ניתוח |

האם השמש זורחת מהדולר?

ההתחזקות של הדולר כרגע, גם אם היא זמנית, היא מבורכת למי שצריך את זה, אלא שבטווח הארוך יותר היא מוגבלת

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם סופר שטרות של 100 דולר
שטרות של 100 דולרצילום: רויטרס
ירון שקדי
ירון שקדי

התחזקות הדולר מול השקל מאז תחילת השנה מנוגדת למצבו מול שאר המטבעות הגדולים בעולם (ה-MAJORS). נכון לכתיבת שורות אלו התחזק הדולר מול השקל, מאז תחילת 2018, בכ-3.3%, אל מול היחלשות הדולר מול מטבעות העולם בשיעור של 1%. האם ההגמוניה של השקל, כמטבע החזק בעולם, הסתיימה?

היחלשות הדולר מול המטבעות הגדולים בעולם הגיעה לשיאה בתחילת 2018, עת רשם הדולר שפל של 3 שנים מול ה-MAJORS, וכל זאת למרות עליית הריבית הדולרית משך 18 החודשים האחרונים. לכאורה, היה אמור הדולר להתחזק מול שאר מטבעות העולם ולא להיחלש, אלא שסממנים של התחזקות המצב המאקרו כלכלי באירופה "טרפה" את הקלפים עבור הדולר, כך שמשקיעים, אשר מעריכים שתהיה תשואה עודפת באירופה, מוכרים דולר וכך מורידים את שערו.

נציין כי עד לרגע זה טרם הפסיק הבנק המרכזי האירופי את רכישות האג"ח שלו, וניצוצות של העלאת הריבית על היורו לא נראים, כך שבפועל נראה כי החלשות הדולר, מול היורו, היא ספקולטיבית יותר מאשר כלכלית. בנוסף, האיום, גם אם הלא פומבי, של הסינים, שלא לרכוש יותר אג"ח ממשלתי דולרי, על רקע מיני מלחמת הסחר שהתפתחה לפני מספר שבועות, גם היא לא מצליחה לערער יותר מדי את תנועות המט"ח. לכאורה, האיום הזה, שהוא סוג של פצצת יום הדין מול האמריקאים, היה אמור להעלות משמעותית את תשואת האג"ח הדולרי הממשלתי, ועל ידי כך להביא להתחזקות הדולר, אבל זה לא קרה.

מה שכן קרה זה שטראמפ, במסגרת התוכנית הרחבה שלו - אמריקה תחילה, חייב ענקיות אינטרנט להחזיר כסף הביתה. ענקיות כמו אפל , מיקרוסופט ואמזון, החזירו עשרות מיליארדי דולרים לארה"ב, לצד ענקיות נוספות כמו אקסון מובייל וג'ונסון את ג'ונסון (JNJ), וכל הכסף הזה, לצד עסקות ענק נוספות, הובילו את הדולר למצבו הנוכחי - לא מזהיר בלשון המעטה.

אם נוסיף למגוון הסיבות גם את ההתעסקות במטבעות הדיגיטליים, למרות ואף על פי הירידות החדות שלהם בחודשים האחרונים, הרי שבאופן כללי - יש כרגע חוסר עניין בדולר האמריקאי, וזה כשלעצמו כאמור, תמוה לאור העלייה בתשואות האג"ח הדולרי הממשלתי.

תוך פחות מ-24 חודש הוכפלה התשואה על האג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב. התשואה זינקה מ 1.45% בקיץ 2016 ל-3% עם כתיבת שורות אלו - במונחים של השקעה באג"ח זה, הרי שמדובר בהפסדי הון של יותר מ-11%, למי שרכש אג"ח ממשלתי שכזה לפני שנתיים ימים.

אגב, הפסד של 10% הוא גם מנת חלקו של משקיע שרכש אג"ח ממשלתי דולרי לטווח של 5 שנים, לפני 4 שנים, והפסד של 8% למי שרכש אג"ח שכזה לפני שנתיים ימים, היות והתשואה על האג"ח ל 5 שנים היא 2.85%, רק במעט נמוכה יותר מאשר האג"ח ל-10 שנים. למעשה, בכל הקשור לאג"ח הדולרי הממשלתי, לא היה לאן לברוח - בכל נקודה על גבי עקום התשואה, כלומר בכל הטווחים בהם נסחר האג"ח הדולרי, היו הפסדי הון.

מבט על פערי התשואות בין הטווחים השונים מלמד כי עקום התשואות של האג"ח הדולרי הממשלתי הוא שטוח כמעט לחלוטין- קיים פער תשואה של כ-0.5% בין האג"ח ל 10 שנים לבין האג"ח ל 24 חודש. פער תשואה כה נמוך היה לאחרונה ב-2008, ערב משבר הסאב פריים.

למען הסר ספק - אנחנו לא צופים משבר שכזה בטווח הנראה לעין, שכן הכלכלה האמריקאית נמצאת במסלול חיובי ביותר, אלא שככל שיורד הפער בתשואות, אל עבר 0.25% ומתחת לכך, כך שהעקום מתחיל לרדת (התשואה בטווח הארוך נמוכה מהטווח הקצר) הרי שהסיכוי להאטה כלכלית, עד כדי מיתון, עולה. כאמור המצב איננו כזה כרגע, אבל אין לפסול תרחיש שכזה בעוד שנתיים ימים, זאת למרות שרק 10% בקרב חברי הבנק הפדראלי צופים מיתון שכזה. כיוון שכך, הרי שהתחזקות כלשהיא של הדולר, בשלב הזה, גם אם היא קיימת, הרי שהיא זמנית.

לצד כל זאת, על רקע תשואה של 3% באג"ח הממשלתי הדולרי, לצד הפסדים בשנתיים האחרונות, אנחנו כן רואים פוטנציאל של רווחי הון בשנתיים הקרובות בארה"ב, ולדעתנו כדאי להתחיל להשקיע באג"ח הדולרי, שכן תשואה של 3% היא תשואה סבירה ביותר למי שמחפש שקט נפשי בטווח הקצר.

התחזקות הדולר מול השקל, לעומת ה-MAJORS, היא נטו פערי ריבית - הרי הריבית על השקל כיום היא אפסית, לעומת ריבית של 1.75% בדולר האמריקאי. כמה כבר יוכל השקל להחזיק מעמד כמטבע החזק בעולם, אל מול פערי ריביות שכאלו? כלומר סיבות להתחזקות הדולר מול השקל קיימות, כל שכן תמיכה טכנית חזקה ביותר, שהייתה ברמות של 3.4 שקלים לדולר משך השנים האחרונות.

הגל הנוכחי של התחזקות הדולר מול השקל יכול להערכתנו להגיע עד לרמות של 3.65-3.7 שקלים. קפיצת מדרגה? האם אפשר להוציא את הקונפטי ולחגוג את סוף עידן השקל? ממש לא. מצב המשק הישראלי עדיין טוב יותר מהמצב הכלכלי של ארה"ב הגדולה הנתונה במצבת חובות אדירים. ההתחזקות של הדולר כרגע, גם אם היא זמנית, היא מבורכת למי שצריך את זה, אלא שבטווח הארוך יותר הרי שלדעתנו ההתחזקות של הדולר היא מוגבלת.

■ ירון שקדי הוא מייסד ומנהל השקעות ראשי בשקדי שוקי הון.

■ אין במאמר הנ"ל משום המלצה לקנייה ו/או מכירה של ני"ע שונים לרבות אלו המופיעים בסקירה. כל העושה שימוש כלשהו בהמלצות החברה עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד. אין החברה אחראית לכל נזק שיגרם בגין שימוש במידע המוזכר בסקירה זו.

■ העברת הסקירה לכל גורם ללא אישור חברת ההשקעות שקדי שוקי הון בע"מ הנה עבירה בגין הפרת זכויות יוצרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"