עימותים בין פעילים חברתיים לצוות העבודה של נובל אנרג'י סמוך לחוף דור

המאבק להרחקת אסדת לווייתן מהחוף עולה מדרגה: הפעילים ניסו לעצור הבוקר את העבודות להנחת צינורות ההולכה מהמאגר ■ השותפות בלווייתן: "זו קבוצת פולשים שהפריעה לעבודות בכוחניות"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאבק חוף דור
מאהל המחאה באתר העבודות בסמוך לחוף דורצילום: שומרי הבית
ערן אזרן
ערן אזרן

המאבק להרחקת אסדת לווייתן מחוף דור עולה מדרגה. קבוצת של פעילים חברתיים התעמתה הבוקר (ג') עם צוות העובדים על נובל אנרג'י בסמוך לחוף דור במטרה לעצור עבודות להנחת הצינורות להולכת גז וקונדנסט (חומר להפקת נפט) ממאגר לווייתן.

בסוף השבוע התמקמו עשרות פעילים באתר העבודות והקימו אוהל מחאה. הפעילים, חלקם תושבי האזור, קוראים לשנות את מתווה הפיתוח של לווייתן, כך שהאסדה שמתוכננת למים הרדודים מול חוף דור תוחלף באסדה צפה בעומק הים, "מעל פי הבאר", 120 ק"מ מהחוף. ההרחקה נועדה להקטין את הסיכון לזיהום במקרה של דליפות.

"אנחנו מתכוונים להישאר כאן ככל שיידרש, עד שממשלת ישראל תקבל את ההחלטה לשנות את מתווה הפיתוח ותרחיק את האסדה אל מעל המאגר, כפי שעושים בכל העולם. אנחנו נלחמים על חיינו ועל חיי ילדינו", אמר אחד הפעילים בסוף השבוע. לטענת הפעילים, בעקבות המחאה, העבודות במקום לא חודשו ביום ראשון.

העבודות בסמוך לחוף דור, הבוקרצילום: שומרי הבית

בעקבות האירועים הבוקר, שותפות לווייתן מסרו: "צוות נובל אנרג'י שעובד באתר הנחת צינור הגז סמוך לכביש החוף נתקל הבוקר בקבוצת פולשים שהפריעה לעבודות בכוחניות, תוך סיכון חיי העובדים, חיי הפולשים עצמם וחיי הילדים שלהם, שנכחו במקום. העבודות במקום מתבצעות מכוח היתר שניתן על ידי הוועדה המחוזית, ולאחר שבית המשפט המחוזי בחיפה דחה בקשה למתן צו ביניים להפסקת העבודות. המשטרה עודכנה בהתפרעויות".

פעילי המאבק מסרו בתגובה: "התמקמנו והתפרסנו בשטח כפר האוהלים בשבת, למעט החלק שהוגדר כרצועת העבודה המאושרת של נובל, ברוחב של 25 מטר. למרות שלא חרגנו אל תוך רצועת העבודה, עובדי נובל החליטו לפלוש לחלק של המאהל והחלו בעבודות טרקטור שגרמו לנזק לציוד. במקביל, תוך ניצול ציני של ההסכמה שהושגה לגבי גבולות השטח, החלו כלים כבדים לבצע עבודות בשטח החניה של כפר האוהלים. זאת, ללא תאום וללא הסכמה מצד הפעילים בשטח.

"לאירוע הבוקר מצטרף אירוע נוסף מאתמול, בו רכב של אחד מתושבי כפר האוהלים נחסם על ידי תלוליות עפר גבוהות שיצרו שופלים של נובל, ובעצם נלכד למשך מספר ימים בתוך שטח זה. אנו רואים בחומרה רבה את הניסיון לשבש את שגרת החיים של שוכני כפר האוהלים ונבחן אפשרות של הגשת תלונה למשטרה בנושא", נמסר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות