"בועה של סבון": אל תאמינו לדו"ח ששלחה לכם חברת הביטוח

הדו"חות התקופתיים לחוסכים נחשבים לעוגן העיקרי המלווה אותם במעקב אחר מצבם הפיננסי, אך כעת נראה שגם עוגן זה מאבד מאמינותו ■ דו"חות שנתיים שמנורה שלחה למבוטחיה התבררו כשגויים ■ השופט: אין להשלים עם כך שחברת ביטוח תשלח דו"חות בלתי־אמינים

נועם בר
נועם בר
יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה
יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורהצילום: עופר וקנין
נועם בר
נועם בר

הדו"חות הרבעוניים והשנתיים ששולחות חברות הביטוח לחוסכים ולמבוטחים שלהן נחשבים לעוגן העיקרי שמלווה אותם במעקב אחר מצבם הפיננסי. האם באמת החוסכים יכולים לסמוך על הדוחות הללו, או שגם הם איבדו את אמינותם? דיון בתביעה שהגישה חברת מנורה מבטחים לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד מספר מבוטחים שלה, חושף כי האנדרלמוסיה בהתנהלות של חברות הביטוח הגיעה גם לדו"חות התקופתיים.

במהלך המשפט הודתה מנורה מבטחים כי דו"חות שנתיים ששלחה למבוטחיה היו שגויים, וכך גם אישור רשמי שסיפקה לאחד הנתבעים. מומחה שמינה בית המשפט לחקור את המקרה קבע כי הדו"חות לא אמינים וכי לא ניתן להסתמך עליהם בשום צורה.

מדובר בתביעה שהגישה מנורה מבטחים נגד שורה של מבוטחים שלה, בטענה שאלה לא פרעו שורה של הלוואות שנטלו מהחברה ב–2004–2007 כנגד פוליסות ביטוח שיש להם אצלה. המבוטחים טענו מצדם כי הם פרעו חלק מההלוואות, ולהוכחה הציגו דו"חות שנתיים שמנורה מבטחים שלחה להם ב–2008, שמהם עלה כי חלק מההלוואות כבר נפרעו. חלק מההלוואות שהיו למבוטחים במנורה כבר לא הופיעו בדו"חות. כמו כן, נעדרו מהם כמה פוליסות ביטוח שהיו למבוטחים. הנתבעים טענו כי זו עדות לכך שחלק מההלוואות נפרעו וקוזזו מול הפוליסות שהחזיקו, אך במנורה מבטחים טענו כי הדו"חות השנתיים שנשלחו על ידי החברה היו שגויים. בנוסף, אחד הנתבעים טען כי פרע מחצית מההלוואות שלווה ממנורה, והציג אישור מהחברה על יתרת ההלוואות שלו, שבו הופיע כי היתרה נמוכה בחצי מזו שטענה לה מנורה מבטחים, אך גם במקרה זה, מנורה מבטחים טענה כי המסמך שגוי עקב כשל טכני.

בסוף 2017, פסק דין של בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את טענת מנורה מבטחים כי ההלוואות לא נפרעו, אך בה בעת ביקר בצורה קשה את העובדה שמנורה מבטחים שלחה דו"חות שגויים למבוטחיה. בשל זאת, בית המשפט החליט לא לחייב את הנתבעים בהוצאות.

"אין זה דבר של מה בכך שחברת הביטוח תמציא למבוטחיה דו"חות שגויים", כתב שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, יונה אטדגי, בפסק הדין. "מבוטחים סומכים על הדו"חות הנשלחים אליהם ממוסד פיננסי מכובד כחברת ביטוח. אף בתי המשפט סומכים פעמים רבות את מסקנותיהם וממצאיהם על הדו"חות הללו. שום נימוק אינו מצדיק שליחתם של דו"חות שגויים למבוטחים. התובעת היא מוסד פיננסי הנמנה על המוסדות שאמון הציבור חשוב לפעילותן ולקיומן. אין להשלים עם כך שמוסד כזה ישלח ללקוחותיו דו"חות שנתיים בלתי־אמינים, תהא הסיבה לכך אשר תהא. הדבר פוגע הן באמון הציבור באותו מוסד והן באמון שלו במוסדות דומים".

מומחה שמונה על ידי בית המשפט לבדוק את אמינות הדו"חות טען כי "כל התייחסות לדו"חות השנתיים של 2006–2009 משולה לבועה של סבון". בפסק הדין נכתב: "המומחה מצא כי נתונים מסוימים שהיו בדו"ח של שנה מסוימת נעלמו בדו"ח של השנה שאחריה, אך שבו וצצו בשנה שלאחר מכן. בנוסף, המומחה מצא כי הדוחות היו חסרים וכי קיימות פוליסות שאינן מופיעות בדו"חות השנתיים או מופיעות לסירוגין".

בין הממצאים עלה עניין בעייתי נוסף, הקשור בדמי ניהול שגבתה מנורה מבטחים מהמבוטחים בגין פוליסות ביטוח מנהלים: "מתברר מחקירת המומחה כי בעוד בהצעות הביטוח שנשלחו לנתבעים צוין שיעור של 7% דמי ניהול, בפוליסות עצמן נכתב 'עד 13%' ונגבה השיעור המקסימלי — 13%". עוד נכתב בפסק הדין: "המומחה התייחס גם לאישור יתרת ההלוואות שנתנה מנורה לאחד הנתבעים, שלפיו יתרת חובו נמוכה בכמחצית מיתרת החוב שהיתה נכונה לאותו מועד. המומחה בדק ומצא כי האישור שהוציאה מנורה היה שגוי".

לסיכום כתב השופט: "ייתכן שאם הדו"חות השנתיים שהתובעת היתה שולחת היו תקינים, המחלוקת הנוכחית כולה או לפחות חלקה היתה מתייתרת".

כאן ראוי לחדד כי נושא הדו"חות השגויים צץ דרך אגב במהלך המשפט, אך הוא לא עמד במוקד הדיון, ועד כה לא ניתנה לו כל התייחסות רשמית על ידי רשות שוק ההון וגורמים אחרים.

מידע מוטעה ובורות לא ראויה

הדו"חות הרבעוניים והשנתיים ששולחות חברות הביטוח למבוטחים משמשים את המבוטחים להבין את התמונה המלאה בחסכונות ובחשבונות שהם מחזיקים בחברות. בעזרת הדו"חות, לקוחות חברות הביטוח יכולים לתכנן את התוכניות הפיננסיות שלהם, לעקוב אחר מצבם הפיננסי, ולבדוק אם התרחשו טעויות שונות בהפקדות השוטפות במהלך השנה.

בשנים האחרונות צפים עוד ועוד מקרים החושפים תמונה מקוממת של התנהלות חובבנית ולא תקינה מצד חברות הביטוח. במקרים רבים, הפקדות כספים לביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה נקלטות בצורה שגויה הפוגעת בחוסכים. במקרים אחרים, חברות ביטוח דחו מבוטחים, עמיתים ויורשים של עמיתים בטענה שאין להם כספים אצלן, ולאחר זמן, בעקבות התעקשות מצד החוסכים, התברר כי הכספים מוחזקים בידי חברות הביטוח. במקרים שונים שהתוודענו אליהם, נציגים בחברות הביטוח סיפקו ללקוחות מידע מוטעה והציגו בורות לא ראויה בתחומים כמו חיסכון פנסיוני וביטוח.

בשיחה עם רשות שוק ההון אמרו ברשות כי הם מודעים לאיכות המידע הבעייתית שיש בחברות הביטוח. בכיר ברשות שוק ההון אמר ל–TheMarker כי בשנים האחרונות הרשות מטפלת בנושא בכמה דרכים, מתוך תפישה שככל שהמידע על החוסכים והמבוטחים יהיה שקוף וזמין יותר לכל הנוגעים בו — כך הוא ישתפר וייפלו בו פחות טעויות.

ממנורה מבטחים נמסר בתגובה: "מדובר במקרה שאירע לפני יותר מעשר שנים, בתביעה שהחברה זכתה בה, שבו בטעות לא הופיעו בדו"חות מ–2008 נתוני הלוואות שלקח המבוטח — טעות שתוקנה בדוחות הבאים. מאז ועד היום השקיעה החברה סכומים ניכרים במיכון ובטיוב נתונים, תוך הסבת הנתונים למערכת חדשה ומתקדמת והתאמת הדיווחים התקופתיים למתכונת הדיווח התקופתי החדשה, בהתאם להנחיות הפיקוח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"