תשואות קרנות הפנסיה: מי מוביל - ומי הגיע למקום האחרון?

אפריל היה חודש חיובי לקרנות הפנסיה, עם תשואות של 0.7%–1.5% ■ הקרן של הפניקס בראש התשואות ב–2018, וזאת של אלטשולר שחם מובילה בטווח הארוך יותר ■ מנהל חטיבת ההשקעות במגדל: "בתיקים שלנו היו פחות נכסים לא סחירים, וזה פגע בהם. החלטנו להגדיל את הרכיב הזה"

נועם בר
נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערימות של עשרות אגורות
צילום: אורן זיו
נועם בר
נועם בר

קרנות הפנסיה נהנו באפריל מתשואות חיוביות של 0.69%–1.22%. בהתאם למודל הצ'יליאני, שהוכנס בחיסכון לפנסיה בישראל לפני כשנה וחצי, רמת הסיכון יורדת עם העלייה בגיל החוסכים. קרנות הפנסיה מחויבות ליצור כמה מסלולי השקעה לטווחי גילאים שונים. בכתבה זו אנחנו עוקבים אחרי המסלולים העיקריים המקיפים את מרבית החוסכים: מסלול לבני 50 ומטה ומסלול לבני 50–60.

בבדיקת תשואות אפריל במסלול לבני 50 ומטה, בולט בית ההשקעות פסגות עם התשואה הגבוהה ביותר של 1.22%; ואילו בתשואות המצטברות מתחילת 2018 מובילה קרן הפנסיה של הפניקס עם תשואה מצטברת של 1.52%. בחתך זה, פסגות ממוקם בחצי התחתון של הטבלה עם תשואה מצטברת של 0.5% בלבד.

בפסגות אומרים שאחד הגורמים שעזרו להם באפריל הוא הגדלת החשיפה לשוקי המניות באירופה על חשבון ארה"ב. באפריל הניבו מדדי המניות המובילים באירופה תשואות של 4%–7%, בעוד בארה"ב הניבו מדדי המניות המובילים תשואות אפסיות.

קרן הפנסיה של פסגות היא אחת הקרנות הקטנות בענף, ובבית ההשקעות מציינים כי הם עושים מאמצים בחודשים האחרונים להגדלת הנכסים הלא סחירים בקרן, עם דגש על השקעה בקרנות פרייבט אקוויטי.

משקיעים יותר בקרנות פרייבט אקוויטי

במגדל ביצעו באחרונה שינויים בתיק ההשקעות כדי לתקן חולשה שהיתה להם. בשיחה עם TheMarker אמר אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, כי זוהתה בתיקי ההשקעות של החברה חולשה בחלק הלא סחיר של ההשקעות. לדבריו, "החלק שאינו סחיר היה נמוך בחלק מהתיקים, והדבר השפיע על התשואות. לכן החלטנו להגדיל את החשיפה להשקעות לא סחירות". לדבריו, בשנה האחרונה ביצעה מגדל יותר ויותר השקעות בקרנות פרייבט אקוויטי כדי לתקן את החולשה, ובאפריל אכן אחת ההשקעות הללו נשאה פרי. לאחר שיערוך ההשקעה היא תרמה משמעותית לתשואות.

בטווח ארוך יותר של 12 חודשים מובילה קרן הפנסיה של אלטשולר שחם עם תשואה של 8.82%. את הטבלה סוגרת גם כאן קרן הפנסיה של הלמן אלדובי עם תשואה של 5.73% בלבד.

במסלול הקצת יותר סולידי לגילים 50–60 מובילה קרן הפנסיה של מיטב דש את תשואות אפריל ואת התשואות המצטברות מתחילת 2018. באפריל הניבה הקרן של מיטב דש תשואה של 1.01% ומתחילת השנה 1.16%. גם כאן תופס הלמן אלדובי את המקום האחרון בתשואות ל–12 החודשים האחרונים עם תשואה של 4.43%. קרן הפנסיה של אלטשולר שחם ממוקמת במקום הראשון עם תשואה של 7.26%.

ההבדל בין המסלולים בקרן פנסיה הוא היקף החשיפה המנייתית ושיעור האג"ח המיועדות מבטיחות התשואה שמנפיקה המדינה. ככל שהמסלול נועד לאוכלוסייה מבוגרת יותר הקרובה לגיל הפנסיה, כך גדל שיעור האג"ח המיועדות בו על חשבון הקטנת החשיפה המנייתית ואג"ח שנסחרות בשוק.

חיסכון לפנסיה הוא חיסכון לטווח ארוך מאוד, ולכן נכון לבדוק אותו גם לאורך זמן של שנים. בשל כניסת המודל הצ'יליאני לפני שנה וחצי לתוקף, נכון לעכשיו רוב המסלולים לא צברו תקופה של שלוש שנים. לכן לא ניתן עדיין לבצע השוואת תשואות לטווח זמן זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות