נוסעים בקארפול? לא תצטרכו ביטוח מיוחד

המפקחת על הביטוח פירסמה היום את עמדתה בנוגע לכיסוי הביטוח הדרוש עבור נסיעות שיתופיות ■ הנסיעה צריכה לעמוד בתנאים שקבע שר התחבורה בדצמבר 2017 כדי שלא יהיה צורך ברכישת ביטוח נוסף

אסא ששון
אסא ששון
בריטני בקארפול קריוקי
בריטני בקארפול קריוקיצילום: The Late Late Show with James Corden
אסא ששון
אסא ששון

המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, פירסמה היום (ב') את עמדתה בנוגע לכיסוי הביטוח עבור נסיעה שיתופית (קראפול). סלינגר קבעה כי נסיעה שיתופית אינה מחייבת רכישת פוליסות ייעודיות, כפי שנדרש למשל ממונית.

סלינגר, פירסמה עמדה שלפיה הסעה שיתופית העומדת בתנאים של תקנות התעבורה, מכוסה במסגרת פוליסות ביטוח רכב חובה ורכב רכוש, ואינה מחייבת רכישת פוליסות ייעודיות. במשרד האוצר מקווים כי פרסום העמדה יביא לגידול השימוש בקארפול וימשיך את מגמת הפחתת השימוש בכלי רכב פרטיים, תוך שימוש בטכנולוגיות לקידום נסיעות שיתופיות, המפחיתות את העומס בכבישים.

בדצמבר 2017 חתם שר התחבורה, ישראל כ"ץ, על תקנות חדשות המאפשרות ביצוע נסיעות שיתופיות ברכב פרטי, שבה הנהג והנוסעים מתחלקים בעלויות הנסיעה. לפי התקנות, הסכום המקסימאלי יהיה 2 שקלים לק"מ, ובעל הרכב לא יכול לבצע יותר משתי הסעות שיתופיות ביום. מספר הנוסעים בהסעה לא יעלה על ארבעה מלבד הנהג. כמו כן, בעל הרכב לא יוכל לבצע הסעה שיתופית ללא תיאום מראש עם הנוסעים.

עם אישור התקנות, התקבלו במשרד האוצר, רשות שוק ההון ומשרד התחבורה פניות רבות מגורמים בשוק, שביקשו לדעת אם הסעה שיתופית, העומדת בהוראות התקנות, מכוסה במסגרת פוליסות ביטוח לרכב (חובה ורכוש), או שנדרש לרכוש פוליסות ביטוח רכב ייעודיות לנסיעה שיתופית.

דורית סלינגרצילום: אייל טואג

התקנות נועדו לעודד ולקדם את השימוש בתחבורה שיתופית לא למטרות רווח, כך שהתפוסה הממוצעת ברכב שהיא כיום 1.2 איש, תגדל ותסייע בהפחתת העומס בכבישים. זהו צעד ראשון וחשוב, אבל לא מספיק, שכן סוגיית הביטוח היא זו שבלמה את פעילות אובר בישראל בסוף נובמבר 2017.

שר האוצר, משה כחלון, ציין כי "משרד האוצר מבצע פעולות שונות כדי לעודד נסיעת המונים ולהפחית את מספר כלי הרכב הנוסעים בכבישים, לרבות שימוש בתמריצים כלכליים. אני מברך על פרסום עמדת הממונה, וסבור שפעולה כזו תסייע בהשגת המטרה שהצבנו לעצמנו".

סלינגר מסרה: "אני סבורה שהעמדה שפירסמנו היום תעניק ודאות לציבור ותעודד אותו לעשות שימוש בפלטפורמת נסיעה שיתופית. יצירת תשתית ביטוחית ראויה עבור נהגים העושים שימוש בפלטפורמה זו הינה צעד ראוי וחשוב להפחתת העומס בכבישים ולהקל על הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"