סיידוף ומשה דיין בעימות על השליטה באיי.די.או גרופ

בעל השליטה המיועד בשיכון ובינוי דחה את הצעת משה דיין לרכוש משיכון ובינוי 37.5% ממניות איי.די.או גרופ ■ הסכם בעלי המניות בין שני הצדדים יפוג בסוף יוני ועשוי לחדש את רכישת מניותיה של איי.די.או גרופ בבורסה - ולחדש את מאבק השליטה

יורם גביזון
יורם גביזון
נתי סיידוף
נתי סיידוףצילום: עופר וקנין
יורם גביזון
יורם גביזון

עוד לפני שהושלמה העברת השליטה בחברת שיכון ובינוי מאריסון השקעות לנתי סיידוף, מתפתח עימות בינו לבין אחד משותפיה של שיכון ובינוי. משה דיין, אחד מבעלי המניות בחברת איי.די.או גרופ (ADO Group) שנסחרת בבורסה בתל אביב, הציע בשבוע שעבר לנתי סיידוף, בעל השליטה המיועד בשיכון ובינוי, לרכוש משיכון ובינוי את חלקה (37.5%) באיי.די.או גרופ, ששוויו בבורסה הוא 729 מיליון שקל.

בתגובה להצעתו של דיין, הציע לו סיידוף לרכוש את החלק של קרן אפולו ושלו עצמו בקבוצה, ששוויו הוא 669 מיליון שקל. סיידוף סבור שהעברת השליטה בשיכון ובינוי לא תחייב פרסום הצעת רכש מלאה למניותיה של איי.די.או פרופרטיס (ADO Properties), אבל הבהיר לדיין שאם יהיה צורך בה, בכוונתו להזרים לאיי.די.או גרופ את האמצעים הכספיים לבצע אותה יחד עם קרן אמריקאית שתהיה שותפה אתו.

דיין, שמחזיק יחד עם קרן אפולו ב–33.4% מאיי.די.או גרופ, הסביר את ההצעה בהערכתו שלפיה בעקבות שינוי השליטה הצפוי בשיכון ובינוי — תידרש איי.די.או גרופ לפרסם הצעת רכש מלאה בבורסה של פרנקפורט למניותיה של איי.די.או פרופרטיס, שנשלטת בידי איי.די.או גרופ (38.2%).

איי.די.או פרופרטיס, שמתמחה ברכישה וניהול של נדל"ן מניב למגורים בברלין, נסחרת בשווי של 2.1 מיליארד יורו — כך שפרסום הצעת רכש מלאה תהיה כרוכה בהשקעה של 1.3 מיליארד יורו בידי איי.די.או גרופ, שאינה מחזיקה באמצעים כספיים בקנה מידה כזה.

דיין מבסס את הערכתו בעניין העברת השליטה בשיכון ובינוי מאריסון השקעות לנתי סיידוף על פרשנות שלו לחוק ניירות ערך הלוקמסבורגי, שאיי.די.או פרופרטיס כפופה לו.

מאבק השליטה פועל לטובת לוקסנבורג

שיכון ובינוי מצד אחד, וקרן אפולו ומשה דיין מצד שני, חתמו בספטמבר 2017 על הסכם בעלי מניות, שלפיו יתחלקו בשליטה באיי.די.או פרופרטיס. ההסכם, שכפוף לקיומם של תנאים מתלים עד לסוף יוני 2018, נחתם בעקבות מאבק שליטה קצר שהוביל לרכישת מניותיה של איי.די.או גרופ בבורסה בידי דיין, בעל חברת Dune, וקרן אפולו.

פקיעת הסכם המניות עשויה להביא לחידוש הרכישה של מניות איי.די.או גרופ בבורסה. העימות המסתמן כבר השפיע לטובה על מניית איי.די.או גרופ, שעלתה ב–3.25% במחזור שגדול ב–83% מהמחזור הממוצע במניה ב–90 ימי המסחר האחרונים.

חידוש מאבק השליטה פועל לטובתו של יעקב לוקסנבורג, שמחזיק ישירות ובאמצעות החברות לפידות קפיטל ולפידות חלץ שבשליטתו ב–6.9% ממניות הקבוצה. לוקסנבורג רכש את המניות בקיץ 2017, בתקווה להפוך ללשון המאזניים במאבק השליטה בין שיכון ובינוי לאפולו־דיין. ואולם הסכם בעלי המניות מספטמבר 2017 גנז את תוכניותיו עד שבוע שעבר.

לוקסנבורג אמר אתמול ל–TheMarker: "אני מחוזר בידי שני הצדדים. קיבלתי הצעות לרכוש את חבילת המניות באיי.די.או גרופ במחיר של 75–76 שקל למניה, שגבוה ב–7.1%–7.5% ממחיר השוק. ואולם הסברתי לפונים שהחבילה אינה למכירה. בבדיקה כלכלית שעשינו, בהסתמך על עלייה של 23% במניית החברה הבת איי.די.או פרופרטיס, השווי הכלכלי של איי.די.או גרופ הוא 84–88 שקל למניה. בנוסף, אני שוקל להגדיל את האחזקה באיי.די.או גרופ בעוד 10%–15% ולחבור לאחד הגופים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה