הכיסא הריק: התפוצצו דיוני ועדת החקירה של הבנקים בכנסת - "סלינגר שמה עלינו פס"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ועדת החקירה לבדיקת האשראי שהעניקו הבנקים לטייקונים
הכסא הריק בוועדת האשראי לטייקוניםצילום: אוליבייה פיטוסי
עדכונים

סלינגר: "רצו שאשב על כסא הנאשמים"

תגובת רשות שוק ההון לאירועים בוועדת החקירה לעניין מתן אשראי: "הממונה על שוק ההון, הוזמנה לפתוח את דיוני הוועדה שהקמתה נועדה לבחון מתן אשראי על ידי המערכת הבנקאית לטייקונים, אך הביעה את הסכמתה לפתוח את הדיון הראשון. הממונה וצוותה נפגשו עם יועצי הוועדה ושיתפו פעולה בכל מה שנדרש בתהליך.

"הממונה הגיעה לדיון על מנת להעביר מצגת ולענות על שאלות חברי הוועדה, אך להפתעתה נדרשה לשבת במרכז האולם על כסא נאשמים ולא בנוהל הרגיל הנדרש כאשר כל הצוות המקצועי יושב עמה. לאור סירוב הוועדה להושיב אותה באופן מכבד, סירבה לקיים את הדיון. הרשות נכונה לענות על כל שאלה ולהעביר כל מידע שיש בסמכותה בהליך מוסדר ומכבד".

דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון והביטוחצילום: אייל טואג

"הבנקים לא העבירו מסמכים"

במהלך דיוני הוועדה דיבר כבל גם על קשייה של הוועדה באופן כללי. "טענות הסודיות שבהן נתקלנו כשביקשנו לקבל מסמכים מבנק ישראל ומרשויות נוספות מונעות מהוועדה למלא את תפקידה".

חבר הכנסת יואב קיש (ליכוד) אמר כי "מה שאנו רואים זה סמפטום שאתו אנו מתמודדים של יחס הפקידים לכנסת. סלינגר לא תקבע את הסדרי הישיבה בכנסת".

חבר הכנסת עיסאווי פריג' ממרץ, אמר כי "לדורית יש הרבה נקודות זכות - אבל במעשה שלה היום היא לקחה את כל נקודות הזכות האלו והשליכה אותן ברגע האחרון. ואני חושש שאי-הופעתה ברגע האחרון בוועדה מתואמת עם שאר הגורמים שאמורים להתייצב כאן. אני רוצה לדעת מה עם הפנסיה שלי. האם היא נמצאת בידיים טובות. המצב שנוצר כאן מביך עבור כל אזרחי ישראל".

רוברט אילטוב מישראל ביתנו הגדיר את המצב שנוצר כ"בזיון הכנסת. מצב שבו פקיד בכיר מונע מאיתנו להגיע לחקר האמת. זה ארוע חמור ואני קורה לה לשים את המפתחות וללכת הביתה".

חכית איילת נחמאס רבין הגיבה לכך, באומרה כי "סלינגר גם כך כבר הולכת הביתה. היא לא יכולה להרשות לעצמה למנוע מהפיקוח הפרלמנטרי לעשות את עבודתו. לפני שנה וחצי עליתי לפה ודרשתי ועדת חקירה בגלל קריסת איש העסקים אליעזר פישמן. גוף אחר - בנק ישראל - החליט שהוא מנהל את הכנסת, וכי הקמת ועדה מיוחדת מיותרת ולא יתנו לוועדה זו לקום. האירוע של היום מריח אותו דבר. זו התנהגות חצופה ולא ראויה, ואני יותר מודאגת ממה שהיא אומרת על מה שסלינגר רואה כעתיד שלה - והדלתות המסתובבות בין הפקידות לעולם הפרטי הן אחד הדברים שעלינו לדון בהם. היא לא יכולה להחליט עבורנו מה סדרי העדיפויות של הוועדה".

ח"כ כבל הוסיף כי: "דורית הגיעה לפה ראשונה משום שהיא צפויה לסיים תפקידה. אין סיבה והצדקה לסירובה. רגולטורים לא ינהלו את הבית הזה".

רועי פולקמן מכולנו אמר: "הפגיעה המשקית של הסדרי האשראי הרבה יותר גדולה מההפסדים שנגרמים לקרנות הפנסיה. הם מביאים לתופעה של שוק מעוות, וזה מחלחל לכל המשק ויוצר עיוותים משקיים שרלוונטיים לכל הציבור. יש לנו אתגר גדול לתווך את האירוע הזה לציבור".

דב חנין מהרשימה המשותפת אמר כי "אלו בדיוק הקשיים עימנו אנו מתמודדים - ומוכיחים כמה המהלך הזה חשוב. לא כל יום רגולטור מגיע למצב שהוא לא מתייצב לפני ועדה".

ח"כ קיש: לא אהיה ועדת קישוט

ח״כ יואב קיש אמר: "אני לא אהיה ועדת קישוט. נצטרך להוליך מהלך שייתן לנו שיניים, יחד עם שרת המשפטים, ולקבל מסמכים מהרשויות - אחרת זה כמו הכסא הריק כאן. אחרת, לא אהיה חלק בזה".

התפוצצו דיוני ועדת החקירה של הבנקים בכנסת

דיוני ועדת החקירה לבחינת הסדרי האשראי בין הבנקים לבין הלווים הגדולים במשק נפתחו היום. במוקד הדיון הבוקר אמור היה לעמוד זימונה של המפקחת על שוק ההון דורית סלינגר, כדי להשיב על שאלות חברי הוועדה. אלא שסלינגר, שדווקא הגיעה למשכן הכנסת, ביטלה את השתתפותה בדיון ברגע האחרון.

הסירוב הוסבר בתרעומת על סידור הישיבה באולם הוועדה. באופן הרגיל דיוני הוועדה מתנהלים סביב שולחן עגול – בצורת שתי קשתות הסוגרות מעגל שסביבן יושבים כל המוזמנים.

>> להפוך כל אבן: הוועדה שתחקור את משמידי הערך יוצאת לדרך | סמי פרץ

בדיון שאליו זומנה סלינגר הסידור היה שונה. המפקחת על שוק ההון היתה אמורה להתיישב ליד שולחן שהוצב במרכז המעגל - ולענות על שאלות הסובבים אותה. צורת ישיבה כזו מחדדת את העובדה שאין מדובר בדיון בין שווים - ומזכיר שימועים אליהם מוזמנים פקידים בקונגרס האמריקאי בארה"ב. אין זו הצורה הנהוגה בדרך כלל בוועדות הכנסת.

"פקידים יקבעו לנו איך אנחנו נתנהל. זה דבר חדש", אמר יו"ר הוועדה איתן כבל בתחילת הדיון, כששמע את דרישותיה של סלינגר. "היום הוזמנה לכאן דורית סלינגר הממונה על שוק ההון הביטוח והחיסכון. היא היתה אמורה להתחיל את סדרת דיוני ועדת החקירה. לצערי היא הודיעה לנו עתה שאינה מתכוונת להגיע לדיון - כיוון שגם אם החלטנו בוועדת החקירה שהכנסת שהיא הריבון - היא אינה מוכנה לשבת לפנינו בשולחן.

"זה לא עניין סמנטי. אנו מגדירים כאן היום את מערכת היחסים בין הרשות המפקחת לרשות המבצעת. כבר זמן רב אנו יודעים בין אם זה באופוזיציה ובין אם בקואליציה - שיש לא מעט אנשים ברשות המבצעת שהתבלבלו. שחושבים שהם הקובעים לרשות המפקחת איך הדברים אמורים להתנהל. זה לא יקרה. זו ועדת חקירה שהכנסת קבעה את הקמתה פה אחד. אם דורית חושבת שבסוף הקדנציה שלה היא יכולה לשים עלינו פס - היא טועה", אמר כבל.

תגובת רשות שוק ההון לאירועים בוועדת החקירה לעניין מתן אשראי: "הממונה על שוק ההון הוזמנה לפתוח את דיוני הוועדה, שהקמתה נועדה לבחון מתן אשראי על ידי המערכת הבנקאית לטייקונים, אך הביעה הסכמתה לפתוח את הדיון הראשון. הממונה וצוותה נפגשו עם יועצי הוועדה ושיתפו פעולה בכל מה שנדרש בתהליך. הממונה הגיעה לדיון על מנת להעביר מצגת ולענות על שאלות חברי הוועדה, אך להפתעתה נדרשה לשבת במרכז האולם על כסא נאשמים ולא בנוהל הרגיל הנדרש כאשר כל הצוות המקצועי יושב עמה. לאור סירוב הוועדה להושיב אותה באופן מכבד, סירבה לקיים את הדיון. הרשות נכונה לענות על כל שאלה ולהעביר כל מידע שיש בסמכותה בהליך מוסדר ומכבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש