הוצאות שיווק וגידול בהפרשות הקטינו ב-42% את הרווח הנקי של כאל

הירידה ברווח מגיעה למרות המשך הצמיחה בפעילות החברה והחברה הבת דיינרס ישראל, ונובעת בעיקר מהוצאות הקשורות בגיוס ושימור לקוחות מועדון שופרסל פיננסים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כרטיסי אשראי
כרטיסי אשראי צילום: בלומברג

חברת כאל שבשליטת הבנקים דיסקונט (72%) ו הבינלאומי (28%) פתחה אתמול (א') את עונת הדו"חות של חברות כרטיסי האשראי לרבעון הראשון של 2018. כאל סיימה את הרבעון עם רווח נקי של 29 מיליון שקל – ירידה של 41.6% לעומת הרבעון המקביל ב-2016. היו אלה הדו"חות האחרונים של מנכ"ל כאל דורון ספיר, שמסיים קדנציה של 5.5 שנים ועובר בחודש הבא לשמש מנכ"ל ב מגדל ביטוח , והוא יוחלף על ידי לוי הלוי, המשמש כיום סמנכ"ל טכנולוגיות ותפעול בכאל.

הירידה ברווח מגיעה למרות המשך הצמיחה בפעילות החברה והחברה הבת דיינרס ישראל, שהנה מותג מונופוליסטי בתחום הסליקה של מותג מסוג דיינרס, ונבעה בעיקר מגידול של כ-50-30 מיליון שקל בהוצאות השיווק והתפעול של כאל - שהיו קשורות בגיוס ושימור לקוחות המועדון שופרסל פיננסים. זאת לאחר ש שופרסל סיימה בתחילת 2018 שותפות של יותר מ-10 שנים עם לאומי קארד בניהול ותפעול מועדון כרטיסי האשראי שופרסל פיננסים, וחברה אל כאל.

בדו"חות מציינת כאל כי הצליחה לגייס יותר מ-300 אלף לקוחות. בעקבות כך, נכון לסוף הרבעון הראשון של 2018 היו לה כ-3 מיליון כרטיסים תקפים - גידול של 19% לעומת הרבעון המקביל.

מתוך זה, מספר הכרטיסים החוץ בנקאיים של כאל הוא כ-1.3 מיליון – עליה של 40.1% לעומת הרבעון המקביל. היקף השימוש בכרטיסי אשראי של כאל (כולל של מותג דיינרס) הסתכם ברבעון הראשון של 2017 בכ-21.5 מיליארד שקל - גידול של כ-14% לעומת הרבעון המקביל.

לפי חוק שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאית, נקבע שהפועלים ולאומי מחוייבים להיפרד מהחזקותיהם בחברות כרטיסי האשראי ישראכרט ולאומי קארד עד לתחילת 2021, בעוד כאל תישאר בשליטת דיסקונט לפחות עד לתחילת 2021.

כך נוצר מצב שדווקא כאל, שתישאר בשליטת הבנקים ותיהנה מנגישות למקורות מימון מוזלים, מחזיקה בכמות הגדולה ביותר של כרטיסי אשראי חוץ-בנקאי.

תיק האשראי הצרכני ללקוחות פרטיים של כאל שמר על יציבות מתחילת השנה, והוא הסתכם נכון לסוף מארס 2018 בכ-4.3 מיליארד שקל. כאל ממשיכה לגבות מלקוחותיה הפרטיים את הריבית הגבוהה בענף - 10.7% לעומת 10.8% בסוף 2017. הריבית הגבוהה מתורגמת להכנסות מימון של 111 מיליון שקל - צמיחה של 9.4% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

עם זאת, ההוצאות להפסדי אשראי של כאל גדלו ברבעון הראשון בכ-46% לעומת הרבעון המקביל, ל-40 מיליון שקל. חלק מהגידול נבע מהגדלת מסגרות האשראי שניתנו ללקוחות.

בעקבות הדו"חות ציין ספיר כי "להשקה המוצלחת של מועדון שופרסל הייתה השפעה מהותית על תוצאות הרבעון. מצד אחד שיפור חד בפרמטרים העסקיים, ומצד שני גידול משמעותי בהוצאות המהוות השקעה במנוע צמיחה. אנו מרוצים מאוד מהשותפות והסינרגיה עם הנהלת שופרסל, ומקצב ההתפתחות של המועדון החדש. בנוסף, אנו ממשיכים ביישום הלכה למעשה של רפורמת שטרום, וכבר במהלך הרבעון הראשון התחלנו בהערכות למתן שירותי תפעול, והנפקת כרטיסי אשראי ללקוחות בנק לאומי ובנק הפועלים, שיתוף פעולה שיהווה מנוע צמיחה מרכזי נוסף לשנים הקרובות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"