בנק לאומי מוכר את אחזקותיו במימון ישיר בתשואה של יותר מ-300%

במסגרת העסקה תמכור לאומי פרטנרס 19.2% ממימון ישיר לביטוח ישיר השקעות פיננסיות שהוערכה לפי שווי של כ-1.9 מיליארד שקל ■ ללאומי פרטנרס יוקצו 7.2% מביטוח ישיר השקעות פיננסיות

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנק לאומי
סניף בנק לאומיצילום: Bloomberg
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בנק לאומי צפוי לרשום רווח לפני מס של 76 מיליון שקל, ככל הנראה בדו"חותיו הכספיים לרבעון השלישי של 2018, בעקבות עסקת החלפת מניות שעליה חתם הערב (ה') עם חברת ביטוח ישיר השקעות פיננסיות, שבשליטת צור שמיר של בני הדודים מוקי שניידמן ודורון שניידמן. הרווח יצטרף לרווח לפני מס של 124 מיליון שקל שצפוי לאומי לרשום ברבעון השלישי, בעקבות מכירת אחזקותיו באבגול (כ-15%) לחברת אנדורמה ונצ'רס ההודית.

במסגרת העסקה, תמכור לאומי פרטנרס - זרוע ההשקעות הריאליות ובנקאות להשקעות של לאומי - לביטוח ישיר השקעות פיננסיות את אחזקתה בחברת האשראי מימון ישיר (19.23%) הפרטית. זאת, תמורת הקצאה של 7.2% ממניות ביטוח ישיר השקעות פיננסיות הציבורית, ללאומי פרטנרס. החלפת המניות בוצעה לפי שווי של 750 מיליון שקל למימון ישיר ושווי של קצת פחות מ-1.9 מיליארד שקל לביטוח ישיר השקעות פיננסיות.

בנוסף, הסכימו הצדדים על מנגנון התאמה במשך 30 חודשים, לפיו תהיה זכאית לאומי פרטנרס להקצאה נוספת של מניות ככל שתהיינה עסקות מימוש במימון ישיר בשווי גבוה יותר, אם באמצעות עסקאות מהותיות ואם באמצעות הנפקה.

לאומי פרטנרס השקיעה לראשונה כ-30 מיליון שקל במימון ישיר במארס 2013, תמורת 20% ממניותיה לפי שווי אחרי הכסף של 150 מיליון שקלים. ביולי 2015, במקביל להשקעה של 60 מיליון שקל של בית ההשקעות אלטשולר-שחם בחברה לפי שווי אחרי הכסף של 312 מיליון שקלים, החליטה לאומי פרטנרס לממש את הזכות שהוקנתה לה, ולשמור על חלקה בחברה באמצעות השקעה של 12 מיליון שקל נוספים לפי אותו השווי. בהתחשב בדיווידנד שקיבלה בהיקף של כ-10 מיליון שקל במשך תקופת השקעתה, העלות המותאמת לפיו רכשה לאומי פרטנרס כ-20% מהחברה היתה כ-186 מיליון שקל, וכעת היא מממשת את אחזקתה, כעבור כארבע וחצי שנים, לפי שווי בסיסי של 750 מיליון שקל, תשואה מצטברת של יותר מ-300%.

עסקה זו מתבצעת במקום עסקה קודמת שהתבטלה לאחרונה ובמסגרתה לאומי פרטנרס, הפניקס ביטוח ומורי ארקין, היו אמורים לרכוש 20% מביטוח ישיר השקעות פיננסיות לפי שווי של 1.56 מיליארד שקל. בעקבות העליות בניירות ערך של החברות הבנות בקבוצת ביטוח ישיר, העסקה לא יצאה אל הפועל. כעת העיסקה החדשה צפויה לסייע למשפחת שניידמן לקפל שכבה במסגרת דרישות החוק לצמצום הריכוזיות במשק.

מנכ"ל לאומי פרטנרס ירון בלוך ציין בעקבות העסקה: "מדובר בעסקה רווחית מאוד עבורנו בחברה מרשימה במיוחד, שמתווספת לשורה של עסקאות מוצלחות ושיתוף פעולה הדוק בין קבוצת ביטוח ישיר לבין לאומי פרטנרס במשך השנים. אנו גאים בשיתוף הפעולה הזה, ומתכוונים להמשיכו עוד שנים רבות, בין היתר באמצעות השקעתנו הנוכחית בחברת האחזקות של הקבוצה, ביטוח ישיר השקעות פיננסיות".

את העסקה מטעם לאומי פרטנרס הובילו מנהל ההשקעות הראשי סער אבנרי, המשנה למנכ"ל והיועצת המשפטית עו"ד מיכל רבינוביץ', מנהל השקעות בכיר אלעד אביב, ואנליסטית בכירה מירב פישר אהרוני. עו"ד אריאל עמינצח ועו"ד יעל וייס ממשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם וטל ליווה את לאומי פרטנרס בעסקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה