הבנקים והציבור הפסידו הון אצל אלוביץ' — מפרקי יורוקום ירוויחו עמלות נאות

השופט איתן אורנשטיין מינה מפרקים זמניים לחברת יורוקום נדל"ן בעקבות בקשת הנושים — שהביעו את חששם כי החברה שימשה צינור להברחת כספים ליורוקום תקשורת ■ אורשנטיין מינה את עוה"ד שולי גולדבלט ושאול קוטלר למפרקים זמניים של החברה

השופט איתן אורנשטיין
השופט איתן אורנשטייןצילום: עופר וקנין

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, מינה אתמול מפרקים זמניים לחברת יורוקום נדל"ן, בעקבות בקשות שהוגשו על ידי נושים של החברה — שהעלו חששות כי יורוקום נדל"ן שימשה צינור להברחת כספים לחברה האחות, יורוקום תקשורת. "אין חולק באשר להיותה של יורוקום נדל"ן חדלת פירעון, והדבר לא הוכחש על ידה", פסק אורנשטיין.

אורשנטיין מינה את עוה"ד שולי גולדבלט ושאול קוטלר למפרקים זמניים של החברה והסמיך אותם לתפוס, לשמור, לבטח ובמידת הצורך לנהל את נכסי יורוקום נדל"ן. את הבקשות הנוכחיות הגישו חברות הנדל"ן א.א רובינשטיין נכסי דיור מוגן, צ.מ.ח המרמן ונווה צדק על הים קורפ. החברות טענו כי יורוקום נדל"ן חייבת להן 28 מיליון שקל, בנוסף לחובות ניכרים לנושים נוספים. נטען כי יש צורך במינוי מפרקים זמניים לחברה כדי שאלה יוכלו לברר אם החברה שימשה צינור להברחת כספים לחברת יורוקום תקשורת. נציגי הכנ"ר ציינו כי הטענות ביחס למערכת ההלוואות שבין החברה ליורוקום תקשורת מצדיקות מינויים של מפרקים זמניים לחברה.

בסוף השבוע שעבר נכנס לתוקפו מינוי חגי אולמן ככונס נכסים לנכסי יורוקום נדל"ן, המשועבדים לקונסורציום המממנים בראשות בנק מזרחי טפחות, בגין חוב של 250 מיליון שקל. עם זאת, בשל הידרדרות מתמשכת במצבה הפיננסי של חלל תקשורת, ספק אם ניתן למכור את המניות האלה לפי מחירי שוק, כך שנכון לעכשיו לא ברור אם נושי יורוקום נדל"ן — שמלבד מזרחי טפחות כוללים את פסגות, כלל ביטוח, אלטשולר שחם ומנורה מבטחים — יקבלו בחזרה את מלוא הכסף.

המהלך של אורנשטיין ביורוקום נדל"ן מגיע לאחר שביום חמישי נכנס לתוקף צו פירוק של יורוקום תקשורת, החייבת לבנק דיסקונט 800 מיליון שקל, לבנק הפועלים 600 מיליון שקל ולבנק הבינלאומי 200 מיליון שקל. בגין חוב זה הבנקים צפויים לספוג תספורת של 800 מיליון שקל לפחות.

צו הפירוק ניתן לאחר שהבנקים לא הצליחו לסכם על העסקה למכירה של יורוקום תקשורת כולה או של אינטרנט זהב, שהיא החברה האם של הנכס המרכזי של הקבוצה — בזק. זאת אף שלבנקים היו הצעות ממשקיעים כמו נתי סיידוף; בעלי השליטה בחברת הנדל"ן תנופורט, ירון אדיב וכידן דהרי; וקבוצה בראשות האחים צחי וחן נוימן.

ההצעות האלה כללו תשלום מיידי במזומן בסך 200 מיליון שקל עבור מניות שליטה באינטרנט זהב (55%), וכן תשלומים עתידיים שיהיו תלויים בביצועי בזק, כך שסך התמורה שהבנקים היו יכולים לקבל אילו סגרו את העסקה למכירת אינטרנט זהב היא 400–450 מיליון שקל.

21% באנלייט נמכרו

ואולם הבנקים בוחנים כעת מתן הלוואת גישור של 100–150 מיליון שקל לאינטרנט זהב, וסבורים כי בפירוק הם יצליחו לקיים הליך מכירה מסודר ויקבלו תמורה גבוהה יותר לעומת ההצעות שקיבלו עד כה. אלה שצפויים ליהנות מעמלות נאות הם עורכי הדין של שלושת הבנקים, אמנון לורך (דיסקונט), פיני רובין (הפועלים) ואורי גאון (הבינלאומי), שמונו כמפרקים זמניים של נכסי יורוקום תקשורת וסביר להניח שימונו גם למפרקים קבועים.

כבר ביום חמישי המפרקים נהנו מדיווידנדים ראשוניים כשלקופת הפירוק נכנסו 133 מיליון שקל. כך, שעות ספורות לאחר שנכנס לתוקף הפירוק ביורוקום תקשורת, החברה נפרדה ממלוא האחזקות שלה באנלייט (15%). למכירה הצטרפה גם חברת גבעון השקעות, שמכרה 6% מאנלייט. בסך הכל נמכרו 21% מאנלייט אנרגיה במחיר של 1.79 שקלים למניה — 8% יותר ממחירה בפתיחת המסחר ביום חמישי.

במהלך המכירה נרשמו ביקושים של 550 מיליון שקל, ונמכרו מניות ב–183 מיליון שקל. מתוכם הסתכם חלקה של יורוקום תקשורת ב–133 מיליון שקל. את המניות רכשו בין השאר כלל, הראל וקרן ספרה. בנוסף, הוקצו מניות חסומות בסך 50 מיליון שקל לפסגות ולקרן הגידור נוקד קפיטל, כדי לחזק את ההון של החברה.

את הפצת המניות של אנלייט הובילה פועלים אי.בי.אי חיתום, והשתתפו בה דיסקונט קפיטל חיתום וגיזה זינגר אבן, ששימשה כיועצת של העסקה. בכך הצטרפה אנלייט לחברות התפעוליות הפרטיות של יורוקום, שנמכרו בהליך הפירוק שלהן ב–50 מיליון שקל. בהמשך יימכרו גם אחזקות של יורוקום תקשורת בסאטקום מערכות (60%), וכן המפרק מטעם דיסקונט יטפל במכירת בית יורוקום במתחם הבורסה ברמת גן ששוויו מוערך ב–80 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?