בצל החקירה: שיכון ובינוי בוחנת את מכירת פעילותה באפריקה

פעילותה של החברה הנכדה SBI AG בשמונה מדינות אפריקאיות נמצאת בליבה של חקירת משטרה והבנק העולמי. החשד: מתן שוחד לעובדי ציבור כדי לזכות בפרויקטים במדינות היבשת ■ הפעילות ייצרה 23% מהרווח הנקי של שיכון ובינוי ב-2017

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרי אריסון
שרי אריסוןצילום: Baz Ratner \\ REUTERS
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון בוחנת את מכירת פעילות קבלנות התשתית באפריקה שמאוגדת בחברה הנכדה SBI AG.

בשלב זה מדובר בשלב מקדמי של התהליך שלא אושר על ידי הדירקטוריון ועל כן גם לא נשכרו שרותיו של בנק השקעות לצורך התהליך. הפעילות באפריקה ייצרה הכנסות של 1.1 מיליארד שקל שהיו 17% מהכנסותיה של שיכון ובינוי ב-2017, רווח גולמי של 199 מיליון שקל שהיה 22% מהרווח הגולמי ורווח נקי של 54 מיליון שקל שהיה 23% מהרווח הנקי של קבוצת שיכון ובינוי ב-2017. צבר העבודות של פעילות קבלנות התשתית של החברה באפריקה הסתכם ב-4.9 מיליארד שקל נכון לסוף 2017 והיה 42% מצבר עבודות הקבלנות של קבוצת שיכון ובינוי כולה.

SBI AG פועלת במדינות מזרח אפריקה - קניה, טנזניה ואוגנדה, ובמדינות מערב אפריקה - גאנה, ניגריה, חוף השנהב, טוגו ומוזמביק.

חברת SBI AG שמאוגדת בשוויץ כחלק מתכנון מס, נמצאת בליבו של הליך חקירה של משטרת ישראל והליך בדיקה של מחלקת INT של הבנק העולמי שעוסקת בחקירת טענות לחוסר יושרה. החקירה החלה בעקבות הגשת תביעה בבית הדין לעבודה על ידי עובד לשעבר של החברה, שי סקף, נגד שיכון ובינוי והחברה הנכדה SBI AG כחלק מהתביעה העלה סקף טענות לפיהן התבקש לשתף פעולה עם מתן שוחד לעובדי ציבור כדי לזכות במכרזים במזרח אפריקה. בעקבות התביעה יידעו שיכון ובינוי והחברה הנכדה את התביעה הכללית בברן בנוגע לטענות שעלו בתביעה שהגיש סקף. שיכון ובינוי וחברת SBI קיבלו בפברואר 2018 פנייה ממחלקת ה-INT של הבנק העולמי בנוגע לכוונתה של המחלקה לבצע הליך בדיקה בקשר למספר פרויקטים של SBI בקניה.

אתר בנייה של שיכון ובינוי באפריקהצילום: George Osodi / Bloomberg

אין זו הפעם הראשונה ששיכון ובינוי מקבלת פניות כאלה לאחר שב-2014-2015 התקבלה פניה דומה בנוגע לפרויקטים בגואטמלה. כחלק מהחקירה עוכבו בכירים בחברה ובכירים לשעבר בשיכון ובינוי ובחברת SBI שנאלצה להפקיד 250 מיליון שקל בקרן חילוט שיוחזרו לה באוגוסט 2018 אם לא תתקבל החלטה בנוגע לחקירה. שיכון ובינוי ציינה בדוחות הכספיים ל-2017 שאין ביכולתה להעריך את החשיפה שלה לתוצאות החקירה, אולם ציינה כי היא עלולה לספוג בתרחיש מסוים סנקציות מהבנק העולמי שיכללו הרחקתה מהשתתפות במכרזים של הבנק העולמי לתקופה קצובה.

חוסר היכולת להעריך את החשיפה הופכים את הסבירות של גיבוש עסקה למכירת SBI AG לנמוכה. שיכון ובינוי ציינה עוד שבחלק מהסכמי המימון שלה כלולים סעיפים שבהם ניתנת למלווים זכות להעמיד הלוואות לפירעון מיידי במקרה של אירוע בעל השפעה מהותית שלילית על החברה אולם הוסיפה שאין ביכולתה להעריך אם החקירה בעניינה של SBI מהווה השפעה מהותית לרעה על החברה.

משיכון ובינוי נמסר בתגובה: "החברה בוחנת מעת לעת מהלכים עסקיים שונים, כחלק מניהול תמהיל הנכסים שלה. בין היתר נבחנות אפשרויות כניסה לגיאוגרפיות חדשות ויציאה מגיאוגרפיות אחרות, כניסה לתחומי פעילות חדשים ויציאה מתחומי פעילות אחרים, חבירה לשותפים עסקיים, ומימוש פעילויות ונכסים. בנושא אפשרות מימוש פעילות SBI לא התקבלה החלטה."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"