הפיקדון המוזר של בנק הפועלים: המניות עלו - הלקוחות הפסידו

החלום של לקוחות בנק הפועלים על פיקדון אטרקטיבי שמשקיע במניות סייבר הסתיים במפח נפש. המניות שנבחרו עלו ב–18%, אך הלקוחות לא הרוויחו, ואף הפסידו חלק מהקרן ■ הפועלים: "הבנק מצר על ההפסד"

נועם בר
נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו
מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו צילום: מוטי מילרוד
נועם בר
נועם בר

החלום של לקוחות בנק הפועלים על פיקדון אטרקטיבי, הסתיים בהפסד. לפני שנה הציעו יועצים של הבנק ללקוחות להשקיע את כספם למשך שנה בפיקדון שקלי ייחודי שיצר הבנק. הפיקדון, אמרו בבנק, מאפשר להיחשף למניות הסייבר הגדולות בעולם — ובכך להגדיל את פוטנציאל התשואה בפיקדון. בסופו של דבר, בתום שנה, המניות שנבחרו אכן הניבו תשואה ממוצעת יפה של 18%, אך הלקוחות לא רק שלא קיבלו חלק מהרווחים, אלא אף הפסידו חלק מכספי הקרן.

בעקבות הריבית הנמוכה ועליית קרנן של מניות הסייבר, הציעו בבנק ללקוחות פיקדון "סייבר אקסטרה יתרון מובנה". הפיקדון התבסס על עשר מניות של חברות הפועלות בתחום הסייבר ונסחרות בארה"ב. הפיקדון נבנה בסגנון של מוצרים מובנים בנקאיים עם חשיפה למניות והבטחה של קרן ההשקעה או לפחות של רוב הקרן. במקרה הזה היתה הבטחה של 98% מהקרן, ובסוף התקופה "קיבלו" החוסכים לפיקדון מענק שלילי של 2%, שגרם להם בשורה התחתונה להפסיד גם חלק מהקרן. בדו"ח הסופי ששלח הבנק ללקוחות הוא כינה 2% שגבה מהם במלה "מענק".

אף שהפיקדון הוצג כהשקעה סולידית עם פוטנציאל יפה, תנאי הפיקדון נבנו ונוסחו בצורה שהופכת את ההשקעה להימור ללא אפשרויות בחירה ועם סיכוי נמוך לרווח. נראה שגם מומחה בתחום מניות הסייבר לא היה מצליח כשתנאי הפיקדון הם כאלה. כל שכן, כשמדובר בלקוחות הבנק שמקבלים מיועצי השקעות המלצה להשקעה אטרקטיבית שנראית תמימה.

לפי כללי הפיקדון שניסחו בבנק, כמעט בכל מצב סביר החוסכים צפויים להפסיד או לקבל ריבית נמוכה ומאכזבת. לכל אחת מעשר מניות הסייבר שנבחרו לפיקדון יש משקל שווה של 10% לתרומה לתשואה הסופית של הפיקדון. כך, מניה שתניב 2% תתרום לתשואה הסופית 0.2%.

בכללי הפיקדון של בנק הפועלים, תשואה גבוהה תסב לכם נזק לפיקדון. במשך שנה שלמה תצטרכו להחזיק אצבעות במתח ובדריכות שהמניות המוצלחות לא יהיו מוצלחות מדי ולא יניבו תשואה מצטברת של 25% או יותר. במקרה כזה תאבדו את התשואה שנצברה, ותישארו רק עם תשואה של 2% מאותה מניה, והיא תתרום לתשואה הכוללת 0.2% בלבד.

לפי כללי הפיקדון, גם אם ברגע אחד מתוך שנה שלמה של השקעה, המניה עלתה ונגעה בתשואה של 25% או יותר, תאבד רוב התשואה מאותה מניה ותישאר רק תשואה שולית של 0.2% ממנה. החל מאותו רגע כבר לא משנה מה יקרה במניה, היא לא תניב תשואה גבוהה יותר. לעומת זאת, אם תהיה תשואה שלילית, הפיקדון יספוג את מלוא התשואה השלילית של המניה.

אחרי שנה רוב המניות שנבחרו לפיקדון עלו, חלקן הרוויחו אפילו יפה מאוד. ואולם, התנאים שניסחו בבנק גרמו לכך שהלקוחות לא באמת נהנו מהרווחים האלה. שלוש מהמניות שנבחרו הניבו תשואה של יותר מ–40% בשנה, אחת מהן יותר מ–47%. רק שלוש מניות שנכללו בפיקדון הניבו תשואה שלילית. אחת הניבה 3.23%–, השנייה 6.19%–, והשלישית הניבה תשואה שלילית של 13.92%. מכיוון שלכל מניה יש משקל זהה לתשואה הכוללת, בהשקעה עם תנאים נורמליים המצב היה צריך להיות פנטסטי עם תשואה ממוצעת מרשימה של 18% בשנה. היות שהתשואה היא במונחים דולריים והפיקדון הוא שקלי, היחלשות הדולר בתקופה הזו ב–4.87% אמנם פוגעת ומקזזת חלק מהתשואה, אך עדיין מותירה ללקוחות תשואה יפה של 13% בשנה.

מענישים בבנק על תשואה גבוהה מדי

אלא שתנאי הפיקדון המוזרים שטוו בבנק הפועלים הענישו את הלקוחות על מניות שהניבו תשואה גבוהה מדי. לכן, בסופו של דבר, למרבה הפלא התשואה הדולרית היתה בכלל שלילית של 0.51%, ובמונחים שקליים מדובר על תשואה שלילית של 6.5%. היות שרק 98% מהקרן מובטחים, בשורה התחתונה החוסכים הפסידו 2%. אף שאלו היו התנאים והכללים של הפיקדון, קשה לקבל אותם ואת התמונה הסופית. לקוחות הבנק קיבלו מיועציו המלצה והצעה לפיקדון שמשקיע במניות מתחום הסייבר. המניות הצליחו בגדול הן במונחי תשואה דולרית ובמונחי תשואה שקלית, אך לא רק שהם לא הרוויחו דבר על הפיקדון, אלא אף הפסידו 2% מהקרן — "מענק" מהלקוחות לבנק. התנאים שעשה הבנק הופכים את הפיקדון לחסר כל היגיון השקעה, ואף חסר סיכוי של הימור מושכל.

בנוסף, יש פער מוזר של שבוע לרעת החוסכים בין הדגימה האחרונה של מחירי המניות שנבחרו לפיקדון לבין הדגימה הקובעת של שער הדולר. הדולר נדגם ב–22 בפברואר, שבוע אחרי הדגימה האחרונה של מחירי המניות, ובזמן הזה הוא נחלש בעוד 1%. בפועל, זה לא משנה את התוצאה הסופית, אך משנה את התשואה הפוטנציאלית שהיו יכולים החוסכים לקבל בהשקעה בתנאים נורמליים.

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "הבנק מצר על הפסד הלקוחות. אין לבנק כל רווח הנגזר מהפסד הלקוחות בפיקדון, ובאותה מידה אין לבנק כל הפסד אם הלקוחות מרוויחים בפיקדון. תנאי הפיקדון מוצגים בדף המוצר ובהסכם. היות שתשואת סל המניות בהתאם לתנאי הפיקדון היתה שלילית, אין משמעות לירידה בשער החליפין וההצמדה של המענק אליו. יש לכך משמעות רק במקרה של תשואה חיובית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים