עוד יום סוער לוונטייז: הבורסה שגתה בכותרת הדיווח - המניה זינקה ואז צנחה

בשל טעות של הבורסה נשמטה המלה ''עדכון'' מהדיווח של וונטייז, והכותרת סיפרה על השלמתה של מכירת המניות של בעלי השליטה לאולפן הסרטים דסילו ■ מניית וונטייז זינקה בתוך דקות ב-15%, אך נחלשה לאחר מכן ■ היום איבדה החברה 8% משווייה

גיא ארז
גיא ארז
וונטייז. דף הבית של אתר MUVIZ
וונטייז. דף הבית של אתר MUVIZצילום: אתר MUVIZ
גיא ארז
גיא ארז

יום שלישי היה יום סוער למניית וונטייז . דיווח של החברה לבורסה על עדכון מכירת המניות של בעלי השליטה לחברת הסרטים דסילו הזניק את המניה ב-15% בתוך דקות. אלא שבשל טעות אנוש של הבורסה, המלה "עדכון" לא נכללה בכותרת הדיווח, ומשמעותו היתה כאילו המכירה הושלמה. כחצי שעה לאחר מכן עודכנה הכותרת, ומניית החברה נפלה - אך לבסוף ננעלה בעליות נאות של 10%. היום איבדה המניה 8%.

כותרת הדיווח הראשונית הצביעה על "השלמת שלב א', מכירת מניות בעלי השליטה לאולפן הסרטים דסילו" ועל "העברת 3.5 מיליון מניות, המהוות 9% מההון". המשקיעים, שממתינים זה כמעט שלושה חודשים להודעה על השלמת מכירתן של מניות וונטייז, הגיבו בהתלהבות.

אמנם את הכסף, 5 מיליון דולר, יקבלו רק בעלי השליטה - המנכ"ל והיו"ר נעם יוספידיס (26.6%), דין סלומון (12.3%) ואורן לוי (9.4%) - אך למכירה יהיו השלכות חיוביות על מחיר המניה. המכירה שעליה סוכם משקפת למניית החברה מחיר של 1.41 דולרים (5 שקלים), בעוד מניותיה נסחרות לפי שווי של 1.2 שקלים בלבד. מהלך זה אמור להיות שלב ראשון בעסקה, ובשלב השני תרכוש דסילו את יתר המניות מבעלי השליטה. זאת, לאחר רישום למסחר של מניות דסילו המתעתדת, כביכול, להנפיק את עצמה בקרוב בניו יורק.

דיווח החברה לבורסה ביום שלישי, ב-12:14, הביא בתוך דקות לקפיצה של עד 15% במניה, שנסחרה עד אז בירידות קלות. ואולם כחצי שעה לאחר הדיווח, תיקנה אותו החברה, והכותרת שונתה ל"עדכון בדבר השלמת המכירה". המניה, שהחלה להיחלש עוד קודם לתיקון, מחקה בתוך דקות את העליות החדות - אם כי בהמשך חזרה לעלות, וסיימה את המסחר בקפיצה נאה של כמעט 10%.

נועם יוספידיס, מבעלי וונטייזצילום: עופר וקנין

לפי הדיווח העדכני, דסילו "מתקדמת עם ביצוע הצעדים להשלמת שלב א', ופנתה לחברת נאמנות ישראלית לשם הסדרת ההחזקה של המניות אותן היא רוכשת, וכן התקשרה עם בנק חבר בורסה בישראל. בהתאם לכך, הודיעה הרוכשת כי היא נזקקת לתקופה קצרה נוספת להשלמת שלב א' של העסקה, תוך שציינה כי היא מעוניינת להביא להשלמת שלב זה במועד הקרוב ביותר".

תצטרך להמשיך לגייס

במארס כבר הפתיעה וונטייז, המתמחה בפיתוח והפצת פלטפורמת תוכן וטלוויזיה רב־ערוצית על גבי האינטרנט (OTT), עם הסכם למכירת 9% ממניות החברה לדסילו לפי שווי חריג של 50 מיליון דולר - פי שישה משווייה בשוק באותה עת. בניגוד לדיווחים הקודמים, הפעם וונטייז ודיסלו לא ציינו דד-ליין לביצוע העסקה. נראה כי מדובר בצעד נכון מבחינתן, לאחר שלא עמדו בתאריכי היעד הקודמים שהציבו. באמצע אפריל הודיעה החברה כי ההמחאות כבר נמסרו לבעלי השליטה, וכי "עם הודעת הבנקים על פירעונן, יועברו בפועל שטרי המניות לידי הרוכשת". באופן תמוה, כחודש לאחר "מסירת הצ'קים", עידכנה וונטייז כי קיבלה הודעה מהרוכשת, שלפיה "הסיבות לעיכוב בקבלת הכספים נובעות מענייניים טכניים הקשורים לרוכשת בלבד". וונטייז הוסיפה כי הרוכשת ציינה במפורש שהיא "מחויבת באופן מלא לקיומה של העסקה, וכי היא פועלת לשחרור הכספים בתוך 14 ימים לכל היותר".

אך גם 14 ימים לאחר דיווח זה, הכסף כאמור לא הגיע. ביום ה-15, יום לאחר הדד-ליין, הודיעה וונטייז כי דסילו התכוונה ל-14 ימי עבודה. כדי להסיר ספק היא ציינה את התאריך המיועד, 4 ביוני. יום לאחר מכן (שלשום), כאמור, נשלח הדיווח שכותרתו שונתה.

היו"ר והמנכ"ל יוספידיס, ויתר בעלי השליטה, יכולים להתנחם בכך שהסכם המכירה חתום ואינו תלוי בביצועיה העסקיים של וונטייז. דו"חותיה לרבעון הראשון, מצביעים על שהפסדי החברה גדלו. וונטייז הפסידה 5.6 מיליון דולר בשלושת החודשים הראשונים של השנה, בדומה להפסדיה בכל 2017. החברה אמנם הגדילה את הכנסותיה מ-193 אלף דולר ברבעון הראשון של 2017 ל-440 אלף דולר ברבעון הראשון, אך היא ממשיכה להציג הפסד גולמי ותפעולי של 425 אלף דולר ושל 1.7 מיליון דולר בהתאמה.

הערת עסק חי שממשיכה לעטר את דו"חותיה של וונטייז, מדגישה כי החברה תידרש להמשיך לגייס הון - כפי שעשתה פעמיים בתקופה האחרונה. יהיו שיטענו כי את מיליוני הדולרים שיקבלו בעלי השליטה יש להשקיע בחברה שאותה ייסדו - למען עתיד וונטייז והציבור המושקע בה.

מוונטייז נמסר: "החברה מעבירה את תוכן הדיווחים המיידיים, אך איננה מנסחת את כותרתם. מיד עם פרסום ההודעה פנתה החברה לבורסה לשם הסבת תשומת הלב לכותרת, ולמיטב ידיעתנו הכותרת תוקנה על ידם באופן מיידי". הבורסה אישרה כי זו היתה טעות אנוש של אחד מעובדיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?