הפיקוח על הבנקים מתהדק בישראל ובארה"ב - ומנכ"ל בנק הפועלים מצטייד במומחים לרגולציה

מנכ"ל הפועלים אריק פינטו הצטייד ברגולטורים לשעבר - כדי להתמודד עם הידוק הפיקוח על הבנקים ■ הנבחרת החדשה שלו כוללת את ידין ענתבי כראש הבנקאות הבינלאומית ואת עו"ד יעל אלמוג כיועצת משפטית

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו
מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו צילום: מוטי מילרוד
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

מנכ"ל בנק הפועלים , אריק פינטו, ביצע בשבוע שעבר סבב מינויים נוסף בהנהלת הבנק — וכך השלים בתוך כשלושה חודשים החלפה של 6 מתוך 11 חברי הנהלה.

לאחר הסבב הנוכחי, מתוך 11 חברי הנהלה (לא כולל פינטו) 6 מנהלים הגיעו מחוץ לבנק הפועלים ויש נציגות בהנהלה לשלוש נשים: אתי בן זאב, ראש חטיבת טכנולוגיה ומחשוב, יעל אלמוג, יועצת משפטית ראשית, ויעל דרומי, ראש חטיבת מחזיקי עניין. כמו כן פינטו חיזק את ההנהלה בכמה מנהלים בעלי רקע נרחב בתחום הרגולציה ההולכת וגוברת על הבנקים.

בכך פינטו, שמונה למנכ"ל הפועלים לפני קצת פחות משנתיים, מגבש את ההנהלה שלו שתצטרך להתמודד עם האתגרים של הבנק: השינויים הטכנולוגיים־דיגיטליים בענף הבנקאות; חקירת המס בארה"ב; הצורך להופיע בפני ועדת כבל לטיפול באשראי בעייתי שניתן ללווים גדולים בעייתיים; המכירה של ישראכרט; והניסיון להשיב את ההובלה בביצועים ושווי השוק מול לאומי.

הטריגר לסבב הנוכחי היה פרישתו מהבנק של דני קולר (47) ראש חטיבת שווקים פיננסיים ובנקאות בינלאומית. קולר, מהמנהלים הוותיקים בהפועלים, פורש לאחר 19 שנה בבנק, מתוכן עשור כחבר הנהלה. הוא מילא בין השאר תפקידים כמו ראש החטיבה לניהול סיכונים, יו"ר חברת כרטיסי האשראי ישראכרט ויו"ר פועלים שוקי הון, זרוע הבנקאות להשקעות והשקעות ריאליות.

יעל אלמוגצילום: מיכל פתאל

קולר קיווה במסגרת הסבב הקודם שבוצע בינואר, להתמנות לראש החטיבה העסקית מסחרית של הבנק. ואולם פינטו החליט למנות לתפקיד זה את צחי כהן, ששימש אז כראש החטיבה לניהול סיכונים ומי שגדל בעבר בחטיבה העסקית של הבנק. כך, לאחר שלא מונה לתפקיד ראש החטיבה העסקית הבין קולר שמיצה את עצמו בבנק לפחות בתקופה הקרובה — וכעת הוא בוחן אפשרויות שונות.

את קולר יחליף בתפקיד ידין ענתבי, המשמש ב–4.5 השנים האחרונות כראש החטיבה הפיננסית – סמנכ"ל כספים של הבנק. ענתבי, לשעבר הממונה על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר ולשעבר מנכ"ל דש בית השקעות, נחשב לאחד המקורבים לפינטו וכעת הוא מקבל קידום לתפקיד ביצועי.

ידין ענתביצילום: עופר וקנין

בתפקידו החדש יעמדו בפני ענתבי אתגרים לא מעטים כמו טיפול בתיק הנוסטרו (השקעות עצמיות) של הבנק, סגירת הפעילות הבינלאומית בשווייץ ולוכסמבורג בעקבות חקירת המס בארה"ב, טיפול בסניף הצומח בארה"ב בתחום האשראי המסחרי — ובעתיד הרחוק יותר התוכניות לרכוש בנק בארה"ב. ענתבי יחליף את קולר גם כיו"ר פועלים שוקי הון.

את ענתבי יחליף כראש החטיבה הפיננסית עופר קורן, שהגיע להפועלים לפני חמש שנים ומשמש כיום מנהל יחידה ליישום חוק שטרום האחראי בין השאר להפרדות הבנק מישראכרט.

קורן, שהיה בעבר שותף בחברת הייעוץ טריגר־פורסייט, יצטרך כעת להיות באינטראקציה ישירה מול המשקיעים ושוק ההון.

ענתבי אינו הרגולטור לשעבר היחיד שמקודם על ידי פינטו. ד"ר אמיר בכר, המכהן בשנה וחצי האחרונות כמנהל אגף ייעוץ ומחקר של הפועלים, מונה לחבר הנהלה ולראש חטיבת ניהול סיכונים במקומו של כהן.

בכר הצטרף להפועלים לפני כ–8 שנים ובעבר שימש קצין ציות ראשי של הבנק. קודם לכן הוא עבד במשך כעשור שנים בבנק ישראל, ושימש בין השאר היועץ המשפטי לפיקוח על הבנקים וכן הקים את היחידה לפיקוח על יחסי בנק־לקוח.

במקור פינטו תיכנן למנות את מקורבו, ניב פולני, לתפקיד ראש חטיבה לניהול סיכונים; אלא שבנק ישראל התערב ולא אישר את המינוי, וזאת בשל מעורבותו במתן אישור הלוואה בעייתית ללקוח אוסטרלי ב–2004. הלוואה זו נחקרת במסגרת הליכים משפטיים שמקיימות הרשויות באוסטרליה בחשד שלקוחות אוסטרליים של הפועלים העלימו מס. פולני בסופו של דבר ימונה למנהל פיתוח עסקי בבנק, ויוביל את הליך ההיפרדות מישראכרט וידווח ישירות לפינטו.

רגולטורית לשעבר נוספת שקודמה לפני כמה חודשים היתה עו"ד יעל אלמוג, שמונתה ליועצת משפטית ראשית במקומו של עו"ד אילן מזור שפרש לאחר כ–37 שנה בבנק. אלמוג הצטרפה להפועלים ביוני האחרון ומונתה לראש חטיבת מחזיקי עניין. היא הגיעה להפועלים אחרי שצברה ניסיון רב בתחום הרגולציה כששימשה מנכ"לית ארגון התקינה החשבונאית הבינלאומית IFRS בלונדון, ראש המחלקה הבינלאומית ברשות ני"ע ועוזרת אישית של יו"ר הרשות לשעבר זוהר גושן, תובעת במחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה בתל אביב, וייצגה את המדינה בתיקים פליליים בתחומי שוק ההון. כעת מובילה אלמוג את השלבים המכריעים של חקירת המס בארה"ב שכבר עלתה עד כה להפועלים כ–1.5 מיליארד שקל.

גם מינויו של המומחה לדיני ני"ע, עו"ד עודד ערן, בתחילת 2017 ליו"ר דירקטוריון הפועלים במקומו של יאיר סרוסי, נועד לחזק את הטיפול הרגולטורי בבנק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו