מתחרה חדשה בענף הביטוח: חברת ליברה תציע ביטוחי רכב ודירה באינטרנט

ליברה מצטרפת לחברות הביטוח הדיגיטליות אולברייט של גיל יניב ו-WESURE של אמיל וינשייל - שאמורות גם הן להתחיל לפעול בקרוב

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתי אלישקוב
אתי אלישקובצילום: אבי מועלם
אסא ששון
אסא ששון

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון העניקה היום (ד') אישור פעולה לחברת הביטוח הדיגיטלית ליברה. החברה, שהוקמה על ידי אתי אלישקוב, לשעבר מנכ"לית חברת הכשרה ביטוח, אמורה להתחיל לפעול בקיץ הקרוב. בשלב הראשון היא תציע ביטוח רכב ודירה - ובהמשך מוצרי ביטוח נוספים. ליברה מצטרפת לחברת הביטוח הדיגיטלית אולברייט שהקים גיל יניב ולחברת WESURE של אמיל וינשייל - שאמורות להתחיל גם הן לפעול בקרוב.

בליברה מציינים כי פעילותה נשענת על שלושה עוגנים: דיגיטציה אמיתית ומלאה, כך שהלקוח יכול לקבל את כל השירותים הביטוחיים באינטרנט - משלב הרכישה ועד תשלום על תביעה; פרסונליזציה מתקדמת המאפשרת הוזלת מחירים עבור קבוצות אוכלוסייה מגוונות; והכרה בתרומתם של מבוטחי החברה לרווחיותה ושיתופם ברווחי החברה.

כל השלושה - גיל יניב, אמיל וינשייל ואתי אלישקוב מנסים לחקות את המודל של חברת הביטוח הדיגטלי למונייד. למונייד היא חברת ביטוח ישראלית הפועלת בארה"ב, מ–2015. החברה פיתחה מוצר טכנולוגי-צרכני בתחום הביטוח, הפועל במודל של עמית לעמית (p2p). התפעול, החל ברישום ועד הגשת התביעה, נעשה דרך אתר החברה או באפליקציה בסמארטפון.

הפלטפורמה של למונייד פועלת בעזרת בוטים (תוכנות המיועדות לאסוף מידע או לבצע פעולות בדרך של חיקוי משתמש רגיל) ומודלים של למידת מכונה. בחברה מציינים כי הבוט, שעמו נמצא הצרכן בקשר, יכול לשלם למבוטח ללא התערבות אדם. בספטמבר 2016 החלה החברה לפעול באופן חוקי כחברת ביטוח במדינת ניו יורק, כשהיא מספקת פוליסת ביטוח דירה ותכולה לשוכרי דירות ובעלי דירות.

נכון להיום, למונייד מחזיקה בכ-50% משוק הביטוח הראשוני בתחומיה. למונייד מתגאה בכך ששילמה תביעה ללקוח בתוך שלוש שניות מרגע הגשתה — בהליך שכלל את בדיקת הפוליסה, הזכאות של המבוטח וביצוע בדיקות אי-הונאה של המבוטח.

המודל של למונייד קסם לסלינגר, ולמרות הפצרותיה שהחברה תתחיל לפעול בישראל, למונייד מבססת כרגע את פעילותה בחו"ל. לוואקום הזה נכנסים יניב, ווינשל ואלישקוב. ההחלטה שעברה בכנסת, המקלה על כניסתן של חברות ביטוח לשוק — אמורה לתת להם רוח גבית.

תקנות ההון העצמי פחתו - אך יש עוד מכשולים

כיום, כדי לקבל רישיון מבטח בתחום הביטוח הכללי, נדרש המבקש להציג הון עצמי של 59 מיליון שקל, ואילו בתקנות החדשות הוא יידרש אך ורק להון של 10 מיליון שקל. בתחום ביטוח החיים, נדרשו החברות עד כה להציג הון עצמי של 52 מיליון שקל, לעומת התקנות החדשות, שדורשות הון עצמי של 15 מיליון שקל. חברה שעוסקת בתחום ביטוח חיים וכללי נדרשה עד כה להציג הון של 89 מיליון שקל, ובעקבות התקנות החדשות יידרשו אותן חברות הון עצמי של 25 מיליון שקל בלבד.

כניסתן של חברות ביטוח דיגיטליות לישראל יכולה להכניס חדשנות ושינוי לתחום הביטוח, שקופא על שמריו כבר שנים רבות. חברות ביטוח רבות בעולם עוקבות אחרי למונייד והשפעתה על תחום הביטוח. בגיוס ההון האחרון שלה, בהובלת התאגיד היפני סופטבנק, היא גייסה 120 מיליון דולר. בגיוס השתתפו רוב המשקיעים בחברה, בהם גוגל ונצ'רס, חברות הביטוח אליאנץ (Allianz) ו–XL, וקרן ההון סיכון הישראלית אלף. בלמונייד לא מסרו מהו שווי החברה בגיוס, אולם הוא מוערך ביותר מחצי מיליארד דולר.

לטענת מקימי למונייד, החברה תתקשה לפעול בישראל, שכן המידע והסטטיסטיקה שמאפשרים לה לתמחר את הפוליסות באופן נכון בארה"ב לא נגישים בישראל. עם קושי זה ייאלצו השלושה להתמודד.

אולם יש כאן מכשלה נוספת — היעדרם של סוכני הביטוח; חברות דיגיטליות הופכות את ערוץ ההפצה של סוכן הביטוח למיותר. הסוכנים, שמרביתם פועלים כיום יותר כאנשי מכירות ופחות כמומחים, ינסו לבלום את המגמה החדשה.

וינשייל צפוי בזמן הקרוב גם לקבל אישור מבטח בתחום הביטוח הכללי ובהמשך גם לתחום ביטוחי החיים והבריאות. WESURE התקשרה עם קבוצת הענק NTT היפנית לשיתוף פעולה אסטרטגי בתחום פיתוח מערכות דיגיטאליות מתקדמות לליבת עסקי הביטוח, בנוסף היא צרפה לשורותיה את פיני שחר, 39, שכיהן כסגן בכיר לממונה על שוק ההון, ומילא שורה של תפקידים בכירים ברשות. בין השאר, היה שחר אחראי על תחום הטכנולוגיות, אכיפה, ביקורת, ביטוח משנה ועוד.

שחר ימונה ב-WESURE למנהל תחום הדיגיטל, שירות ומימוש זכויות מבוטחים. מינוי נוסף הוא של אלון ברזלי, 47, שמונה למנהל תחום הביטוח הכללי בחברה. ברזילי פרש לאחרונה מחברת הביטוח הראל לאחר 15 שנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?