לאומי קארד הגדילה את ההלוואות, אך בניגוד ליעדי חוק שטרום - העלתה ריביות

בעקבות העלאת הריביות והגדלת האשראי - הצליחה לאומי קארד למזער את הנזק הכספי מאובדן השותפות עם שופרסל ולהגדיל את הרווח ברבעון ב-18% ל-52 מיליון שקל ■ בקרוב יתקבלו הצעות ראשוניות לרכישת החברה, שאחריהן יחליט לאומי אם למכור או להנפיק אותה בבורסה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפליקציית לאומי קארד
אפליקציית לאומי קארדצילום: ללא קרדיט

חברת לאומי קארד סיימה את הרבעון הראשון של 2018 עם רווח נקי של 52 מיליון שקל — צמיחה של 18% לעומת הרבעון המקביל. התוצאות האלה נרשמות בתקופה רגישה, שבה ענף כרטיסי האשראי עובר טלטלות, הנובעות מיישומו של חוק שטרום. הן גם מגיעות זמן קצר לפני שבנק לאומי יקבל החלטה אם להתקדם בהליך המכירה של לאומי קארד, או לבצע הנפקה של מניותיה בבורסה.

לאומי דורש עבור לאומי קארד מחיר המגלם לחברה שווי של 2.5–3 מיליארד שקל, לעומת הון עצמי של 1.9 מיליארד שקל. בחירת המסלול שלפיו תתבצע הפרידה מלאומי קארד, שחייבת להסתיים עד תחילת 2021, תהיה תלויה בהצעות שיתקבלו מהרוכשים. ההצעות יושפעו גם מהשאלה אם לאומי קארד תצליח להגיע עם בנק לאומי להסכם חדש לתפעול והנפקה של כרטיסי אשראי בנקאיים, שיביא לכך שגם אם ההכנסות בגין הפעילות הזאת עם לאומי יקטנו, ההכנסות בגין ההסכמים החדשים עם הפועלים ודיסקונט יפצו על כך.

התוצאות הושגו אף שלאומי קארד איבדה את אחד הנכסים המהותיים שלה — מועדון לתפעול והנפקה של כרטיסי אשראי שופרסל, שחברה למתחרה כאל. הרבעון הראשון השנה היה אחד הרבעונים הבודדים בשנתיים האחרונות שבהם לאומי קארד הציגה רווח נקי גבוה יותר מזה של כאל, שאף שרשמה גידול נאה בהיקף הפעילות, והוצאות שיווק ותפעול גבוהות מאוד — כדי לשמר ולגייס את לקוחות למועדון שופרסל פיננסים. כך, לפחות בינתיים נראה כי לאומי קארד מצליחה למתן את הנזקים מאובדן מועדון שופרסל.

האתגר הגדול של בנק לאומי ולאומי קארד הוא לשכנע רוכשים כי באמצעות חבירה למועדונים אחרים, כמו זה של פוקס, שבהם ההכנסות והרווחיות בגין מתן הלוואות יגדלו — לאומי קארד תצליח להתגבר על אובדן מועדון שופרסל פיננסים. במקביל לכך, לאומי קארד נאבקת בשופרסל בזירה המשפטית כדי לקבל את התמורה שהיא טוענת שמגיעה לה, 100–120 מיליון שקל מהפרת ההסכם לטענתה.

עיקר השיפור בתוצאות של לאומי קארד הושג כתוצאה מגידול ניכר בהיקף הפעילות במתן אשראי צרכני ללקוחות פרטיים ולעסקים קטנים. תחומים אלה נשלטים בידי הבנקים, אך הנוכחות של חברות כרטיסי אשראי בהם תגדל בשנים הקרובות. הדבר בא לידי ביטוי בקפיצה של 33% בהכנסות ריבית נטו ברבעון הראשון של השנה ל–68 מיליון שקל.

תיק האשראי הצרכני של לאומי קארד, שהוא הגבוה מבין שלוש חברות כרטיסי אשראי, הסתכם בסוף מארס 2018 ב–5.46 מיליארד שקל — עלייה של 16% לעומת הרבעון המקביל.

אחרי שבמשך שנים תיק האשראי הצרכני של לאומי קארד היה מוטה למתן הלוואות לרכישת רכב (כשליש מהתיק) בריביות נמוכות, החברה משנה בשנה האחרונה את תמהיל התיק שהופך להיות מסוכן יותר, אך בינתיים גם רווחי יותר. הדבר בא לידי ביטוי בכך שתיק האשראי לכלי רכב של לאומי קארד ירד ברבעון הראשון לעומת הרבעון המקביל ל–1.55 מיליארד שקל, כשמגמת הירידה צפויה להימשך. במקביל, תיק האשראי לעסקים קטנים של לאומי קארד עלה ב–78% לעומת הרבעון המקביל ל–160 מיליון שקל.

מנכ"ל מקס, רון פאינרוצילום: מוטי מילרוד

הריבית הממוצעת טיפסה במארס ל–8.6%

השינוי בתמהיל האשראי הביא גם לכך שהריבית הממוצעת שגבתה לאומי קארד מלקוחותיה הפרטיים עלתה מ–6.1% בסוף מארס 2017 ל–6.8% בסוף מארס 2018 (חישוב רבעוני). אמנם לאומי קארד עדיין גובה מלקוחותיה את הריבית הנמוכה מבין שלוש החברות. אך הפערים הולכים ומצטמצמים. כך, במארס גבתה לאומי קארד מלקוחותיה ריבית ממוצעת של 8.6%. העלאת הריביות הזו מצטרפת לגידול בעמלות לבעלי עסקים שביצע ישראכרט, ומנוגדת ליעדים המקוריים של ועדת שטרום לגידול בתחרות בשוק האשראי, שאמורה להביא לירידה בריביות שמשלמים הצרכנים.

ההוצאות להפסדי אשראי של לאומי קארד ממשיכות להיות נמוכות בענף, אך הן עלו ברבעון הראשון ב–60% ל–27 מיליון שקל. זאת בעיקר בשל הפרשה חשבונאית בגין רכישה של נתח של כמה מאות מיליוני שקלים מתיק האשראי המשותף עם חברת מימון ישיר.

חג פסח, שחל השנה ברבעון הראשון, בצד גידול בהיקף הפעילות — סייעו ללאומי קארד להציג עלייה של 5.6% בשימוש בכרטיסי האשראי (מחזור הנפקה) לעומת הרבעון המקביל ל–20.2 מיליארד שקל.

היקף השימוש בכרטיסים החוץ־בנקאיים של החברה גדל ברבעון הראשון ב–5% ל–5.2 מיליארד שקל. עם זאת, מספר הכרטיסים החוץ־בנקאיים התקפים של לאומי קארד ירד ב–12 חודשים אחרונים ב–80 אלף ל–936 אלף — ירידה של 8%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"