לוי הלוי ימונה למנכ"ל כאל - ויוכל לנצל את המתנות שקיבלה מהרגולטורים

עיקר התמחותו של לוי הוא בתחומי הטכנולוגיה ומערכות המידע, ולכן נראה שמנכ"לית דיסקונט שמינתה אותו מעוניינת לפתח בחברה הבת יותר מיזמים טכנולוגיים ■ כאל תישאר בבעלות הבנקים דיסקונט והבינלאומי לפחות עד 2021 - מעמד המספק לה יתרון משמעותי על מתחרותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שלשום החליטה מנכ"לית בנק דיסקונט, לילך אשר טופילסקי, לקדם את לוי הלוי, המכהן כיום כראש חטיבת טכנולוגיות ותפעול בדיסקונט, למנכ"ל החברה הבת של הבנק — חברת כרטיסי האשראי כאל. תפקידו יכלול אתגרים רבים, אך הוא ניגש למשימה מעמדת עדיפות על מקביליו בחברות כרטיסי האשראי האחרות בישראל, בשל העובדה שכאל לא תופרד מהבנקים שמחזיקים בה כיום — לכל הפחות עד 2021.

לוי הלויצילום: רמי זרניגר

הלוי אמנם משמש מזה כשנתיים דירקטור בכאל, כך שצבר ניסיון מסוים בענף — ואולם עיקר התמחותו הוא בתחומי הטכנולוגיה ומערכות המידע, שבהם עסק בהצלחה בתפקידו הנוכחי בדיסקונט וקודם לכן בתפקידיו מנורה מבטחים, בנק הפועלים וקבוצת מלם. המינוי משקף את רצונה של אשר טופילסקי, המעורבת מאוד בנעשה בכאל, לפתח בחברה הבת יותר פעילויות ומיזמים הקשורים בתחומי הטכנולוגיה והתשלומים. הלוי יחליף את המנכ"ל הנוכחי של כאל, דורון ספיר, שעובר לנהל את מגדל ביטוח.

בימים אלה מתבצעים במערכת הבנקאות מינויים נוספים בתחומי הפיננסים והבנקאות. קובי הבר, ראש החטיבה העסקית־מסחרית של לאומי מונה לתפקיד מנכ"ל ביטוח ישיר במקומו של רביב צולר — שעובר לנהל את כיל. בנוסף, בקרוב צפוי להתמנות מנכ"ל חדש בכלל ביטוח, במקומו של איזי כהן.

הלוי, שייהנה מחבילת תגמול משודרגת של לפחות 2.5 מיליון שקל בשנה, נכנס לתפקיד לא פשוט. עם זאת, צפוי להיות לו קל יותר מלבכירים האחרים שמונו באחרונה, והוא יזכה ליהנות מרוח גבית, מאחר שכאל נמצאת בעמדת יתרון מובהקת מול מתחרותיה בענף — ישראכרט ולאומי קארד.

זאת, בין השאר, מכיוון שדיסקונט וכאל קיבלו באחרונה מתנה יקרת ערך מנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, ומהמפקחת על הבנקים, חדוה בר. השתיים הצליחו לשכנע את דרור שטרום ויתר חברי ועדת שטרום לקבוע שכאל תיוותר בשליטת דיסקונט (72%) והבינלאומי (28%) לפחות עד תחילת 2021, בעוד ישראכרט ולאומי קארד יופרדו שתיהן מהבנקים שמחזיקים בהן עד לתחילת אותה שנה.

כך, בזמן שישראכרט ולאומי קארד מנסות לגבש תוכניות עסקיות עתידיות ליום שאחרי ההפרדה, ומנהלות מערכות יחסים עדינות ומתוחות עם בנקי האם שלהן — כאל נהנית מהמשך שליטתם של הגופים הבנקאיים בה, שמספק לה גישה למקורות מימון מוזלים. ניתן למנות עוד כמה תוצאות חיוביות שינבעו לכאל ממעמדה העדיף בהשוואה לזה של מתחרותיה.

מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקיצילום: עופר וקנין

1. הסוכריה של כאל חוסכת לדיסקונט מהלכי התייעלות מקיפים יותר

הדו"חות הכספיים של דיסקונט ב–2017 המחישו עד כמה השתלמה לבנק המלחמה העיקשת שניהל מול בנק ישראל וחברי ועדת שטרום, במטרה להשאיר את כאל בשליטתו לפחות עד תחילת 2021. לפי הדו"חות, כאל תרמה לרווח של דיסקונט 131 מיליון שקל ב–2017 — 10.5% מסך הרווח הכולל. ההכנסות של דיסקונט מעמלות בכרטיסי אשראי, בעיקר מכאל, גדלו בשנה שעברה ב–9.3% בהשוואה ל–2016, ל–1.12 מיליארד שקל. זהו שיעור הצמיחה החד ביותר במערכת הבנקאית של הכנסות מסעיף זה, הישג שנובע מתנופת הפעילות של כאל. הכנסות אלה היו 41% מכלל העמלות התפעוליות של דיסקונט, והן גבוהות מאלה של בנק לאומי, שכלל הכנסותיו מעמלות גדולות ביותר מפי שניים מאלה של דיסקונט. זאת, בזמן שכאל גובה מלקוחותיה הפרטיים את הריבית הגבוהה בענף — 10.8%.

התוצאות החזקות שמציגה כאל אמנם תורמות באופן משמעותי לדיסקונט בטווח הקצר, אך הן גם מסנוורות במידת מה את הנהלת הבנק, ומאפשרות לה לדחות את ביצועם של מהלכי התייעלות מקיפים וכואבים נחוצים, שניתן היה לבצע לו היה הבנק מוכר את כאל במחיר גבוה ומפנה את המשאבים מהמכירה להתייעלות ולהגדלת תיק האשראי וההשקעות הריאליות. מדובר במהלך הכרחי בסופו של דבר, שכן אין שום סיכוי שהשליטה בכאל תאפשר לדיסקונט לצמצם את הפער מול שני הבנקים הגדולים — הפועלים ולאומי.

2. הבעלות הבנקאית מאפשרת הובלה בתחום הכרטיסים החוץ־בנקאיים

לפני כחצי שנה התרחש אירוע מהותי בענף כרטיסי האשראי: קמעונאית המזון הגדולה בענף, שופרסל שבשליטת אי.די.בי של אדוארדו אלשטיין, החליטה לסיים שותפות ארוכה של יותר מעשר שנים עם לאומי קארד בניהול ותפעול מועדון שופרסל פיננסים — המונה יותר מחצי מיליון לקוחות — ולחבור לכאל. כאל ניצלה את היחסים המתוחים בין אלשטיין למנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, אך מעבר לכך — העובדה שיש לה ודאות לגבי מבנה הבעלות שלה, לפחות בשנים הקרובות, והגישה הנוחה למקורות מימון בעלות נמוכה יותר הנובעת מכך, איפשרה לה להציע הצעה אגרסיווית יותר מזו של לאומי קארד, לחטוף ממנה את אחד הנכסים המהותיים שלה, ועל הדרך להסב נזק לא מבוטל גם לבנק לאומי, שעשוי כעת לקבל בעת מכירת לאומי קארד מחיר נמוך בכמה מאות מיליוני שקלים לעומת זה שהיה מתקבל במכירתה בצירוף מועדון שופרסל פיננסים.

בזכות עבודת שיווק אגרסיווית, כאל ושופרסל הצליחו לשמר יותר מ–300 אלף לקוחות, וכאל — חברת כרטיסי האשראי היחידה שתישאר בבעלות בנקאית — נמצאת בדרכה להיהפך לחברה הגדולה ביותר בשוק כרטיסי האשראי החוץ־בנקאיים, המהווה את אחד ממנועי הצמיחה העתידיים של חברות כרטיסי אשראי.

צילום: דניאל בר און

3. כאל תנגוס בנתח השוק של ישראכרט ולאומי קארד

במסגרת חוק שטרום, נקבע כי הבנקים יוכלו להישאר בתחום הנפקת כרטיסי אשראי, אך עם הסתייגויות: כך, נקבע כי החל מ–31 בינואר 2019 — שנתיים ממועד כניסת החוק לתוקף — תהיה חברת תפעול והנפקת כרטיסי אשראי מנועה מלהנפיק יותר מ–52% מסך הכרטיסים החדשים של לקוחות כל אחד מהבנקים. בהתאם לכך, הפועלים כבר נחתמו הסכמים בין פועלים ללאומי קארד וכאל, בין לאומי לישראכרט ובין דיסקונט ללאומי קארד.

ההסכמים האלה, הנסגרים בימים אלה, אינם שקופים לציבור הרחב — אלא רק למפקחת על הבנקים. נתח השוק שחברות כרטיסי האשראי יקבלו מכל אחד מהבנקים יהיה תלוי, בין השאר, בזהות הבעלים בישראכרט ובלאומי קארד. בינתיים, החברות שכן יופרדו מהבנקים המחזיקים בהן חוששות, אולי בצדק, כי בזכות היתרונות שנוצרו לה, תוכל כאל להציע להפועלים וללאומי הצעות שיגרעו מנתח השוק של לאומי קארד בלאומי ושל ישראכרט בהפועלים, באופן שיפצה אותה באופן מלא ואולי אף יותר מכך על אובדן חלקה בקרב לקוחות דיסקונט. כמו כן, קיים חשש כי כאל תמשוך אליה את הלקוחות "האיכותיים יותר", שהיקף השימוש שלהם בכרטיסים גדול יותר — על חשבון חברות כרטיסי האשראי האחרות.

4. יתרון בהתמודדות עם שינויים רגולטוריים

מכיוון שכאל לא תופרד מדיסקונט, היא תוכל להתמודד ביתר קלות עם שינויים רגולטוריים מהותיים, ובכך להעצים את יתרונה על פני החברות שיופרדו מהבנקים. לשם המחשה, הדבר עשוי לבוא לידי ביטוי סביב הירידה הצפויה בעמלה הצולבת ל–0.5% עד 2023, והשינוי במנגנון ההתחשבנות בין מנפיק לסולק (מנגנון הסליקה היומית) — הצפויים לפגוע בהכנסות של חברות כרטיסי האשראי, במצב הנזילות שלהן ובעלויות המימון שבהן הן נושאות.

הפגיעה בכאל צפויה להיות רכה יותר מבישראכרט ובלאומי קארד, והחברה גם תוכל להוסיף ולמשוך אליה עסקים שונים, כשתציע להם חבילת סליקה משולבת של כאל ודיינרס, תוך הורדת עמלת הסליקה בכאל למינימום והשארת עמלה גבוהה יותר בדיינרס.

5. דיינרס מסבסדת לכאל מיזמי סליקה עם רווחיות פחותה

כאל חתמה בשנה שעברה על הסכם אסטרטגי עם חברת גמא, שתפעל כמאגד שיגייס בתי עסק לסליקת כרטיסי אשראי באמצעות החברה. במסגרת ההסכם מעניקה גמא שירותי ניהול לכלל המותגים הנסלקים על ידי כאל, ומשמשת כערוץ הפצה נוסף לבתי עסק שכאל סולקת. בכאל הציגו מהלך זה כתואם את רוח ועדת שטרום להגברת התחרות, וככזה שנועד להיטיב עם בתי העסק.

עם זאת, החיבור עם גמא יאפשר לכאל להרחיב את נתח השוק שלה בקרב לקוחות מתחומי פעילות שונים באמצעות אסטרטגיה של הורדות מחירים. זאת בזכות מעמדה המונופוליסטי בסליקת עסקות כרטיסי אשראי של מותג דיינרס (הנמצא בבעלותה המלאה), פעילות שלא פתוחה בפני מתחרותיה. דיינרס גם נהפכה לאחד ממקורות הרווח המשמעותיים של כאל, ובתוספת דמי הניהול הגבוהים של 46 מיליון שקל ששילמה לכאל ב-2017, היא אחראית לכשליש מהרווח השנתי של כאל באותה שנה — 211 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר