עסקת ענק: פרוטרום הישראלית נמכרת ב-7 מיליארד דולר

יצרנית תמציות הטעם והריח השישית בגודלה בעולם תימכר ל-IFF האמריקאית בעסקת מזומן ומניות, ובעלי המניות של פרוטרום יחזיקו ב-18.6% מהחברה הממוזגת ■ IFF, שתירשם למסחר בבורסה בת"א, יורדת ב-6.4% במסחר המוקדם

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל פרוטרום, אורי יהודאי
מנכ"ל פרוטרום, אורי יהודאיצילום: דודו בכר
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת פרוטרום, יצרנית תמציות הטעם והריח ה-6 בגודלה בעולם והחברה ה-7 בגודלה בבורסה, נמכרת תמורת 6.4 מיליארד דולר לענקית תמציות הטעם והריח IFF האמריקאית, ושווי פעילות של 7.1 מיליארד דולר לפרוטרום, בהתחשב בחוב פיננסי נטו של 700 מיליון דולר של פרוטרום.

IFF תשלם לבעלי מניותיה של פרוטרום 71.19 דולר במזומן, ותקצה 0.249 מניה לכל מניית פרוטרום. התמורה משקפת מחיר של 106.25 דולר למנית פרוטרום, כלומר 386 שקל למניה. מחיר זה מבטא פרמיה של 13.1% על מחירה הממוצע של מניית פרוטרום ב-30 ימי המסחר האחרונים, ופרמיה של 11.6% על מחיר המניה של פרוטרום בתום המסחר אתמול. עם זאת, הפרמיה האפקטיבית גבוהה יותר, שכן מניית פרוטרום עלתה ב-8% מהיום שבו פורסמה הידיעה על מגעים לרכישתה של פרוטרום על ידי ,IFF ועד אתמול.

רכיב המניות מהתמורה הכוללת בעסקה גבוה יחסית ומגיע ל-33%, וזוהי כנראה הסיבה לתגובה המאופקת של מניית פרוטרום בבורסה – עלייה של 2.5% בלבד. יתרה מזו, נוכח העובדה ש-,IFF הנסחרת בשווי של 11.2 מיליארד דולר, בולעת חברה לפי שווי של 6.4 מיליארד דולר והדילול הצפוי לבעלי מניותיה של ,IFF מעלים את הסבירות שמניית IFF תרד לפחות בטווח הקצר, כפי שהיא אכן יורדת ב-6.4% במסחר המוקדם.

הרכיב הגבוה של מניות בעסקה התחייב ממבנה ההון של ,IFF שנושאת על גבה חוב פיננסי נטו של 1.7 מיליארד דולר, שמממן 42% מנכסיה של החברה האמריקאית. זוהי גם הסיבה ש-IFF מתכננת לגייס 2.2 מיליארד דולר כדי לממן את העסקה.

עם השלמת העסקה תיהפך פרוטרום לחברה בת בבעלותה המלאה של ,IFF ובעלי מניותיה יחזיקו ב-18.6% ממניות IFF, כשבעל השליטה בפרוטרום, ג'ון פרבר, יחזיק ב-7.4% ממניות FFI.

על פי תנאי המיזוג, התחייבה IFF לשמור על פעילותה של פרוטרום בישראל בהיקף הנוכחי למשך שלוש שנים לפחות. IFF תירשם למסחר בבורסה בתל אביב במתכונת של רישום כפול, ותפעל לרישום המניות שיוקצו לבעלי מניות פרוטרום בבורסה של ניו יורק, עובדה שתקל עליהם למכור אותן.

רישומה למסחר של IFF בבורסה בתל אביב היא חדשות טובות לבורסה, שכן שווי השוק של החברה המאוחדת צפוי להיות השני בגודלו בבורסה לאחר טבע .

IFF לא התחייבה להיסחר בבורסה של תל אביב לתקופת זמן כלשהי, כך שייתכן שאם שיעור בעלי המניות הישראליים שלה יירד, גם היא תמחק את מניותיה מהבורסה המקומית, כפי שעשתה חברת מיילן בפברואר 2018.

IFF, שהוקמה לפני 129 שנה, היא יצרנית גלובלית מובילה של תמציות טעם וריח. החברה מעסיקה 7,000 עובדים, ויש לה 3,000 לקוחות ביותר מ-160 מדינות. מחזור המכירות של IFF ב-12החודשים האחרונים הסתכם ב-3.5 מיליארד דולר, והרווח התפעולי התזרימי שלה הגיע ל-790 מיליון דולר, כלומר 22.5% מהמחזור בתקופה זו.

מפעלי פרוטרום ציריךצילום: ללא קרדיט

פרוטרום, בניהולו של אורי יהודאי, עברה מסע של צמיחה רווחית מואצת, שבמהלכו הגדילה את הכנסותיה מ-10 מיליון דולר ב-1990 למכירות צפויות מוערכות של 1.6 מיליארד דולר ב-2018, תוך גידול משמעותי מתמשך ברווח וברווחיות. קצב הצמיחה הממוצע של הכנסות ורווחי פרוטרום מאז 2000 היה 20%.

מסע הצמיחה של פרוטרום מתבסס על יישום מוצלח של אסטרטגיה המשלבת צמיחה פנימית רווחית בקצב כפול מצמיחת השווקים שבהם פועלת פרוטרום, בשילוב רכישות אסטרטגיות. כל אלה הביאו לשיפור עקבי בתוצאות הפעילות ובערך שמייצרת פרוטרום לבעלי המניות, שבא לידי ביטוי בהכפלת המכירות והרווחים של פרוטרום כל ארבע שנים מאז 2000 .

מנכ"ל פרוטרום: "אנחנו במקום הכי טוב בעולם"

"אנחנו נמצאים כיום, ואני מאמין בזה באמונה שלמה, במקום הכי טוב בעולם", אמר באחרונה בראיון ל-TheMrker אורי יהודאי, מנכ"ל פרוטרום. 70% מהלקוחות שלנו הם יצרניות מזון קטנות ובינוניות, שצומחות בקצב מהיר משמעותית מחברות המזון הרב־לאומיות. הייצור עבור מותגים פרטיים מתקרב ל–30% מהמחזור שלנו. 75% מהמוצרים שלנו הם מוצרים טבעיים, שצומחים מהר יותר ממוצרים שאינם טבעיים.

"התפישה שלנו היא שצריך לתת פתרון כולל, שהוא חשוב הרבה יותר ללקוחות הקטנים והבינוניים מאשר ללקוחות הגדולים. ביצענו מהלך של אינטגרציה אנכית. התחלנו לייצר את חומרי הגלם שלנו מגידולים בעלי תכולה גבוהה של חומרים פעילים, שזה אחד הדברים הכי מרגשים שעשינו בשנים האחרונות, ושהיינו צריכים לעשות לפני עשר שנים".

יהודאי הוסיף: "לדעתי, תימשך בענף מגמת הקונסולידציה בענף. 800 החברות הקטנות הן צנרת הרכישות העתידית שלנו. מחזור המכירות של 90% מהחברות הקטנות נע בין מיליוני דולרים לעשרות מיליוני דולרים, וקשה להן לעבור את הרף הזה ולצמוח. אני חושב שיהיה עוד מיזוג אחד או שניים בין הגדולים — בין ארבעת הגדולים או בין אחת מארבע החברות הגדולות לאחת משמונה חברות השורה השנייה.

"אני מעריך שיהיו שניים־שלושה חיבורים בשלוש־ארבע השנים הקרובות, כי קצב הצמיחה האורגני של חברות גדולות נמוך בהשוואה אלינו, והמודל העסקי שלהן הוא מורכב מאוד כעת, לדעתי. החברות האלה מבינות שהן הלכו בכיוון הלא נכון, בעיקר בגלל המוצרים והלקוחות, בעוד פרוטרום בידלה את עצמה. לכן, יהיו כמה חיבורים בין החברות הגדולות, והרבה חברות קטנות־בינוניות יירכשו וייעלמו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים