לקראת הנפקה: זאפ צופה רווח שיא של 43 מיליון שקל השנה

לפי הערכות, חתמים שנפגשו עם בעלת השליטה, קרן איפקס, העניקו לזאפ שווי של 700 מיליון שקל, המייצג מכפיל של 15 על הרווח הנקי הצפוי השנה ■ זאפ מתכננת לקבוע מדיניות דיווידנד שתייצג תשואה שנתית של 5%-4%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"לית אייפקס, זהבית כהן
בעלת השליטה בקרן אייפקס, זהבית כהןצילום: עופר וקנין

אחת מההנפקות המעניינות של השנה בבורסה מתקרבת, וקרן איפקס צפויה ליהנות מרווח מרשים ממכירתה של קבוצת זאפ. הקבוצה, שנרכשה בידי הקרן (90%) לפני שלוש שנים בלבד לפי שווי של 145 מיליון שקל, נמצאת בדרך להנפקה לפי שווי הגבוה פי חמישה. הקבוצה הגישה באחרונה תשקיף חסוי לרשות ניירות ערך, שבו היא מציגה תוצאות מרשימות.

ל-TheMarker נודע כי הקבוצה, שבמרכזה עומד אתר השוואת המחירים זאפ, חוזה כי תרשום רווח נקי של 43 מיליון שקל ב-2018 - עלייה של 16% בהשוואה ל-2017. החברה נפגשה באחרונה עם כמה חתמים, וצפויה לבחור את החתם שיוביל את ההנפקה בימים הקרובים. ככל הידוע, השווי שהחתמים העניקו לחברה הוא 200-180 מיליון דולר (725-650 מיליון שקל), לפי מכפיל של 15 על הרווח הנקי הצפוי השנה.

עוד נודע ל-TheMarker כי החברה תאמץ מדיניות דיווידנד, שתעניק למשקיעים בה תשואה שנתית של 5%-4%, וכי להערכתה היא תצמח השנה ב-15%. כלומר, הכנסותיה ב-2018 צפויות להגיע לשיא של 287 מיליון שקל.

שיעור זה ממשיך את מגמת הצמיחה של הקבוצה. לפי הערכות, ב-2015 הסתכמו הכנסותיה ב-200 מיליון שקל, והן גדלו בשנתיים העוקבות ב-13% ו-10% בהתאמה. הרווח הנקי שלה זינק מ-14 מיליון שקל ב-2015 ל-36 מיליון שקל ב-2017, תוך שהחוב הפיננסי שלה התכווץ מ-68 מיליון שקל ל-18 מיליון שקל.

התוצאות החזקות הושגו על רקע גידול בהיקף הרכישות האינטרנטיות בישראל, ואתו הצורך בשימוש באתר השוואת מחירים, שגוזר עמלה על רכישות שבוצעו באמצעותו. במקביל למגמה, החברה המנוהלת בידי אילן צחי ביצעה כמה תהליכי השבחה. בשנים האחרונות נכנסה זאפ לתחום המסחר האינטרנטי, הקימה אגף ביג דאטא ורכשה פעילויות הסינרגטיות לה, כמו אתר האופנה סטייל ריבר תמורת 10 מיליון שקל ב-2015 ואתר החוגים חוגל. הקבוצה, הכוללת גם את אתר דפי זהב, אתר המסעדות rest, דוקטורס, מתחתנים ו-wisebuy. בסך הכל היא מאגדת 20 אתרים ופורטלים.

הנפקת החברה צפויה להתבצע בהצעת מכר של 40% מהמניות. זה כחצי שנה שאיפקס, המנוהלת בידי זהבית כהן, מעוניינת למכור את הקבוצה, כך שסביר יהיה להניח שמכירותיה יימשכו גם לאחר ההנפקה. בסוף 2017 קיבלה איפקס הצעות למכירת זאפ, שהובילו אותה לחפש רוכש עבור סכום של עד 500 מיליון שקל, כ-30% פחות מהסכום המוערך בהצעת המכר הנוכחית. מרוויח נוסף מהצעת המכר, אם תצא לפועל, הוא מוטי בן משה, שמחזיק ב-10% מהמניות.

איפקס דרשה התחייבות חיתומית

בשיחות עם החתמים דרשה איפקס להעניק לה התחייבות חיתומית בהנפקת זאפ. כלומר, לתת התחייבות שאם המשקיעים לא ירכשו את כל הסחורה שהחברה מתכננת למכור, החתמים ישלימו את הסכומים החסרים. בשנים האחרונות היו בשוק כמה הנפקות שבהן החתמים העניקו התחייבות חיתומית, כמו או.פי.סי אנרגיה ויפאורה. בסופו של דבר, במרבית העסקות הללו לא היה צורך בהפעלת חיתום, אך העובדה שהחתמים העניקו התחייבות כזאת הבטיחה להם עמלות גבוהות יותר מהעמלות בעסקות רגילות.

מי שמועמדת להוביל את ההנפקה של זאפ היא לאומי פרטנרס חתמים שבבעלות בנק לאומי, שכן ללאומי ואיפקס קשרים עסקיים ענפים. לאומי פרטנרס היא אחת המשקיעות הגדולות בקרנות קודמות של איפקס וכן בקרןAM I. לאומי גם מימן לאיפקס את רכישת השליטה בתנובה. עם זאת, בשלב זה לא ברור אם החתמים יסכימו לתת התחייבות חיתומית לעסקה לפי השווי שלפיו מעוניינת איפקס להנפיק את זאפ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב