לאחר הביקורת: הנפקת זאפ בוטלה

קרן אייפקס חזרה בה מכוונתה להנפיק את קבוצת זאפ בהצעת מכר - פחות מחודש לאחר פרסום התשקיף הראשון ■ הקרן, שביקשה להנפיק 20%-30% מהקבוצה לפי שווי של עד 700 מיליון שקל, קיבלה אינדיקציות לביקושים נמוכים, לפי שווי נמוך בהרבה מהמבוקש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זהבית כהן
זהבית כהןצילום: דודו בכר

לאור הביקורת הציבורית בדבר השווי המבוקש, הנפקת קבוצת זאפ בוטלה, כך נודע ל-TheMarker. קרן אייפקס, בעלת השליטה בקבוצה, חזרה בה מכוונתה להנפיק את החברה, פחות מחודש לאחר פרסום התשקיף הראשון - ולאור תגובה צוננת מטעם הגופים המוסדיים בדבר השווי המבוקש של הקבוצה, 650-700 מיליון שקל.

ברקע להחלטה, ביקורת ציבורית בדבר השווי הגבוה כביכול אותו ביקשה אייפקס בהצעת המכר; ומצב שוק ההנפקות שחווה קשיים בחודשים האחרונים, בלחץ הפדיונות הרבים בקרנות הנאמנות מתחילת השנה, שצימצמו את מספר השחקנים הפוטנציאליים שישתתפו בהנפקה. באופן דומה, באחרונה בוטלה הנפקתה של רשת הקמעונות פרש מרקט, בשל היקפי ביקושים נמוכים מטעם המוסדיים לפי השווי שביקשו בעלי החברה.

זאפ, שביקשה להנפיק עצמה לפי שווי של עד 700 מיליון שקל, קיבלה אינדיקציות בשוק לביקושים נמוכים מטעם המוסדיים, ולשוויים נמוכים בהרבה ממה שביקשו להשיג בקרן אייפקס. הקרן, המנוהלת על ידי זהבית כהן, רכשה את הקבוצה לפני שלוש שנים בלבד לפי שווי אפקטיבי של כ-235 מיליון שקל בלבד – ובשוק הרימו גבה בדבר הזינוק החד בשווי המבוקש של החברה.

מעבר לכך, תזמון ניסיון ההנפקה נתפס כבעייתי בשוק. אייפקס ניסתה למכור לציבור 20%-30% ממניות זאפ לפי שווי גבוה – דווקא בתקופה שבה מתכוונת אמזון לעלות ארצה, מה שעשוי לפגוע באופן ניכר בעסקי הקבוצה, בפרט באתר השוואת המחירים 'זאפ', שאחראי על כ-20% מהכנסותיה. במקביל, פרסום התשקיף הראשון לאחר הידיעות על התעניינותו של מאיר שמיר ברכישת תנובה לפי שווי של 4 מיליארד שקל — כמחצית ממחיר המכירה לסינים על ידי אייפקס ושמיר רק לפני 3.5 שנים — עשויים לשמש נורת אזהרה עבור מוסדיים שישקלו לרכוש את מניות זאפ. זאת, במיוחד לאור הכוונה להנפיק את זאפ בדרך של הצעת מכר בלבד, והניסיון הלא מוצלח של המוסדיים בהצעות המכר האחרונות בבורסה.

לקראת הנפקתה, זאפ אימצה מדיניות חלוקת דיווידנד של 50% לפחות מהרוווח הנקי. שיעור גבוה זה עשוי היה לפתות את המוסדיים, אבל הוא דווקא נמוך לעומת החלוקה שהיתה נהוגה כשזאפ היתה חברה פרטית. מאז 2016 חילקה החברה דיווידנדים בסכום של 85 מיליון שקל, כשהחלוקה האחרונה בוצעה לפני ארבעה חודשים — 30 מיליון שקל. בספטמבר 2016 היא חילקה 30 מיליון שקל, ובאוגוסט 2017 עוד 25 מיליון שקל. סכום הדיווידנדים היה גבוה מרווחי הקבוצה באותן שנים. כעת, יתרת הרווחים הניתנים לחלוקה מגיעה ל–7.3 מיליון שקל בלבד.

ככלל, הקבוצה עוסקת בתחום הפרסום והשיווק לעסקים קטנים ובינוניים, כשעיקר פעילות הפרסום והשיווק נעשית באתרי אינטרנט שלה, המנגישים מידע צרכני ללא תשלום. במסגרת שירותי הפרסום, היא מציעה שירותים להגברת הנוכחות והחשיפה במדיה הדיגיטלית ושירותים להקמת אתרי אינטרנט עסקיים, שירותי SEO , נוכחות ברשתות חברתיות. כמו כן, בספטמבר 2016 היא נכנסה לתחום מסחר האונליין עם רכישת סטייל ריבר, אך החליטה למכור אותה בסוף 2017.

ליבת העסקים של הקבוצה עוסקת ביצירת קשר בין שני קהלי יעד מרכזיים: ציבור הגולשים המחפשים מידע צרכני; ולקוחות הקבוצה - אותם בתי עסק (בעיקר קטנים ובינוניים), המעוניינים לפרסם את שירותיהם ומוצריהם. כך, המפגש בין האוכלוסיות מתבצע באופן יעיל ואפקטיבי לשני הקהלים, וזהו מרכז כוחה. לבתי העסק היא מספקת "לידים" רלוונטיים דרך אותם אתרים הפונים לתחומי עיסוק ממוקדים – כך שהגישה לקהל הצרכנים ממוקדת יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה