"80% מהישראלים נמצאים במינוס קבוע"

לדברי יעל דרומי, חברת הנהלה בבנק הפועלים, הרבה מאלו שנמצאים במינוס בחשבון בכלל לא יודעים שהם במינוס ■ "יש פחד עמוק לאנשים להתעסק עם הנושא הפיננסי. לקוח שמתנהל נכון מייצר יותר פעילות בחשבון הבנק וצורך יותר מוצרים מהבנק"

נועם בר
נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל דרומי
יעל דרומיצילום: מוטי מילרוד
נועם בר
נועם בר

"אם אנשים היו משקיעים בבחירת קרן פנסיה שליש מהזמן שהם משקיעים בבחירת מלון בנסיעה לזנזיבר, מצבם היה הרבה הרבה יותר טוב", את הדברים הללו אמרה היום (ו') יעל דרומי, הממונה על חטיבת מחזיקי עניין בבנק הפועלים , במסגרת כנס "שישי - בוקר של קבלת החלטות" שערך TheMarker בשיתוף בנק הפועלים.

"המדינה נתנה לחוסכים לפנסיה אפשרות לעבור קרן פנסיה בכל רגע אבל בפועל רוב החוסכים לא משתמשים באפשרות הזו", הוסיפה דרומי.

דרומי השתמשה בהחלטה על בחירת קרן פנסיה, כדוגמה לבעיה רחבה יותר שקיימת בחברה הישראלית ומשליכה גם על הבנקים. "יש פחד עמוק לאנשים להתעסק עם הנושא הפיננסי, כמו שיש פחד להתעסק עם נושאי הבריאות", אמרה דרומי. "אבל הפחד הזה גורם להחלטות שמתקבלות - להיות בלתי הפיכות בטווח הארוך. אנחנו יודעים שמי שמתנהל באופן גירעוני בחשבון הבנק הפרטי שלו, נוטה להתנהל באופן גירעוני בעסק הפרטי שלו. לקוח שמתנהל נכון, מייצר יותר פעילות בחשבון הבנק, וצורך יותר מוצרים מהבנק. לעומת זאת, לקוח שנמצא בקשיים עלול לגרום קושי גם לבנק".

לדבריה, באופן כללי, הישראלים נוטים להימנע מלהתמודד עם החלטות בנושאים פיננסיים למרות החשיבות הגדולה שיש להן על חייהם. "יש נטייה לאנשים להישאר במצב הקיים שמהווה ברירת מחדל בהרבה נושאים, כל שכן בנושאים פיננסיים שהידע בהם מועט. ככה אנשים נמנעים מלהיכנס לתהליך של קבלת החלטות. 73% מהישראלים לא מאמינים שיש להם את הידע הפיננסי לקבל החלטות בנושאים פיננסיים. 80% מהאוכלוסייה נמצאים במינוס קבוע, רבים מהם לא יודעים בכלל שהם נמצאים במצב של מינוס", אמרה דרומי.

דרומי אומרת שכדי להתמודד עם הבעיה הזו הקימו לאחרונה בבנק הפועלים את המרכז לצמיחה פיננסית, הכולל גם בית ספר לאוריינות פיננסית. המרכז הוקם בהשקעה ראשונית של 10 מיליון שקל. "אין לנו עניין להרוויח מהבורות הפיננסית של לקוחותינו. להיפך, אנחנו מעוניינים בלקוחות שיודעים לנהל את כלכלת הבית שלהם ואת העסקים שלהם. המטרה של המרכז היא לאפשר לכל אדם בישראל להשיג חירות פיננסית ולקבל החלטות טובות באמצעות הנגשת ידע וכלים להתנהלות פיננסית. החלטנו להקים את המרכז בדיוק בגלל החשדנות שיש בציבור כלפי הבנקים".

לדבריה, בבנק הפועלים קיבלו החלטה שלא להשתמש למטרות שיווקיות בלקוחות שיגיעו לקורסים ולסדנאות של המרכז לצמיחה פיננסית כאשר כל הפעילויות של המרכז פתוחות ללא תשלום ללקוחות כל הבנקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים