הישג לישראל: דירוג האשראי מטפס לרמתו הגבוהה ביותר מעולם

באוצר חוגגים: חברת הדירוג S&P החליטה להעלות את הדירוג של ישראל ברמה אחת, ל-AA מינוס – בזכות הצמיחה העקבית, הקטנת החוב הציבורי והמשמעת התקציבית ■ ישראל חולקת את הדירוג החדש עם טאיוואן, צ'כיה וקטאר ■ חברות הדירוג האחרות עשויות ללכת בעקבות S&P

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו
שר האוצר משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: AMIR COHEN/רויטרס
אבי וקסמן
אבי וקסמן

נקודת ציון חגיגית לכלכלת ישראל: חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הודיעה הערב (ו') כי החליטה להעלות את דירוג האשראי של ממשלת ישראל ברמה אחת, מ-A פלוס ל-AA מינוס – כשבע שנים לאחר שהעלתה אותו לאחרונה. זו הרמה הגבוהה ביותר שאליה מגיע הדירוג של ישראל באחת מחברות הדירוג הבינלאומיות מאז התחילו החברות לסקר את הנפקות האג"ח של הממשלה.

ההחלטה שפורסמה הערב מכירה בהישגיה הכלכליים של ישראל, ובראשם צמיחה עקבית בתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג). העלאת הדירוג היא הבעת אמון מצד S&P ביכולתה של הממשלה להמשיך לשמור על משמעת תקציבית, לעמוד ביעדיה הכלכליים ולהקטין את החוב הציבורי שלה.

"העלאת הדירוג משקפת שיפורים במסגרת הפיסקלית בישראל, שהובילו – לצד הביצועים הכלכליים החזקים במידה יוצאת דופן – לירידה ניכרת בחוב הממשלתי נטו (החוב בניכוי נכסים נזילים של הממשלה, כגון פיקדונות בבנק ישראל; א"ו) בשמונה השנים האחרונות", כותבים כלכלני S&P בדו"ח שפירסמו הערב.

"אף שרמת החוב הציבורי עדיין גבוהה באופן יחסי, אנו סבורים עתה שהסבירות כי יתרחשו תקלות פיסקליות שיובילו להיפוך משמעותי בנתיב הפחתת החוב היא נמוכה. הערכה זו מבוססת על אמונתנו כי בהיעדר זעזועים בסחר העולמי, תחזית הצמיחה של ישראל תישאר חזקה ותאפשר לממשלה להכיל לחצים להוצאות על מטרות חברתיות ועל תשתיות, וגם הסלמה מתונה אפשרית בסיכוי הביטחון. ישראל הפגינה ביצועים כלכליים טובים מאז המשבר הפיננסי העולמי, וכיום התמ"ג שלה גדול בכ-140 מיליארד דולר, או 50%, מרמתו ב-2010. בחשבון השוטף היא נהנית מעודף בר קיימא, והאבטלה בשפל היסטורי".

תנאים נוחים לגיוס כספים

הדירוג החדש נוגע לחוב ארוך הטווח שמנפיקה הממשלה, במט"ח ובשקלים. בסולם של S&P נמצא הדירוג החדש של ישראל, AA מינוס, שלוש רמות מתחת לדירוג המרבי, AAA. ישראל חולקת עתה את הדירוג הזה בספרי S&P עם צ'כיה, אסטוניה, טאיוואן, קטאר ואיי התעלה הקטנים ג'רזי וגרנזי. שתי חברות הדירוג הגדולות האחרות עדיין מדרגות את ישראל A פלוס (דירוג זה מכונה גם A1), אבל חברת הדירוג מודי'ס (Moody’s) הכריזה לפני שבועיים כי גם מבחינתה, העלאה דירוג של ישראל נראית באופק.

עוד לפני העלאת הדירוג הערב, התנאים שמהם נהנתה הממשלה בגיוס כספים בחו"ל היו מהנוחים ביותר מעולם. העלאת הדירוג מהווה למעשה הכרה בכך, ועשויה לשפר את יכולת המיקוח של הממשלה מול מלווים בשוקי ההון הבינלאומיים בעתיד.

את המאמצים הממשלתיים לשיפור דירוג האשראי מוביל החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, וסגנו הבכיר גיל כהן, המנהל את חטיבת המימון והאשראי באגף החשב הכללי.

שר האוצר, משה כחלון, אמר בתגובה להעלאת הדירוג: "בשלוש השנים האחרונות הכלכלה הישראלית נסקה והגיעה לנתוני המקרו הטובים בתולדותיה. האמון שמביעים בנו הגופים הכלכליים החזקים בעולם מאפשר לנו להמשיך ולהצמיח את המשק, ובעזרת פירות הצמיחה לקיים מדיניות של צמצום פערים חברתיים וחיזוק מעמד הביניים והשכבות החלשות. העלאת הדירוג תחסוך לנו הוצאות מימון של מיליארדי שקלים, שאותם נפנה עבור המשרדים החברתיים - הבריאות, החינוך והרווחה. נמשיך להוביל מדיניות כלכלית וחברתית נטולת פניות, ממלכתית ואחראית שרואה את האזרח הישראלי במרכז".

החשב הכללי, חזקיהו, הוסיף ואמר כי העלאת הדירוג "משקפת את הכרת הגופים הכלכליים הבינלאומיים בחוזקה של כלכלת ישראל ומדגישה את החשיבות בקידום מדיניות המעודדת צמיחה תוך שמירה על משמעת פיסקלית".

גם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, בירכה על העלאת הדירוג. לדבריה, "ההחלטה משקפת אמון של המוסדות הבינלאומיים במדיניות הכלכלית של הממשלה, ובמדיניות המוניטרית שהנהיג בנק ישראל שתרמה לצמיחת המשק וליכולתה של הממשלה לעמוד בהתחייבויותיה העתידיות. ההחלטה מהווה הוכחה נוספת לחשיבות של ההפחתה המתמשכת של יחס החוב לתוצר, ולתרומתה של הירידה בנטל החוב לחוסנה של כלכלת ישראל".

יו"ר בית ההשקעות פסגות, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, שהיתה החשבת הכללית לפני חזקיהו, אמרה: "העלאת דירוג האשראי היא בשורה של ממש לכלכלה הישראלית והבעת אמון בעוצמתה. מאמצי המדינה להוריד את יחס החוב-תוצר ולשמור על גירעון נמוך, ומנגד לפעול להגדלת הצמיחה, הם בין הגורמים המשמעותיים להצלחה כבירה זו. אני תקווה שבקרוב נזכה להעלאות דירוג גם בחברות מדרגות נוספות. זהו יום חג לכלכלה הישראלית".

דירוג אשראי – הניתן לממשלות, לחברות ולגופים אחרים המנפיקים מכשירי חוב – הוא הערכה של הגוף המדרג בדבר היכולת והנכונות של הגוף המדורג להחזיר את חובותיו במלואם ובמועדם. דירוג של מדינות מתבסס על שלל פרמטרים הקשורים בחובות שלהן, בצמיחה הכלכלית, בסחר החוץ, בסביבה התקציבית והמוניטרית, במאפיינים גיאופוליטיים, וגם במאפיינים פוליטיים וממשליים פנימיים, כמו איכות המוסדות הכלכליים ואיתנותו של שלטון החוק.

הדירוג אמור להצביע על לווים איכותיים - ולהתריע במקרה שבו הידרדרות במצבו של הלווה מעוררת חששות להחזר ההלוואה. הדירוג מקל על ממשלות לגייס כספים באמצעות הנפקת אג"ח סחירות בשוקי ההון הבינלאומיים, כדי לממן את פעילותן. ממשלות מקבלות בדרך כלל את רוב המימון מתושביהן, בעיקר באמצעות גביית מסים - ולוות כספים בעיקר כדי לממן את הגירעון, שהוא הפער בין הוצאותיהן להכנסותיהן.

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר