"פוטנציאל מרשים ואפסייד של 24%": ההמלצה של ווליו בייס על מניית האשראי החוץ בנקאי

האנליסט מאיר סלייטר מווליו בייס החל לסקר את מניית פנינסולה: "קיים פוטנציאל צמיחה משמעותי בשוק המימון החוץ בנקאי בישראל, בייחוד בסקטור העסקים הקטנים והבינוניים, שבו פועלת החברה"

גיא ארז
גיא ארז
מנכ"ל פנינסולה, מיכה אבני
מנכ"ל פנינסולה, מיכה אבניצילום: אוליבייה פיטוסי
גיא ארז
גיא ארז

תחילת סיקור חיובית לחברת האשראי החוץ בנקאי וניכיון הצ'קים פנינסולה על ידי ווליו בייס. לאחר שהמניה איבדה כ-35% ממחירה ב-12 החודשים האחרונים, מה שגדע את נסיקתה מאז החלה להסחר בבורסה ב-2015 – האנליסט מאיר סלייטר מעניק לה מחיר יעד הגבוה ב-24% ממחירה בשוק. לדבריו האפסייד נובע מהפוטנציאל בשוק האשראי שבו קיים מחסור באשראי זמין לעסקים קטנים ובינוניים, מהשינויים הרגולטוריים הצפויים לתמוך בה, ומיתרונות הנובעים מהתנהלותה העסקית.

פנינסולה, שבשליטת בית ההשקעות מיטב-דש (54.6%), נסחרת לפי שווי של כ-245 מיליון שקל, ומעניקה אשראי חוץ בנקאי לעסקים קטנים ובינוניים, המהווים את הרוב המכריע של העסקים בארץ. היקף האשראי שלה עמד בסוף 2017 על 557 מיליון שקל, כששמרה על רמת שיעור הכנסה (תשואה על תיק האשראי) כמעט קבועה בשלוש השנים האחרונות, של 10.2%-10.5%. ברבעון הראשון של השנה ירד שיעור ההכנסה ל-9.8%, ולפי סלייטר היא צפויה להישאר בערך ברמה זו.

"הרוב המכריע של האשראי לעסקים קטנים ובינוניים מגיע מהבנקים", כתב סלייטר בסקירתו. "מגזר העסקים הקטנים והבינוניים מקבל בישראל מעט אשראי כחלק מהתמ"ג, בעוד מגזר העסקים הגדולים מקבל יותר אשראי ביחס לתמ"ג בהשוואה למדינות אחרות. נתונים אלה עשויים להצביע, להערכתנו, על חוסר באשראי זמין לעסקים קטנים ובינוניים, המשקף פוטנציאל צמיחה משמעותי בשוק המימון החוץ בנקאי בישראל, בייחוד בסקטור העסקים הקטנים והבינוניים שבו פועלת פנינסולה".

שיעור צמיחת אשראי במשק של כ-4.4% בממוצע לשנה בעשור האחרון, לצד צמיחה נמוכה יותר באשראי הבנקאי, מספקים לפנינסולה פוטנציאל צמיחה גבוה לשנים הקרובות. "פנינסולה אינה מתחרה באופן ישיר עם האשראי המוסדי, מאחר שלרוב מדובר באשראי ארוך טווח ובהיקפים של מאות מיליוני שקלים. התחרות העיקרית היא מול הבנקים, והמגמה בשוק מספקת כאמור רוח גבית משמעותית".

לפי סלייטר, פנינסולה נהנית מיתרון על אגפי המגזר המסחרי בבנקים, כמעט בכל אספקט: "החל מהצמיחה, המרווח הפיננסי, היעילות והתשואה להון. יתרונות אלה מעניקים לה גמישות עסקית ותחרותית גבוהות". בנוסף, הוא מצביע על הנהלת החברה, בראשות המנכ"ל מיכה אבני (16.4%), כבעלת ניסיון ויכולת מוכחת להגדיל באופן עקבי את פעילות החברה תוך שמירה על רמת מרווחים קבועה.

"הרווחיות במגזר הפיננסי נמדדת בתשואה להון שאותה החברות מייצרות", מסביר סלייטר. "הבנקים אינם מדווחים על התשואה להון לפי מגזרי הפעילות, ולכן ההשוואה היא ברמת התשואה להון הכוללת של הבנקים ושל החברה". בעוד הבנקים מציגים תשואות להון חד ספרתיות גבוהות, פנינסולה נהנתה בשנה שעברה מתשואה של 14.8%. לדבריו, "מאחר שהמערכת הבנקאית שואפת להמשיך ולשפר את התשואה להון, בין היתר על ידי שיפור מרווח הריבית – בין אם הריבית תעלה בקרוב ובין אם לאו – הדבר צפוי להיטיב גם עם פנינסולה, אשר בהתאם למגמה עשויה לפחות לשמור על המרווח התפעולי שלה, ובמקביל לשפר את התשואה להון שלה".

רובד נוסף שעשוי לתמוך במניית החברה הוא הרגולטורי, כאשר מצד אחד הרגולציה מכבידה יותר על הבנקים - עם החמרה במגבלות שונות, כגון לווה בודד וריכוזיות ענפית, ומצד שני, שוק האשראי החוץ בנקאי נהנה מהסדרה רגולטורית רחבה, אשר תומכת בהמשך צמיחתו. כך "הסדרת הפעילות בתחום עשויה לשפר את תדמית הגופים הפועלים בו, ולהאיץ את השימוש באשראי החוץ בנקאי על ידי הציבור. בנוסף, הדרישות לקבלת רישיון עשויות לגרום להפסקה בפעילותם של גופים קטנים, ולתמוך בגידול בפעילותה של החברה".

בשורה התחתונה, ווליו בייס מעניקים לפנינסולה שווי כלכלי של כ-305 מיליון שקל, כלומר מחיר של 2.1 שקלים למניה, הגבוה בכ-24% ממחיר השוק שלה היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"