חגיגה - אבל לא במסים: כמה תקבל המדינה מהאקזיט הענק של סודהסטרים

למרות השמחה על עסקת הענק שבה רכשה פפסיקו את סודהסטרים ב-3.2 מיליארד דולר, ההכנסות ממסים למדינה לא צפויות להיות בעלות השפעה מהותית על קופת המדינה

גיא ארז
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל בירנבאום מנכ"ל סודהסטרים
דניאל בירנבאום מנכ"ל סודהסטריםצילום: áìåîáøâ
גיא ארז
אפרת נוימן

חברת סודהסטרים הישראלית הדהימה אתמול כשהודיעה כי תימכר לחברת פפסיקו העולמית תמורת 3.2 מיליארד דולר (כ-11.7 מיליארד שקל) במזומן. פעילותה של סודהסטרים, יצרנית המים המוגזים הגדולה בעולם, הפועלת בכ–45 מדינות, צפויה להישאר בישראל ב-15 השנים הבאות לפחות.

נשיא פפסיקו והמנכ"ל הנכנס, רמון לגוארטה, הודיע במסיבת עיתונאים אתמול כי החברה מאמינה שהפעילות תישאר לעד בישראל, ושאל "למה שנרצה לשנות עסק כל כך מצליח?". החברה צפויה להקים מפעל נוסף בישראל, מה שיגדיל את מספר העובדים בה, שהוא כיום 3,000 בסך הכל — 2,000 מהם בישראל.

אך למרות השמחה בדבר עסקת הענק, ההכנסות ממסים למדינה לא צפויות להיות בעלות השפעה מהותית על קופת המדינה — והתרומה למשק צפויה להסתכם בפועל בהקמת המפעל הנוסף, והעסקת העובדים החדשים בו. הקרנות האמריקאיות פידליטי (9.3%) ורנסנס (5.4) שמחזיקות כל אחת בפחות מ–10% מהחברה צפויות לקבל פטור ממס רוחי הון (לתושבי חוץ על מכירת נייר ערך סחיר בבורסה) וגם למוסדיים הישראלים (שאחזקתם הכוללת בסוף מארס עמדה על כמיליארד שקל) צפוי פטור ממס. לכן, תמונת המס עמומה למדי.

תשלום המס בישראל יהיה תלוי באחזקות של בעלי המניות הישראלים (שהיקפו לא ידוע) ובהתאם לרווח האישי שהשיגו. הערכה גסה גורסת כי תשלום המס — עם מכירת מניות סודהסטרים — יעמוד על מאות מיליוני שקלים בודדים, כולל אופציות שקיבלו עובדי החברה וימומשו למניות (מהן ייגזרו כ–100 מיליון שקל מס).

האקזיט הפרטי של המנכ"ל בירנבאום

מי שייהנה מהאקזיט הענק הוא מנכ"ל סודהסטרים, דניאל בירנבאום, שעומד בראש חברת המים המוגזים זה יותר מעשור. בירנבאום זכה לקבל כמות אופציות מכובדת לפני כמה חודשים, בשל רצון דירקטוריון החברה שיישאר בתפקידו. אתמול, עם מכירת החברה, בירנבאום יכול להיות מרוצה לא רק מהישגו כמנכ"ל והובלתו את החברה אל עסקת הרכישה - אלא גם מהתוספת הנאה לחשבון הבנק שלו.

במאי אישרה החברה לבירנבאום קבלת 160 אלף מניות חסומות, ששוויין היה אז כ-14 מיליון דולר. החברה ציינה כי 60 אלף מתוך המניות החסומות יבשילו על בסיס ביצועיה של החברה בשלוש מנות שנתיות שוות, בהתאם ליעדיה של החברה. בשל רכישת החברה היום - כלל המניות החסומות, וכן אלה שהיו מבוססות ביצועים - מבשילות מיידית. מניית סודהסטרים מטפסת היום בנאסד"ק למחיר של יותר מ-142 דולר, ועם השלמת העסקה צפויה להגיע למחיר של 144 דולר. כך, יהנה בירנבאום מהמענק בדמות מניות בשווי של יותר מ-23 מיליון דולר.

עוד בטרם אישרו לו בעלי המניות את המענק, רכש בירנבאום במהלך אותו החודש מניות ב-5.2 מיליון דולר והגדיל את אחזקתו בחברה לכ-0.6%. הרכישה, שנתפשה אז כהבעת אמון בחברה, בוצעה לפי שער ממוצע של 86.96 דולר למניה - כך שבשלושת החודשים שחלפו היא הניבה תשואה של 58%, ורווח של 3 מיליון דולר.

עלות שכרו של בירנבאום הסתכמה בשנה שעברה ב-1.5 מיליון דולר וכללה שכר של 549 אלף דולר, מענק במזומן של 346 אלף דולר ומענק הוני של 612 אלף דולר. ב-2016 הוא נהנה מהכנסה כוללת (שכר ומענק) של כ-2.7 מיליון דולר, ושנה קודם לכן מהכנסה של כמעט 3.4 מיליון דולר.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה