לפידות: אנטרופי שיתפה פעולה עם התכסיס של בעלי השליטה באיי.די.או

החברה בשליטת יעקב לוקסנבורג הגישה תביעה נגד בעלות השליטה בחברת הנדל"ן איי.די.או גרופ, בטענה שהליך מינוי הד"חצים בחברה נעשה באופן פגום ■ לפידות מבקשת מבית המשפט לקבוע כי המינוי בטל, משום שהומלץ על ידי אנטרופי, שפעלה בניגוד עניינים חמור

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעקב לוקסנבורג
יעקב לוקסנבורגצילום: סיון פרג'
יורם גביזון
יורם גביזון

מאבקו של יעקב לוקסנבורג, בעל השליטה בקבוצת לפידות, שמחזיקה ב–6% ממניות איי.די.או גרופ , עולה שלב. קבוצת לפידות רכשה בספטמבר 2017 נתח של 6.9% ממניותיה של איי.די.או גרופ, בתקווה להיות לשון המאזניים במאבק השליטה על החברה, שהתפתח בקיץ 2017 בין שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון, שהחזיקה ב–40% ממניות החברה, לקבוצה משותפת לקרן אפולו ולחברת דיון (Dune) של משה דיין, שהחזיקה ב–37% ממניות החברה.

התוכנית של לוקסנבורג השתבשה כששני הצדדים חתמו — כמה ימים לאחר הרכישה של קבוצת לפידות — על הסכם בעלי מניות ושליטה משותפת בנכס העיקרי של איי.די.או גרופ: אחזקתה ב–38% ממניות איי.די.או פרופרטיס, שנסחרת בגרמניה בשווי של 2 מיליארד יורו. מאז לוחץ לוקסנבורג על בעלי השליטה לרכוש את אחזקתה של קבוצת לפידות באיי.די.או גרופ.

חברת לפידות קפיטל, שבשליטת יעקב לוקסנבורג, הגישה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב המרצת פתיחה (דרך מהירה לניהול הליך משפטי ולדיון בתביעה שאין בה כתבי טענות, ואף ייתכן שלא יהיה בה הליך הוכחות) נגד שיכון ובינוי, חברת דיון, חברת המחקר והייעוץ למוסדיים אנטרופי, וחברות הביטוח הפניקס ומנורה.

לפידות מבקשת מבית המשפט לקבוע שההצבעות שנערכו באסיפה הכללית של איי.די.או גרופ בנוגע למינוי דירקטורים חיצוניים בטלות ומבוטלת, ולקבוע שאנטרופי נהגה בניגוד עניינים פסול, חמור וקיצוני, תוך הפרת הוראות דין והוראות רשות ניירות ערך. לטענת החברה, מצד אחד אנטרופי מייעצת לגופים המוסדיים הנמנים עם בעלי מניותיה של איי.די.או, ואמורים לייצג את האינטרס של בעלי המניות מהציבור, ומנגד, היא נשכרה בתשלום על ידי איי.די.או גרופ — ולמעשה על ידי בעלי השליטה בה — כדי להמליץ לבעלי המניות של איי.די.או באילו דירקטורים חיצוניים (דח"צים) לבחור.

פרויקט של איי.די.או בברליןצילום: איי די או

לפידות קפיטל, שהגישה את המרצת הפתיחה באמצעות משרד עורכי הדין אילן סופר, גיא וילף ואור פדלון, וכן עורך הדין שריג דמארי, מבקשת בנוסף מבית המשפט להצהיר ולקבוע שהצבעתם של כל בעלי המניות של איי.די.או, כולל המוסדיים — שהצביעו בהתאם להמלצה של אנטרופי על מינוי דח"צים — בטלה ומבוטלת; להצהיר ולקבוע שהצבעותיהן של הפניקס ומנורה בטלות ומבוטלות, משום שהן נגועות בעניין אישי בשל העסקה המיטיבה שביצעו עם בעלי השליטה; להצהיר ולקבוע שהמינוי של דח"צים בעקבות שתי ההצבעות הפסולות בטל ומבוטל; ולקבוע ולהורות שבמקום שתי ההצבעות הפסולות תכונס אסיפה כללית חדשה, שתבחר דח"צים באיי.די.או.

בבקשה נפרדת, לפידות מבקשת מבית המשפט להוציא צו מניעה זמני, שאוסר על הדח"צים שמונו בעקבות שתי ההצבעות הפסולות, לכהן כדירקטורים בחברה.

טובת הנאה?

התכסיס האסור שבו נקטו לכאורה בעלי השליטה היה מכירת מניותיה של החברה באופן מתואם לשני גופים מוסדיים, הפניקס ומנורה, תוך מתן הנחה של 7% על מחיר הבורסה של המניה כדי שיצביעו בהצבעת המיעוט לטובת בעלי השליטה. הם עשו זאת, לטענת לפידות, מבלי לדווח שקיבלו טובת הנאה מבעלי השליטה, ושיש להם עניין אישי בעקבות זאת.

שני הגופים, שרכשו כל אחד 2.5% ממניותיה של איי.די.או הצביעו במסגרת הצבעת המיעוט, תוך שימוש ב–5% ממניות החברה, ותמכו במועמדי בעלי השליטה באופן שסייע לבעלי השליטה לגבור על לפידות בהצבעה על מינוי דח"צים, מבלי שידווחו על העניין האישי שהיה להם בהצבעה. לפידות מדגישה כי אם הצבעתן של הפניקס ומנורה לא היתה נספרת, ההחלטה על מינוי דח"צים שהוצעו על ידי בעלי השליטה לא היתה עוברת.

לפידות מציינת שרק בזכות שני התכסיסים הפסולים שבהם נקטו, הצליחו איי.די.או ובעלי השליטה בה למנות שני דח"צים מטעמם. לדבריה, לפי עמדת רשות ניירות ערך, בעל מניות נגוע בעניין אישי אם רכש מניות במועד שבו ידע על כוונת החברה לבצע עסקה (מינוי דח"צים במקרה הנוכחי, י"ג) עם בעל השליטה, ורכש אותן בעסקה מחוץ לבורסה מבעל השליטה או מחברה שבשליטתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה