סוף עידן: בזק תחויב למכור קווים למתחרות - ומזהירה מפגיעה ברווחיות

משרד התקשורת הודיע אתמול לבזק כי תיאלץ ליישם את רפורמת השוק הסיטוני גם בשוק הטלפוניה, עם סיום ההקלות שניתנו לה במשך שנים בחסות המשרד בניהולו של פילבר

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר בזק שלמה רודב
יו"ר בזק שלמה רודבצילום: עופר וקנין
נתי טוקר
נתי טוקר

עידן ההקלות לבזק במשרד התקשורת חלף: החברה תחויב לאפשר למתחרותיה למכור את הטלפוניה שלה במתכונת של השוק הסיטוני - כך הודיע אתמול (ג') משרד התקשורת לבזק. בזק דיוווחה היום כי למהלך עשויות להיות השלכות משמעותיות על הכנסותיה, ובעקבות הפרסום יורדת כעת מנייתה בבורסה בכ-4%.

מדובר על יישום הרפורמה של השוק הסיטוני גם בשוק הטלפוניה, שהתעכבה במשך שנים בחסות משרד התקשורת בניהולו של פילבר. מאז 2015 פועל בישראל השוק הסיטוני באינטרנט, המאפשר לחברות המתחרות לבזק למכור את התשתית של בזק במתכונת של שוק סיטוני.

בזק אמורה היתה ליישם את אותה רפורמה בדיוק גם בשוק הטלפוניה, אחד התחומים הרווחיים ביותר שלה, ולאפשר למתחרות למכור קו טלפון של בזק. אלא שבזק טענה שוב ושוב כי מסיבות טכניות היא אינה יכולה ליישם את הרפורמה הזו בשוק הטלפוניה.

שלמה פילבר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורתצילום: מוטי מילרוד

ועדה שהוקמה במשרד התקשורת ב-2015, בראשות מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר אבי ברגר, קבעה כי בזק יכולה ליישם זאת, וברגר התכוון להטיל קנסות על בזק. אלא שאז נטל ראש הממשלה בנימין נתניהו את תפקיד שר התקשורת ולמנכ"ל מונה שלמה פילבר.

למרות החלטת בג"ץ בעניין, בתקופת פילבר התקבלה החלטה לדחות שוב ושוב את רפורמת השוק הסיטוני בתחום הטלפוניה. במקום זאת, סוכם כי באופן זמני יבוצע תהליך של מכירה חוזרת (Resale). בשיטה זו בזק מוכרת את כל הקו לחברות המתחרות, והיא שונה במעט מהמודל ההנדסי הקודם שהותווה ברפורמה, שלפיו לחברות החדשות היתה יותר אחריות על הקו. משרד התקשורת קבע כי במודל זה גובה ההנחה על הקו לעומת מחיר של בזק יהיה 40%. אלא שבפועל המהלך הזה לא צלח, ואף חברה לא פועלת בתחום המכירה החוזרת.

יישום הרפורמה נדחה שוב ושוב, אך כעת הודיע מנכ"ל משרד התקשורת הנכנס, נתי כהן, כי לא יאריך עוד את הארכה ליישום הרפורמה בשוק הסיטוני באמצעות הסכם הפשרה של מכירה חוזרת. המשמעות היא שהחל ב-1 באוגוסט בזק תחויב ליישם את הרפורמה כלשונה, ולאפשר למתחרות למכור את הטלפוניה שלה באופן שיפגע משמעותית בשורת הרווח שלה.

בזק דיווחה בהודעה כי היא צופה שלא תוכל לעמוד בלוח הזמנים שנקבע בהודעה, אך היא לומדת את ההודעה ובכוונתה לפנות למשרד לצורך מציאת פתרון לסוגיה. בבזק הודיעו כי "ביטול הסכם הפשרה ישפיע לרעה על תוצאותיה הכספיות, אך היא אינה יכולה להעריך בעת הזאת את היקף ההשפעה - שעלולה להגיע לכדי השפעה מהותית - היות שהדבר תלוי במשתנים שונים, ובהם הביקוש לשירות ורמות המחיר של מוצרים תחליפים הקיימים בשוק".

בניין בזק בירושליםצילום: אמיל סלמן

מקור הכנסה עיקרי

תחום הטלפוניה בבזק אמנם חווה שחיקה אטית, אך הוא עדיין מקור הכנסה מרכזי לקבוצה ומקור הרווח הגדול ביותר. ב-2017 הכניסה בזק 1.28 מיליארד שקל רק מפעילות הטלפוניה הקווית, מתוך הכנסות של 4.24 מיליארד שקל של כל פעילות בזק הקווית. בזק רושמת ירידה אטית במספר המנויים לקוי הטלפון שלה. בסוף 2017 היו לחברה 1.92 מיליון מנויים, לעומת 2.01 מיליון מנויים בשנה קודמת. ההכנסה של בזק ללקוח מתחום הטלפוניה נשחקה מעט ל-54 שקל בחודש.

בזק עצמה העריכה כי נכון לסוף 2017 היא החזיקה בנתח שוק של 53% משוק הטלפוניה בשוק הפרטי, וכ-72% משוק הטלפוניה במגזר העסקי. פעילות בזק בתחום הטלפוניה מפוקחת, והחברה מחויבת להיצמד למחירים שאותם קובע משרד התקשורת.

בעבודה כלכלית שביצע ב-2014 הרן לבאות, סמנכ"ל הכלכלה הקודם של משרד התקשורת, עם פרופ' ראובן גרונאו, נקבע כי הרווח העודף של בזק מתחום הטלפוניה הקווית מסתכם בכ-1.3 מיליארד שקל בשנה. רווחי בזק מהתחום נשחקו מאז באופן משמעותי אך זהו עדיין התחום הרווחי ביותר של החברה. לפי מודל התמחור של השוק הסיטוני המחיר אותו ישלמו המתחרות של בזק לחברה הוא 7 שקלים ובנוסף אגורה לכל דקת שיחה. המחיר לצרכן הסופי יהיה כמובן גבוה יותר אך רחוק מאוד מהמחיר כיום שעומד על 54 שקל בחודש. המשמעות: חיסכון לצרכנים שעשוי להגיע בטווח הרחוק למאות מיליוני שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות