תונפק למרות הכל? זאפ פירסמה תשקיף נוסף, ללא שווי מבוקש

על רקע הגמגום בהנפקתה, בקרן אייפקס מבהירים לשוק כי לא סתמו את הגולל על הנפקת קבוצת זאפ – למרות הפערים הגבוהים בין השווי המבוקש לזה שהמוסדיים מוכנים לשלם ■ מספר הכניסות לאתרי הקבוצה ב-2017 נשק ל-201 מיליון

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוד הבית של זאפ
עמוד הבית של זאפצילום: צילום מסך מתוך zap.co.il
גיא ארז
גיא ארז

ניסיון הנפקת זאפ עודנו בחיים: בעוד קרן אייפקס מתקשה להשיג את השווי המבוקש לקבוצה, ונתקלה במהלך הרוד שואו בפער של עשרות אחוזים לעומת רצון הגופים המוסדיים, היא פירסמה היום (ד') בצהריים תשקיף שני לבורסה. על רקע הפערים בין הקרן למוסדיים, קבוצת זאפ, המנוהלת על ידי צחי אילן, לא פירסמה את השווי שלפיו תונפק בבורסה – בניגוד לנהוג בתשקיפים כאךה, כך שהמשא ומתן בין הצדדים עדיין מתנהל.

אייפקס, שרכשה את זאפ לפני שלוש שנים לפי שווי אפקטיבי של כ-235 מיליון שקל בלבד, קיוותה להנפיק את החברה באמצעות הצעת מכר של 20%-30% מהמניות, לפי שווי של 700-650 מיליון שקל. בשוק הגיבו האופן צונן למדי לשווי המבוקש, ולפי הערכות המוסדיים מוכנים לבצע את הרכישה לפי שווי של כ-400 מיליון שקל בלבד.

בתשקיף העדכני חושפת זאפ את הטראפיק (תנועת הגולשים) של אתרי האינטרנט שלה, בין היתר לאור ביקורת על שלא עשתה זאת קודם. מספר הכניסות הכוללת לכלל אתרי הקבוצה הפעילים ב-2017 נשקה ל-201 מיליון כניסות, לעומת כ-193.9 מיליון ב-2016 ו-181.4 מיליון ב-2015. זהו שיעור צמיחה של כ-3.6% ב-2017, לעומת צמיחה של כ-6.8% ב-2016.

בעוד בתשקיף הראשון שלה לציבור זאפ נמנעה מלהזכיר את אמזון כחלק מהסביבה העסקית שבה היא פועלת, על רקע עלייתה הצפויה ארצה, היא עושה כן בתשקיף העדכני. אף כי רבים רואים באמזון כאחד מהאיומים על עסקי השוואת המחירים של הקבוצה, זו דווקא מציינת אותה כהזדמנות – ולא מזכירה אותה כאיום.

לפי זאפ, כניסתה של אמזון "עתידה לעודד עסקים קטנים ובינוניים להרחיב את הנוכחות הדיגיטלית שלהם, ולתרום להאצה בצמיחתו שוק של הסחר המקוון שבו פועלים לקוחותיה של החברה". כמו כן, היא מציינת כי פעילותה של אמזון תביא לגידול בצורך בהשוואת מחירים, וכי היא נהנית מגידול בתנועה אליה בימים בהם מתקיימים ימי מכירות באתרים בין לאומיים גדולים.

באנטרופי שירותי מחקר הכינו לאחרונה הערכת שווי לקבוצת זאפ, ובה נקבו בשווי מוערך של כ-530 מיליון שקל, גבוה ממה שהמוסדיים מוכנים לשלם, לפי ההערכות. הטיוטה שהכינו באנטרופי יכלה להוות דחיפה להנפקת זאפ, אך מנגד בחברה האחות, אנטרופי ממשל תאגידי, הכינה עבודה בה נטען כי רמת הממשל התאגידי בה נמוכה, ומדרגת אותה כשלילית ומתחת לממוצע.

"טרם יושמו על ידי החברה כמה רכיבי ממשל תאגידי שהנם אינהרנטיים בהערכת ממשל תאגידי, ומשכך הדבר ישוקלל בהערכה הניתנת לחברה", נכתב בעבודה, תחת ההגדרה הכללית עבור ציון זה כי קיימת סבירות גבוהה "להתממשותם של כשלים או אירועים שליליים הנובעים ממנגנוני ניהול לקויים, כשלים במערכי הבקרה וחולשות בתרבות הארגונית".

כמו כן, באנטרופי ממשל תאגידי קבלו על העובדה כי "הדירקטור שחותם על הדו"חות הכספיים המצורפים בטיוטת התשקיף אינו בעל הכשרה אקדמאית פיננסית או הכשרה אקדמאית בתחום פעילות החברה, וכמו כן מעניק לחברות הקבוצה שירותי ייעוץ באמצעות חברה פרטית שבשליטתו".

בתגובה לטענות אנטרופי בדבר הממשל התאגידי של זאפ, נמסר מהקבוצה: ''הממשל התאגידי של קבוצת זאפ תואם את היותה חברה פרטית. כשקבוצת זאפ תהפוך לחברה שמניותיה נסחרות בבורסה לניירות ערך, ישתנו הרכב דירקטריון הקבוצה והנהלים הרלוונטים בהתאם לנדרש מחברה ציבורית''.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט