ההשקעה הגרועה של תשובה נגמרה בהפסד של חצי מיליארד שקל; גדות נמכרת בנזיד עדשים

קבוצת דלק מכרה את מלוא הבעלות על גדות ביוכימיה, שמייצרת תוספי מזון, לקרן פורטיסימו בתמורה לכ-40 מיליון שקל ■ גדות סבלה בשנים האחרונות ממציאות עסקית מאתגרת והשקעות גרועות, שהובילו אותה לקשיים ולהפסדים ■ דלק הזרימה לחברה כ-136 מיליון דולר

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק
יצחק תשובה, בעל השליטה בדלקצילום: דודו בכר
ערן אזרן
ערן אזרן

ההנשמה המלאכותית שמבצעת קבוצת דלק , בשליטתו של יצחק תשובה, בגדות תעשיות ביוכימיה מזה כעשור הסתיימה היום בהפסד עמוק של כחצי מיליארד שקל. קבוצת דלק דיווחה כי חתמה על הסכם למכירת גדות לקרן פורטיסימו בעסקה בשווי של כ-72 מיליון שקל. עם המכירה, תשובה חותך את אחת מההשקעות הגרועות והמדממות שביצע אי פעם, שעשויה להיות שנייה רק להפסדים הגדולים בדלק נדל"ן.

קרן פורטיסימו, בניהולו של יובל כהן, תשלם לקבוצת דלק כ-40 מיליון שקל במזומן (כ-11.5 מיליון דולר) בתמורה למלוא מניותיה של גדות. במקביל, גדות תעביר לדלק את הקרקע עליה נמצא המפעל של גדות במפרץ חיפה (סמוך לנחל הקישון) בשווי מוערך של כ-32 מיליון שקל. עם השלמת העסקה, הקרקע תושכר לגדות לתקופה של עד 20 שנה לצורך המשך הפעילות הקיימת.

בדלק, בניהולו של אסי ברטפלד, מנסים מזה שנים לממש את האחזקות בגדות ביוכימיה, שאינה בליבת פעילות הקבוצה. המימוש נעשה כחלק מהאסטרטגיה להתמקד בפעילות אנרגיה בינלאומית. דלק צפויה להשלים את העסקה תוך 14 ימי עסקים, בכפוף לקבלת האישורים הנדרשים.

גדות עוסקת בשיווק וייצור חומצת לימון ומלחי חומצת לימון המשמשים לתעשיות המזון, התרופות והדטרגנטים. בנוסף, החברה - שמעסיקה כ-50 עובדים – עוסקת בסחר בפורקטוזה המשמשת כחומר גלם לתעשיית המזון כתחליף סוכר וכ"ממתיק פרמיום". מוצרי החברה כוללים, בין היתר סוכר פירות, חומצת לימון ורכיבים לתוספי מזון.

מההנפקה למכירה

דלק הנפיקה את גדות בבורסה בשנת 2005 לפי שווי של כ-380 מיליון שקל – רחוק מהמחיר שבו היא נמכרת כעת לפורטיסימו. פרט לקבוצת דלק מניות החברה הוחזקו גם על ידי בזן (בתי זיקוק לנפט). בשנים שלאחר ההנפקה סבלה החברה מהפסדים משמעותיים, בין היתר בשל ניסיון כושל להרחיב את העסק לסין, מהלך בו הושקעו כ-80 מיליון דולר. ההשקעה בסין העמיסה על החברה חובות, שהכבידו עליה לאחר מכן.

ב-2011 מחקו דלק ובזן את גדות מהמסחר בתל אביב באמצעות הצעת רכש. גם לאחר מחיקת המניות, גדות המשיכה לפרסם את תוצאותיה הכספיות, שכן הנפיקה בעבר סדרת אג"ח סחירה. ב-2013 נהפכה דלק לבעלת המניות היחידה, כשרכשה את אחזקות בזן (23.63%) ללא תמורה במזומן, אך תוך המחאת החוב של גדות לבזן (17 מיליון דולר) לקבוצת דלק.

גדות נאלצה בשנים האחרונות להתמודד עם מציאות עסקית מאתגרת, שכללה בין היתר תחרות עם יצרני חומרי גלם לתעשיית המזון מטורקיה, שמכרו סחורה במחירים נמוכים. על רקע זאת, החברה רשמה הפסד משמעותי של 200 מיליון דולר בתוך כעשור, נקלעה לבעיות תזרימיות, וקבוצת דלק נאלצה לתמוך בה כדי שתעמוד בהתחייבויותיה לבעלי האג"ח, לבנקים ולחברת הביטוח הראל.

הזרמה של 136 מיליון דולר

בין 2010 ועד ליולי 2015 הזרימה דלק לגדות כ-136 מיליון דולר (כחצי מיליארד שקל), באמצעות השקעה הונית, שכללו הנפקות זכויות ושטרי הון, ועל ידי מתן הלוואות שהומרו לשטרי הון. בנוסף, נכון לסוף 2017, דלק ערבה לחובות של בנקאיים של גדות בסכום של 8.7 מיליון דולר. דלק כבר ביצעה הפרשות בדו"חות הכספיים בגין ירידת שוויה של גדות, כך שאינה צפויה לרשום הפסד נוסף.

כבר ב-2012 חתמה דלק על מזכר הבנות למכירת השליטה בגדות לקרן פימי לפי שווי של כ-35 מיליון דולר. ואולם, פימי נסוגה בסופו של דבר מהעסקה, לאחר שביצעה בדיקות נאותות. ב-2014 ניהלה דלק מו"מ למכירת גדות לחברת גלעם מקיבוץ מענית לפי שווי של כ-11 מיליון דולר – אך גם העסקה הזו נפלה.

גדות - שמנוהלת כיום על ידי אסתר אלדן - יישמה בשנים האחרונות תוכנית הבראה מקיפה, שכללה בין היתר פיטורי עשרות עובדים לפני כשנתיים. הכנסות החברה ב-2016 עמדו על 53 מילון דולר, אך אלה ירדו ל-45 מיליון דולר ב-2017. את 2016 סיימה החברה עם הפסד של כ-6.4 מיליון דולר, אך ב-2017 – בתמיכת תוכניות ההתייעלות – החברה עברה לרווח של כ-5 מיליון דולר (מיוחס לבעלי המניות).

למרות השינויים, מצבה התזרימי של גדות ביוכימיה ממשיך להיות מאתגר. נכון לסוף 2017, לחברה היה גירעון של 7.8 מיליון דולר בהון החוזר – כלומר, עודף התחייבויות בזמן הקצר על פני מקורות. על רקע צרכיה התזרימיים, ברבעון הרביעי של 2017 מכרה החברה קרקע בשטח 5.5 דונם בסמוך למפעל, מתוך 54.5 דונם שבבעלותה, בתמורה לכ-5.5 מיליון דולר. נכון לסוף 2017, הונה העצמי של גדות עמד על כ-10.4 מיליון דולר בלבד.

מקורב לעסקה, אמר ל-TheMarker כי גדות ביוכימיה אינה "מיטה חולה", אלא חברה בעלת פוטנציאל צמיחה משמעותי. "גדות היא חברה מוכרת מאוד בעולם בתחומה, כשהיצוא אחראי ל-85% ממחזור ההכנסות. החבה מוכרת כ-50 מיליון דולר בשנה, ויש לה קשרים עם יצרני המזון הגדולים בעולם. החברה עברה לרווח ב-2017, לאחר תוכנית ההתייעלות וסגירת פעילויות לא רווחיות, כך שיש יציבות בעסק. ההערכות הן שיהיו כמה שנים טובות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב