מכרז קרנות ברירת המחדל בפנסיה יצא לדרך: דמי הניהול המינימליים שונו

דמי הניהול המינימליים הופחתו מ-1.5% מההפקדות ו-0.1% מצבירה - ל-1% מהפקדות ו-0.05% מהצבירה ■ דמי ניהול של 1% מהפקדות הם נמוכים אפילו ממה שמציעות קרנות ברירת המחדל הנוכחיות

נועם בר
נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבוגרים יושבים על מטבעות פנסיה
צילום: Getty Images IL
נועם בר
נועם בר

מכרז קרנות ברירת המחדל יוצא לדרך לאחר שרשות שוק ההון פירסמה אתמול, באיחור של כמה שבועות, את ההליך הסופי של המכרז שנועד לבחירת קרנות ברירת המחדל בפנסיה. דמי הניהול המינימליים האפשריים בהצעות הגופים המתמודדים במכרז הופחתו ל–1% מהפקדות ולדמי ניהול שנתיים של 0.05% מהצבירה. זאת לעומת דמי ניהול מינימליים של 1.5% מהפקדות ודמי ניהול שנתיים של 0.1% מהצבירה שנקבעו בטיוטת החוזר למכרז שפורסם לפני כחודשיים.

קביעת רף תחתון לדמי הניהול נועדה, בין היתר, למנוע מחברות הביטוח שמנהלות קרנות פנסיה גדולות להציע דמי ניהול זולים מאוד, שיחסמו את קרנות הפנסיה הקטנות מלזכות בשל חוסר רווחיות עבורן. דמי הניהול המינימליים החדשים עשויים לעורר את המכרז בין חברות הפנסיה ולהגביר את האי־ודאות לגבי הזוכים העתידיים בו.

ההערכה היא שההצעה הראשונה של רשות שוק ההון לשיעור של 1.5% מהפקדות ו-0.1% מהצבירה שיקפה דמי ניהול מעולים עבור כל חברות הפנסיה, ולכן כולן היו צפויות להציע במכרז את אותם דמי ניהול מינימליים שנקבעו. הדבר גרם לכך שתוצאות המכרז היו צפויות עוד לפני שהוא החל. כעת, בדמי הניהול החדשים שהם נמוכים משמעותית מהקודמים, לא בטוח כלל אם כל בתי ההשקעות יחליטו להציע במכרז את דמי הניהול המינימליים שנקבעו, או שהם יציעו דמי ניהול גבוהים יותר.

דורית סלינגרצילום: אייל טואג

דמי ניהול של 1% מהפקדות הם נמוכים אפילו ממה שגובות כיום קרנות ברירת המחדל הנוכחיות — הלמן אלדובי ומיטב דש. הלמן אלדובי גובה 1.49% מהפקדות, ומיטב דש גובה 1.31% מהפקדות. לעומת זאת, 0.05% מהצבירה אלו דמי ניהול גבוהים הרבה יותר ממה שגובות הקרנות הנוכחיות. הלמן אלדובי גובה 0.001% מהצבירה ומיטב דש גובה 0.01% מהצבירה.

קרנות ברירת המחדל נועדו לצרף אליהן, באופן פסיבי ובדמי ניהול נמוכים, עובדים שלא בחרו מיוזמתם קרן פנסיה, ושהמעביד שלהם לא ביצע מכרז מסודר לבחירת קרן ברירת המחדל של עובדיו. במקרים כאלו, עובדים רבים צורפו לקרנות פנסיה בדמי ניהול גבוהים מאוד, לפעמים מתוך דילים פסולים שסגר המעסיק עם סוכנים וחברות ביטוח.

כוח נגדי לקרנות של חברות הביטוח

רשות שוק ההון אינה מסתירה את העובדה שהיא מעוניינת לקדם במכרז את ארבע קרנות הפנסיה הקטנות — של אלטשולר שחם, פסגות, מיטב דש והלמן אלדובי. המשותף לארבע הקרנות הללו הוא שהן מנוהלות בבתי השקעות ולא בחברות ביטוח. "מעבר להורדת דמי הניהול לחוסכים, אחת המטרות שלנו היא להצליח לשבור את הריכוזיות הזו, ולאפשר גם לגופים קטנים להיות שחקנים דומיננטיים בשוק הזה", אמר אתמול הראל שרעבי, סגן בכיר לממונה על רשות שוק ההון.

בשונה מהמכרז הקודם שנבחרו בו רק שתי קרנות זוכות, במכרז החדש תאפשר רשות שוק ההון לארבע קרנות פנסיה לזכות במכרז. ברשות שוק ההון היו שמחים אם ייבחרו כל ארבע הקרנות הקטנות, ויהיו כוח נגדי לחברות הביטוח — מה שיחליש את הריכוזיות הקיימת כיום בענף הפנסיה. על פי הרשות, חמש הקרנות הגדולות מנהלות כיום 95% מהנכסים בקרנות הפנסיה. לצורך כך, בנוסף לקביעת דמי הניהול המינימליים החוסמת את קרנות הפנסיה הגדולות מלהציע הצעות אגרסיביות, קבעה רשות שוק ההון גם פקטור שלילי לקרנות הגדולות של חברות הביטוח — שמרחיק אותן מאפשרות של זכייה במכרז במקרה שההצעות שלהן יהיו קרובות להצעות של הקרנות הקטנות.

כיום סובלות קרנות ברירת המחדל מדימוי שלילי של קרנות זולות ולא איכותיות. התשואות בפועל שהשיגו הקרנות הללו, בפרט הקרן של הלמן אלדובי, תמכו בדימוי הזה. ברשות שוק ההון לא אוהבים את התואר "קרנות ברירת מחדל" בשל הקונוטציה השלילית שנלווית לו. במקום זאת, הם מנסים להטביע תואר חדש — "הקרנות הנבחרות". בכך מקווים ברשות למתג את קרנות ברירת המחדל כקרנות טובות יותר עבור החוסכים. בחירת קרנות פנסיה נוספות עם תדמית איכותית יותר, כמו זו של אלטשולר שחם, צפויה להוציא את העוקץ מהטענות על כך שקרנות ברירת המחדל הן קרנות לא איכותיות.

גילעד אלטשולרצילום: עופר וקנין

כדי לזכות, יצטרכו החברות המתמודדות במכרז להתחייב על דמי ניהול של לא יותר מ–0.3% בשנה מהצבירה שיגבו מהעמיתים הפורשים לפנסיה, לעומת דמי ניהול של 0.5% שגובות כיום החברות מעמיתים שהופכים למקבלי קצבת זקנה. עם הפרישה לפנסיה מחושבת קצבת הזקנה שיקבל העמית לפי הנחה של דמי ניהול בשיעור מסוים.

הזוכות במכרז יפורסמו עד תחילת ספטמבר, והן יתפקדו כקרנות ברירת מחדל למשך שלוש שנים — מנובמבר 2018 ועד סוף אוקטובר 2021. במכרז הקודם והראשון שנערך ב–2016 עטרו חברות הביטוח לבג"ץ נגד רשות שוק ההון בשל אפליה שלהן. בג"ץ דחה את העתירה, והכיר בסמכות של רשות שוק ההון — אם כי קיצר את תקופת הזכייה במכרז משלוש שנים לשנתיים, והמליץ לעגן להבא את ההליך בחקיקה. חקיקה כזו לא נעשתה בשנתיים שחלפו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי