סוף לסכסוך בין גיל בלוטרייך לעופר נמרודי: מניות סקייליין ישראל יחולקו כדיווידנד

סקייליין ישראל - חברת "צינור" פרטית בבעלות מישורים והכשרת הישוב - שולטת בסקייליין הציבורית, שנסחרת בתל אביב בשווי של חצי מיליארד שקל ■ נמרודי טען כי בלוטרייך פעל לאורך השנים בסקייליין בדרך שקיפחה את הכשרת הישוב כבעלת מניות מיעוט

ערן אזרן
ערן אזרן
גיל בלוטרייך. הקים את מישורים ב-1989
גיל בלוטרייך. הקים את מישורים ב-1989צילום: עופר וקנין
ערן אזרן
ערן אזרן

סוף לסכסוך בין גיל בלוטרייך לעופר נמרודי: חברת הנדל"ן מישורים וקבוצת הכשרת הישוב חתמו על הסכם גישור, בהמשך לתביעה שהגישה הכשרת הישוב נגד מישורים ונגד חברת הבת שלה, סקייליין ישראל. במוקד הפשרה עומדת החלטה לחלוקת מניותיה של סקייליין ישראל, השולטת בסקייליין השקעות הציבורית, כדיווידנד בעין למישורים ולהכשרת היישוב.

סקייליין ישראל היא חברת "צינור" פרטית, המוחזקות על ידי מישורים (70.3%), שבשליטת גיל בלוטרייך והמיליארדר הקנדי אלכס שניידר, והכשרת הישוב (29.7%), שבשליטת נמרודי. סקייליין ישראל שולטת (65%) ב סקייליין השקעות , הנסחרת בתל אביב לפי שווי של 465 מיליון שקל. החברה עוסקת בייזום ופיתוח נדל"ן, ניהול מלונות ואתרי נופש, ונדל"ן מניב בצפון אמריקה.

בתחילת שנת 2017 הגישה הכשרת הישוב לבית המשפט תביעה כנגד מישורים, סקייליין ישראל ואחרים. במרכז התביעה עמדה הטענה כי בלוטרייך פעל לאורך השנים בדרך שמקפחת את הכשרת הישוב כבעלת מניות מיעוט בסקייליין, מתוך טעמים זרים ובחוסר תום לב והגינות. בין היתר, נטען כי בלוטרייך נמנע מחלוקת רווחים צבורים בסקייליין, במטרה להעלות בעקיפין את ערכה של מישורים - ואגב כך פגע בהכשרת הישוב.

"התנהלותם של הנתבעים הינה אסורה, פגומה, מקפחת ובלתי ראויה. מעשיהם, מחדליהם, והתנהלותם של הנתבעים מלמדים על קיפוח מכוון, שיטתי ומתמשך של זכויות הכשרת הישוב בסקייליין, תוך הפרה בוטה של המערכת ההסכמית, וכן של חובת תום הלב, ההגינות והנאמנות המוטלות לפתחם של הנתבעים", נכתב בתביעה.

עוד נכתב כי "מישורים ובלוטרייך עושים שימוש בחברת הצינור ככלי לביצור שליטת מישורים בסקייליין באופן המשרת רק את טובת בעלי השליטה בחברה על חשבון בעלי מניות המיעוט בה. שיקולים זרים ופסולים הביאו לכך שמישורים ובלוטרייך סירבו ומסרבים בחוסר הגינות לאפשר גם להכשרת הישוב לראות פירות בגין אחזקותיה בחברה".

במסגרת הסכם הפשרה הגיעו הצדדים למספר הבנות כאשר העיקריות הן כי סקייליין ישראל צפויה לחלק את החזקתה (65%) במניות סקייליין השקעות הציבורית כ"דיווידנד בעין", כך שמישורים והכשרת הישוב יחזיקו בצורה ישירה במניות הציבוריות והסחירות. בנוסף, סקייליין ישראל תשלם למישורים כ-1.3 מיליון שקל בגין חובות עבר; וכן תחלק 15 מיליון שקל דיווידנד.

לאחר השלמת העסקה וחלוקת המניות כדיווידנד בעין, יחזיקו מישורים והכשרת היישוב ישירות בסקייליין השקעות הציבורית בשיעור של כ-50% וכ-20%, בהתאמה. הצדדים פנו לרשות המסים לקבל אישור מקדמי למהלך חלוקת המניות. ככל הנראה, החלטת המיסוי תכלול הוראות בדבר הגבלת הצדדים למכור מניות של סקייליין קנדה למשך תקופה בת שנתיים ממועד החלוקה.

שותפות שהחלה בשנת 2000

השותפות בין נמרודי לבלוטרייך החלה בשנת 2000, על רקע רצונו של נמרודי להתרחב לפעילות נדל"ן בצפון אמריקה. במשך השנים השקיעה הכשרת הישוב כ-28 מיליון שקל בסקייליין. ההשקעות נעשו הן על ידי הנפקת מניות והן בתמורה לשטר הון של כ-13.6 מיליון שקל.

ב-2014 בלוטרייך החליט להנפיק את סקייליין השקעות בתל אביב, אבל נחל אכזבה בהנפקה. השווי של סקייליין בהנפקה היה נמוך בכ-40% מהשווי שלפיו התכוון להנפיק את החברה, והיקף הגיוס היה נמוך מאוד ביחס לתכנון הראשוני (כ-70 מיליון שקל בלבד). לבסוף, סקייליין הונפקה ולאחר מכן המניה התחילה לצנוח בשוק, ובנקודת השפל מחקה כ-50% משוויה.

ב-2015 סקייליין ספגה הפסדים של כ-100 מיליון שקל בעקבות צניחה בדולר הקנדי, מטבע פעילותה העיקרי, שהכחידו חמישית מהונה העצמי (ההפסדים בשל החשיפה למטבע הקנדי נזקפים לקרן הון – ולא כחלק מדו"ח הרווח והפסד). גם ב-2014–2015 ביצועיה התפעוליים של סקייליין השקעות היו חלשים יחסית, כשב-2016 וב-2017 חל שיפור. עם זאת, החברה לא חילקה דיווידנדים בשנים האחרונות.

על רקע האכזבה מביצועיה, בשנתיים האחרונות יישמה סקייליין השקעות שינוי אסטרטגי משמעותי. החברה פנתה למימוש נכסים שאינם נדל"ן מניב ונכסים המניבים תזרימי מזומנים נמוכים, במטרה להפנות משאבים להשקעות שלפי הערכותיה יהיו רווחיות יותר. גם היום, סקייליין השקעות נסחרת בשווי הנמוך בכ-20% מהמחיר בהנפקה.

מנכ"ל מישורים, דניאל לבנטל, מסר: "אנו שמחים לבשר על ההבנות שהושגו עם קבוצת הכשרת הישוב בדבר סיום המחלוקת שליוותה אותנו במהלך התקופה האחרונה. מישורים מתנהלת לאורך השנים בשקיפות מלאה עם קבוצת הכשרת היישוב, כמו עם כל שותפיה העסקיים, ותמשיך כך גם בעתיד. הסכם פשרה זה מוציא את החברות לדרך חדשה וחיובית אשר תתרום להצלחת הפעילות של סקייליין ותאפשר לה להתמקד בפעילות העסקית של נדל"ן מלונאות מניב והמשך ביצוע עסקאות מוצלחות אשר תשרת את בעלי מניות החברה".

תומר כץ, סמנכ"ל השקעות ופיתוח עסקי בהכשרת הישוב: "אנחנו שמחים על ההסכם שהושג לאחר תהליך הגישור שהובלנו ושהסתיים לשביעות רצוננו. המהלך יביא להנזלת ההחזקה של הכשרת הישוב בסקייליין השקעות הציבורית. אנו בטוחים כי המהלך, יחד עם המהלכים העסקיים המבוצעים בסקייליין השקעות, יביאו להצפת ערך לכל בעלי מניותיה ובכלל זה להכשרת הישוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית