השיפור במצלאוי: מידרוג מעלה את דירוג האשראי בשתי דרגות – באופק "יציב"

לאחר שהשלימה גיוס של 70 מיליון שקל סדרת אג"ח חדשה (ה'), מצלאוי הודיעה על פירעון מוקדם ומלא ביוזמת החברה של איגרות החוב מסדרה ד', בהיקף של יותר מ-40 מיליון שקל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

חברת מידרוג הודיעה על העלאת דירוגן של אגרות החוב סדרות ג' ו- ד' של חברת מצלאוי , בשליטתו של סמיר מצלאוי (48%), מרמה של Ba1 לרמה של Baa2. כמו כן הודיעה מידרוג כי היא משנה את אופק הדירוג ל"יציב". מדובר בהעלאה של 2 דרגות דירוג. במקביל הודיעה מצלאוי על פירעון מוקדם מלא ביוזמת החברה של איגרות החוב מסדרה ד', בהיקף של יותר מ-40 מיליון שקל.

סמי מצלאויצילום: עודד קרני

העלאת הדרוג של מצלאוי וייצוב האופק נובעים, לטענת מידרוג, מכמה מהלכים ועסקות שאותן ביצעה החברה במהלך חצי השנה האחרונה, אשר הובילו לשיפור בפרופיל העסקי והפיננסי של החברה. בין המהלכים שביצעה החברה – מכירת מניות החברה הבת אבן השוהם, המחזיקה במתחם כורזין, עסקה שהושלמה בינואר השנה.

בפברואר 2018 הנפיקה מצלאוי סדרת אג"ח חדשה, סדרה ה׳, בסכום של 70 מיליון שקל. ובמארס ביצעה הנפקה נוספת של אג"ח ה' באמצעות הצעת רכש חליפין לסדרות ג' וד', כך שיתרת אגרות חוב סדרה ה', שנסחרת בתשואה לפדיון של 5.9%, הינה 115 מיליון שקל. לפי מידרוג, הצלחת גיוס האג"ח תורמת לנזילות החברה, להשטחת לוח הסילוקין והתאמתו למועדי קבלת התזרים בגין הפרויקטים בתחום הייזום למגורים ונגישות החברה למקורות מימון וליכולת פירעון החוב.

כלכלני מידרוג הדגישו כי בשנתיים האחרונות חל שיפור משמעותי ביחסי האיתנות של מצלאוי - בין היתר, לאור הזרמת ההון שבוצעה במהלך 2016 והפירעון שוטף של אג"ח והלוואות מבנקים, וכן מימוש מתחם כורזין אשר הביא לקיטון בחוב הפיננסי ולפירעון הלוואה פרטית שנטלה החברה. במידרוג ציינו לחיוב את יתרת הנזילות בהיקף של כ-60 מיליון שקל, שמיועדת לפירעון מוקדם של סדרת אג"ח ד׳, ולפירעון יתרת סדרת אג"ח ג'.

בנוסף לכך ציינו במידרוג את העובדה כי למצלאוי קיימים נכסים מניבים אשר חלקם ללא חוב, וחלקם עם שיעור LTV של כ-50%, המייצגים גמישות נוספת, גם במימוש הנכסים או מימון מחדש במידת הצורך. כמו כן, רווחיות החברה נמצאת במגמת שיפור, כתוצאה ממהלך של התייעלות הכולל ירידה בהוצאות המטה, לפי מידרוג.

עם זאת, בחברת הדירוג ציינו לשליליה כי את היקף הפעילות הנמוך של מצלאוי וריכוזיות פרויקטים ש"משליכים לשלילה על פרופיל הסיכון". כמו כן, במידרוג מנו כמה גורמים שעשויים להביא להפחתת דירוג: חלוקת דיווידנדים, שיש בה כדי לפגוע באיתנות הפיננסית ובנזילות; עיכוב משמעותי בהתחלת פרויקטים חדשים ו/או קצב מכירות נמוך לאותם פרויקטים; ואי-ביצוע פדיון סדרות האג"ח ד' ו-ג' בהתאם למתווה שהוצג, תוך אי-שמירה על כרית המזומנים המיועדת לכך.

מצלאוי, שנסחרת לפי שווי של כ-80 מיליון שקל, עוסקת בפרויקטים של פינוי-בינוי, קבלנות ונדל"ן מניב. ב-2015 נקלעה מצלאוי למצוקה תזרימית, לאחר שקצב התקדמות הפרויקטים הנדל"ניים ומסירת הדירות לא הלמו את לוח הסילוקין לחובותיה, ומנעו מהבנקים לשחרר כספים מחשבונות הליווי. הקשיים התזרימיים אילצו את מצלאוי לממש נכסים, להעניק לחברה הלוואות גישור, ולהכניס כשותף (36.75%) את המשקיע אליהו קנפלר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי