לבייב נפרד מאפריקה עם תספורת נוספת של מאות מיליוני שקלים

הבנקים הפועלים ולאומי - הנושים העיקריים של אפריקה תעשיות - פנו לבית משפט המחוזי בבקשה למנות מטעמם כונסי נכסים זמניים על נכסי אפריקה תעשיות ■ אפריקה תעשיות חייבת כ-180 מיליון שקל למגדל ביטוח ומיטב דש

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
לב לבייב
לב לבייבצילום: Lucy Young / REX / Shutterstock
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

במהלך השנים האחרונות הבנקים המממנים את עסקיו הפרטיים של לב לבייב, בראשות הפועלים, פירגנו לו בהזדמנויות שונות, כי להבדיל מלא מעט לווים גדולים, לבייב בסופו של דבר פורע חובות. הכוונה של הבנקים הנה לחברת ממורנד הפרטית (שדרכה לבייב שולט באפריקה ישראל להשקעות), שהקטינה את חובותיה לבנקים הישראליים מסכום של יותר מ-2 מיליארד שקל ב-2009 לכמה מאות מיליוני שקלים בודדים.

ואולם בכל הקשור לחלק מחברות ציבוריות של אפריקה ישראל , הבנקים והגופים המוסדיים נאלצים לספוג תספורת שעלולה להגיע במצטבר לכ-600 מיליון שקל - ואף יותר. כך הודיעו אתמול (א') הבנקים הפועלים ולאומי - הנושים העיקריים של אפריקה תעשיות שבשליטת אפריקה השקעות. עוד הודיעו כי פנו לבית משפט המחוזי בבאר שבע בבקשה למנות מטעמם כונסי נכסים זמניים על נכסי אפריקה תעשיות, שיטפלו בהשבחה ומימוש הנכסים המשועבדים לאפריקה תעשיות.

זאת מכיוון שאפריקה תעשיות נמצאת במצב של חדלות פירעון, כשמעל דו"חותיה מתנוססת הערת "עסק חי" וכל מקורותיה הכספיים הידלדלו, כך שהיא לא מסוגלת לפרוע את יתרת חובותיה לבנק הפועלים בהיקף של כ-141 מיליון שקל (כולל ריבית פיגורים) ושל כ-94 מיליון שקל ללאומי.

בימים אלה השליטה באפריקה ישראל עוברת במסגרת הסדר החוב מידיו של לבייב לידי מוטי בן משה, שאינו מעוניין להשאיר את אפריקה תעשיות בקבוצת אפריקה ישראל, ובשל כך לא מוכן להזרים לתוכה סכומים נוספים.

הפועלים מבקש למנות לתפקיד כונס זמני את עו"ד ארז דויד ממשרד עופר שפירא ושות', ולאומי את עו"ד יובל ברגיל ממשרד יגאל ארנון ושות'. בית המשפט המחוזי בבאר שבע החליט כי ביום רביעי הקרוב יתקיים דיון בעקבות בקשת הבנקים.

כמו כן, אפריקה תעשיות חייבת כ-180 מיליון שקל לשני גופים מוסדיים גדולים - מגדל ביטוח ומיטב דש. בין המוסדיים להפועלים ולאומי ישנה הסכמה כי מגדל ומיטב דש יקבלו 25% מהתמורה שיקבלו הבנקים בעת מימוש נכסים של אפריקה תעשיות.

אפריקה תעשיות, המנוהלת ע"י אברהם נובוגרוצקי, ובראשה מכהן נדב גרינשפון (שאמורים לסיים בקרוב את תפקידיהם), הפכה למעשה לחברה חדלת פירעון לפני קצת יותר משנה. אז, במסגרת הסדר חוב עם הבנקים, מכרה אפריקה תעשיות לקרן ויולה ולאיש עסקים יריב לרנר את השליטה בחברה הבת נגב קרמיקה, שנקלעה לקשיים תזרימיים, ושבה הועלו חשדות נגד בכירים, וביניהם המנכ"ל לשעבר אבי מוטולה, בגין פעולות תרמית שונות.

ערב העברת השליטה בנגב קרמיקה, החוב של נגב קרמיקה להפועלים עמד על כ-302 מיליון שקל, וללאומי כ-196 מיליון שקל. בסך הכל עמדו אז החובות של נגב לבנקים על כ-692 מיליון שקל, ובמסגרת ההסדר נותר חוב של 263 מיליון שקל והשאר נמחק והומר למניות.

כתוצאה מכך הפועלים ולאומי ספגו ביחד מחיקה של כ-300 מיליון שקל - מתוך זה הפועלים כ-170 מיליון שקל. מכיוון שאפריקה תעשיות היתה ערבה לחובות של נגב, יתרת החוב הועלה למעלה לאפריקה תעשיות - חוב שאותו היא לא מסוגלת לפרוע.

כך, הפועלים ולאומי צפויים לספוג תספורת נוספת של כ-235 מיליון שקל, והמוסדיים של כ-180 מיליון שקל. בסך הכל אפריקה תעשיות והחברות בנות שלה מחקו להפועלים ולאומי, שהגיבו למשבר בחברות הללו באיחור, למעלה מחצי מיליארד שקל. אמנם הבנקים כבר מחקו במאזניהם את החובות הללו, אך עדיין מדובר עבורם בהכנסות לא מבוטלות אם הם יצליחו לגבות לפחות נתח מהחובות הללו.

אלא שגובה התספורת של הבנקים עלול לגדול. שכן לפקר פלדה ולברזל ובניין יש חובות עתק של כ-700 מיליון שקל – בעיקר ללאומי (כ-250 מיליון שקל) ולהפועלים (כ-200 מיליון שקל) והשאר לדיסקונט, איגוד, מזרחי טפחות והבינלאומי. מדובר בחברות גדולות וותיקות, אך במצבן הפיננסי הנוכחי שבו הן נמצאות, ללא יצירת רווחים משמעותיים, אם בכלל, הסיכוי שלהן לשרוד ללא גיבוש הסדר חוב שבמהלכו חלק מהחוב יימחק, חלק ייפרס וחלק הארי יומר למניות שיוקצו למשקיעים חדשים, נמוך מאוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"