"הבנקים בישראל פחות יעילים ורווחיים מהבנקים בעולם"

מדו"ח שהגישה המפקחת על הבנקים עולה כי התשואות להון ולנכסים של הבנקים הישראליים נמוכות מהתשואות של בנקים מובילים באירופה ובארה"ב ■ "הרווחיות הנמוכה בישראל בולטת, במיוחד בהתחשב בכך שהבנקים הישראליים פועלים בסביבה כלכלית מיטבית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף של בנק הפועלים
סניף של בנק הפועליםצילום: דודו בכר

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, מפרסמת השבוע בחלקים סקירה המשווה בין ביצועי הבנקים הישראליים למקביליהם בחו"ל. מהסקירה עולה כי הבנקים בישראל פחות יעילים ורווחיים מבנקים בארה"ב ובאירופה. עם זאת, איכות האשראי של הבנקים הישראליים גבוהה מזאת של הבנקים ברוב מדינות אירופה, ודומה לאיכות האשראי הבנקאי בארה"ב.

"רווחיהם של הבנקים נשחקים עקב סביבת הריבית הנמוכה ואיכות האשראי הפגומה במדינות רבות בעולם (שאינה מאפיינת את הבנקים הישראליים); השינויים המבניים, הטכנולוגיים והצרכניים; והתגברות התחרות מצד גורמים מחוץ לענף. לכן, הבנקים נאלצים לנהל את פונקציית ההוצאה בדרך מושכלת יותר", כותבים מחברי הסקירה.

"התשואות להון ולנכסים (לאחר מס) של הבנקים הישראליים נמוכות מהתשואות בבנקים מובילים באירופה ובארה"ב. בדצמבר 2017 היתה התשואה לנכסים בישראל 0.6%, בעוד בבנקים מובילים באירופה היתה התשואה הממוצעת והחציונית 1% ו–0.9% בהתאמה.

"התשואה להון בבנקים הישראליים היתה 8.8% בעוד בבנקים בחו"ל היתה התשואה הממוצעת והחציונית 9.8% ו–9.4% בהתאמה".

הם מוסיפים: "הרווחיות הנמוכה בישראל בולטת בהתחשב בכך שהבנקים הישראליים פועלים בסביבה כלכלית מיטבית; בכושרם להניב תשואה מפעילות נושאת ריבית, המשתקף בכך שהמרווח הפיננסי בהם אינו שונה מהמרווח של בנקים רבים באירופה; ובהתחשב בכך שאיכות האשראי בהם טובה לאורך זמן מזו של הבנקים באירופה".

מוציאים יותר על שכר

לטענת בנק ישראל, הרווחיות הנמוכה יחסית נובעת מכך שהבנקים הישראליים נוטלים סיכון נמוך, מתאפיינים ביעילות נמוכה (יחס היעילות התפעולית הממוצע הוא 65%, לעומת 55% באירופה), ושיעור הוצאות השכר שלהם גדול לעומת בנקים אחרים. בישראל נכללות הוצאות מס השכר בהוצאות השכר, ובעולם בסעיף ההוצאות על המסים.

בבנק ישראל מסבירים כי הפערים ברווחיות יכולים לנבוע גם מהמגבלות הרגולטוריות והחוקיות החלות על תחומי העיסוק המותרים לבנקים. למשל, הבנקים בישראל אינם רשאים לעסוק בחיתום ושיווק ביטוח, בתיווך וייזום נדל"ן, ובעשיית שוק במניות, בעוד חלק מהבנקים בעולם עוסקים בכך.

בסקירה מציינים לטובה כי הסיכונים הנמוכים יותר שהבנקים הישראליים נוטלים ושפוגעים ברווחיות, גורמים דווקא לכך שאיכות האשראי שלהם גבוהה מזאת של הבנקים במרבית אירופה, ודומה לאיכות האשראי בארה"ב. נכון לדצמבר 2017, שיעור האשראי הפגום בישראל מסך תיק האשראי היה כ–1.3%, לעומת 4.7% בממוצע בבנקים מובילים באירופה.

תיקי האשראי של הבנקים הישראליים טובים יותר מאלה של הבנקים בחו"ל, גם כתוצאה מכך שתהליכי החיתום בישראל מחמירים יותר, ועל רקע המציאות הכלכלית הנוחה במשק המקומי, טוענים בבנק. גם הצעדים האקטיביים שנקטו הבנקים והפיקוח על הבנקים בתחום האשראי, ובראשם צמצום הריכוזיות באשראי, והקטנת החשיפה ללווים גדולים וממונפים, סייעה לשיפור איכותם של תיקי האשראי.

לא סוגרים די סניפים

חדוה בר, המפקחת על הבנקיםצילום: עופר וקנין

אחד המאפיינים הבולטים של מהלכי ההתייעלות שביצעו הבנקים הישראליים בשנים האחרונות הוא סגירתם של יותר מ–100 סניפים. עם זאת, זהו קצב נמוך יותר לעומת הנעשה בשאר המדינות המוזכרות.

שיעור הסניפים שנסגרו בישראל ב–2011–2016 הוא 6% מכלל הסניפים, בעוד באירופה ובארה"ב נסגרו 18% מהסניפים. רק בלוקסמבורג וסלובקיה נפתחו יותר סניפים מאשר נסגרו באותה תקופה. בקפריסין, אסטוניה ולטביה שיעור הסניפים שנסגרו היה יותר מ–40%.

למרות ההבדל בקצב סגירת הסניפים, בסקירה מצוין כי היקף השימוש של הלקוחות בערוצים הדיגיטליים של הבנקים דומה לזה של הלקוחות באיחוד האירופי.

מחלקים יותר דיווידנדים

על רקע השליטה של הבנקים בתחום האשראי למשקי הבית, בחנו בפיקוח על הבנקים את המרווח הפיננסי (הפער בין הריבית שמשלמים הבנקים על הפיקדונות, לריבית שהם גובים על האשראי) בישראל, שהיה 2.1% ב–2017 — בדומה לממוצע במדינות האיחוד האירופי ובארה"ב. החציון בעולם הוא 1.9%.

סוגיה נוספת שצוינה בסקירה היא חלוקת הדיווידנד בידי הבנקים. לאחר שפתרו את בעיות ההון שעמן התמודדו בשנים האחרונות, וחזרו לצמוח בתיקי האשראי, הבנקים הישראליים הגדילו את הדיווידנדים שהם מחלקים לבעלי המניות, שהגיעו בחלק מהבנקים ל–40% מהרווח הנקי. מהסקירה עולה כי שיעור הדיווידנד מהרווח של הבנקים היה 21% בממוצע ב–2017, לעומת 36% בממוצע בבנקים מובילים בעולם.

"שיעור הדיווידנד נמצא במגמת עלייה, מאחר שהבנקים מתכנסים ליעדי ההון והנזילות הרגולטוריים, והפיקוח על הבנקים התיר לרובם להגדיל את שיעור החלוקה", כותבים בפיקוח על הבנקים. במערכת הבנקאות מעריכים כי שיעור חלוקת הדיווידנד יתקרב לשיעור הממוצע בעולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"