עמדה בפנינו הזדמנות עסקית לרכישת מרבית אחזקותיה של אלייד בקבוצת אשטרום. אנו מאמינים בפוטנציאל הקיים בקבוצת אשטרום, אותה אנו מנהלים מזה עשרות שנים. השותפות רבת השנים עם אלייד אינה מסתיימת, ואנו מצפים להרחיב את שיתוף הפעולה העסקי עימה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים