השעון מתקתק: עסקת מכירת הפניקס לסינים על סף פיצוץ

מחר הוא המועד שבו תסתיים ההארכה שנתנה קבוצת דלק -המחזיקה בחברת הביטוח - לחברת סיריוס להשלמת השלב השני בעסקת הרכישה ■ סיריוס הגישה בנובמבר בקשה לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון בנוגע לעסקה, אך עדיין לא קיבלה תשובה

מנכ"ל הפניקס, אייל לפידות
מנכ"ל הפניקס, אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

מחר (ב') יהיה המועד האחרון לארכה שנתנה קבוצת דלק לחברת הביטוח הבינלאומית סיריוס, שבשליטת חברת האחזקות הסינית סי.אמ.איי.ג'י, להשלים את השלב השני בעסקה לרכישת השליטה בהפניקס (47%) מדלק תמורת 2.3 מיליארד שקל.

סיריוס הגישה כבר בנובמבר 2017 לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון היוצאת, דורית סלינגר, בקשה לקבלת היתר שליטה בהפניקס. עד כה סלינגר לא החזירה לסיריוס תשובה או נתנה אינדיקציה כלשהי אם רשות שוק ההון מתכוונת להעניק לה היתר שליטה בהפניקס או לא.

דלק אינה מתכוונת לתת לסיריוס תקופת בלעדיות נוספת. מדובר בפעם החמישית לפחות בשלוש השנים האחרונות שדלק אינה מצליחה להשלים את העסקה למכירת הפניקס. זאת לאחר שהרוכשים הפוטנציאליים הקודמים לא השלימו את רכישת הפניקס.

דלק מחויבת למכור את השליטה בהפניקס עד סוף 2019, בהתאם לדרישות החוק לצמצום הריכוזיות. כעת, כשהזמן הקובע להיפרדות מהפניקס הולך ומתקרב, דלק תצטרך לקבל החלטה אם להמתין ולראות מי יחליף באוגוסט הקרוב את סלינגר, או לחפש רוכש חדש להפניקס. זאת בתקווה שהממונה על שוק ההון החדש יהיה מרוכך יותר מסלינגר בכל הקשור למתן היתר שליטה בחברות ביטוח ישראליות. לחלופין, דלק עשויה להתחיל כבר בקרוב להיפרד מהפניקס באמצעות מכירת מניותיה במנות בבורסה.

הפניקס הציגה בשנים האחרונות שיפור ניכר בביצועים, שתורגמו לקפיצה של 80% במניה. הפניקס נסחרת לפי שווי שוק של 4.9 מיליארד שקל, המגלם לה מכפיל הון של 0.9. מדובר בשווי הגבוה במקצת מהשווי הנגזר מהעסקה שסוכמה עם סיריוס. לפיכך, החלופה של מכירת מניות הפניקס בסך 2.3 מיליארד שקל בבורסה ופיזור גרעין שליטה בחברה - הופכת להיות יותר ויותר מעשית. עם זאת, בדלק חוששים שלא יהיו מספיק גופים מוסדיים שירכשו כמות גדולה כזו של מניות הפניקס. שכן מלבד דלק גם קבוצת מאיר צפויה להמשיך ולממש את יתרת אחזקתה בהפניקס (12%) - ששווי השוק שלה הוא 600 מיליון שקל.

סיריוס, שמחזיקה ב-4.9% מהפניקס, עשויה לממש את אחזקתה זו אם לא תשלים את רכישת השליטה בהפניקס.

בסך הכל נמצאות על המדף 64% ממניות מהפניקס בשווי שוק של 3.1 מיליארד שקל, שעשויות בקרוב להימכר בבורסה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"