בדרך לתביעה נגזרת בטבע? ביהמ"ש יכריע אם לחשוף פרוטוקול של ועדת התגמול

טבע נאבקת בעובדים בבית הדין לעבודה כדי לבטל מענקים בגין 2017, ובמקביל נאבקת בתביעה שמנסה למנוע מעניקי פרישה לבכירים

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל טבע בירושלים
מפעל טבע בירושליםצילום: AFP
יורם גביזון
יורם גביזון

בעוד חברת טבע נאבקת בעובדיה בבית הדין לעבודה כדי ליישם את ניסיונה של ההנהלה לבטל מענקים לעובדים בגין תוצאות 2017, מנהלת החברה מאבק שונה לגמרי במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופט חאלד כבוב עשוי להכריע ביום ראשון הקרוב בבקשה של אור מלאכי, בעל 27 מניות של טבע.

מלאכי מבקש מטבע, באמצעות עו"ד שלומי מושקוביץ ממשרד מושקוביץ סטיס ושות', למסור לו את ההסכמים בין החברה לנושאי המשרה הפורשים, לקבל את הפרוטוקולים וחומרי הרקע של ישיבות ועדת התגמול והדירקטוריון שדנו בתנאי הכהונה וההעסקה של נושאי המשרה הפורשים, ולקבל את המסמכים שבהם מפורטים דרך החישוב והסכומים ששולמו בפועל לנושאי המשרה הפורשים.

מלאכי מבקש את המסמכים כהליך מקדמי להגשת תביעה נגזרת — כלומר, תביעה שבעל מניות או דירקטור מגישים בשמה של החברה. השופט יאשר את בקשת הגילוי רק אם השתכנע שמלאכי סיפק תשתית ראייתית ראשונית לקיומה של התביעה, ואם השתכנע שהתביעה היא לטובת החברה ושמלאכי פועל בתום לב.

מלאכי טוען בבקשתו שטבע שילמה לנושאי המשרה הבכירים שסיימו את תפקידם (כמו המנכ"ל לשעבר ארז ויגודמן, מנהל הכספים הראשי אייל דשא, מנכ"ל טבע גנריקה סיגורדור אולפסון וממלא מקום המנכ"ל ד"ר יצחק פטרבורג) מענקי פרישה בסכום עתק של 17 מיליון דולר, למרות ההרעה החמורה במצבה הפיננסי שבאה לידי ביטוי בירידה החדה במניית החברה, העלייה בתשואה על האג"ח של החברה, הורדת הדירוג על ידי סוכנויות הדירוג, השעיית תשלומי הדיווידנדים ותוכנית ההבראה שכוללת פיטורי 14 אלף עובדים.

ארז ויגודמןצילום: אייל טואג

טבע, שמיוצגת על ידי משרד טולצ'ינסקי שטרן, מרציאנו, כהן לויצקי ושות', טענה בתגובתה שהסכמי ההעסקה שנחתמו עם ויגודמן ואולפסון אינם מאפשרים להפחית חלק מתנאי הפרישה שניתנו להם כמו תקופת ההודעה המוקדמת, מענק אי תחרות, פיצויי פיטורין וגם לא את התשלום בעד הביטוח הרפואי של אולפסון משום שהם נקבעו מראש בהסכמי ההעסקה לאחר משא ומתן.

טבע: "הבכירים לא קיבלו תגמול מותנה ביצועים"

טבע הדגישה שתנאי הפרישה עומדים במדיניות התגמול של החברה וקבעה שבניגוד למשתמע מבקשת הגילוי, מדיניות התגמול של טבע אינה מחייבת את החברה לפגוע בתנאי הפרישה הקבועים של נושאי המשרה הבכירים שלה שהוסדרו מראש בהסכמי ההעסקה שלהם. טבע טענה שחבילת הפרישה של נושאי המשרה בטבע, כולל ויגודמן ואולפסון, הושפעה מתרומתם לחברה ולביצועיה משום שבנוסף לרכיבים הקבועים, שאותם לא ניתן לשנות, כללה חבילת הפרישה רכיבים תלויי ביצועים ורכיבים שהענקתם נשקלת רק בעת סיום ההעסקה — כמו מענק מיוחד של עד 200% משכרו השנתי של נושא המשרה או הגדלת פיצויי הפיטורין, שאותם, לטענת טבע, ויגודמן ואולפסון לא קיבלו.

מדיניות התגמול של טבע, שאושרה על ידי אסיפת בעלי המניות ב–2016, קבעה מפורשות שמענקי הפרישה ייקבעו על פי מספר קריטריונים ובכללם: ביצועיה של טבע ותרומת נושא המשרה להשגת יעדיה ומקסום רווחיה. הפרק במדיניות התגמול שהתייחס למענקי הפרישה קבע שהסדרי הפרישה ייקבעו בהתאם לנסיבות הפרישה משך הכהונה, תנאי ההעסקה, הנוהג במיקום הגיאוגרפי הרלוונטי, ביצועיה של טבע ותרומת נושא המשרה להשגת יעדיה ומקסום רווחיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט